Pomagaliśmy dzieciom z Ukrainy od 2019 roku prowadząc programy edukacyjne i pomoc psychologiczną. Od momentu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 wiedzieliśmy, że poza zapewnieniem dzieciom podstawowych potrzeb, chcemy zapewnić im także ciągłość kontaktu ze ich kulturą prowadząc dystrybucję darmowych, ukraińskich książeczek. Rozdaliśmy ich już ponad 28 tysięcy.
Wiele z dzieci wyjechało ze swojego kraju zupełnie bez niczego, a kontakt z ich ojczystą kulturą potrafił łagodzić ich trudne doświadczenia. Często spotykaliśmy się z głosami opiekunów miejsc oferujących pomoc dzieciom, którzy mówili, że nie mają dla nich odpowiednich materiałów albo że jedyne książeczki, które mieli, zostały już rozdane. Zainteresowanie związane z akcją oraz miny dzieci, które dostawały do swoich rąk pakiety książek, mówiły same za siebie.
Książeczki najlepszych ukraińskich autorów rozdawaliśmy zarówno w naszej siedzibie do rąk własnych mam, które odwiedzały nas razem ze swoimi pociechami, jak i wysyłając je do punktów, które zgłaszały się do nas po pomoc - do punktów czasowego pobytu, bibliotek, szkół itp.
Dotychczas we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki wydrukowaliśmy i przekazaliśmy 24 000 egzemplarzy następujących tytułów: "Try metełyky", "Kazoczka pro muraszynyj gryb", "Bida nawczyć", "Żenczyk, żenczyk newełyczkyj", "Limeryky", "Pro bidnoho parubka i cariwnu", "Samczykiwśkyj Jiżaczok", "Dyktuwała ce soroka, a zapysuwaw jiżak", "Kołosok", "Didowa doczka ta babina doczka", "Ekoabetka", "Zahadky".
Wśród autorek i autorów książek znaleźli się m.in. Łesia Ukrainka – jedna z najważniejszych pisarek i poetek tworzących w języku ukraińskim, Saszko Dermanśkyj, współczesny autor książek dla dzieci, Wiaczesław Lehkobyt, ceniony artysta i ilustrator, Anatolij Hryhoruk – popularny pisarz, tłumacz i twórca wielu książek dla dzieci, Wasyl Kurowśkyj – poeta i humorysta, Kateryna Rejda, graficzka, malarka i kolażystka, Hanna Samutina – jedna z najsłynniejszych artystek ukraińskich XX wieku, czy Wołodymyr Hołozubow, którego ilustracje znają wszystkie ukraińskie dzieci.
Na tym jednak nie koniec. Oprócz 24 000 egzemplarzy książeczek, które wydrukowaliśmy we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki oraz firmą PEPCO, otrzymaliśmy także 4 000 książeczek od wydawnictw: Agora, Insignis, Wydawnictwa Naukowego UMK, Zielona Sowa oraz od Liszewska-Bowen Foundation.