Pomóż dzieciom z Mariupola: list od Stanisława

Dzieci stanowią dużą grupę ofiar trwającego od ponad 4 lat konfliktu zbrojnego na Ukrainie. W związku z tym Fundacja Świętego Mikołaja rozpoczyna program pomocy dzieciom i apeluje o wsparcie. Pomoc trafi do dzieci w wieku szkolnym z rodzin wewnętrznie przesiedlonych, ubogich i sierot z Mariupola, przyfrontowego miasta leżącego nad Morzem Azowskim.

KLIKNIJ I POMÓŻ

Stanislaw
Wyślij SMS o treści POMOC na numer: 7545 (Koszt 5 zł + VAT. Wszyscy operatorzy zrzekli się swojego dochodu, cała kwota zostanie przekazana na pomoc).

Już ponad 1,5 miliona osób musiało opuścić swoje domy z powodu działań wojennych toczących się na wschodzie Ukrainy nieprzerwanie od 2014 roku. Dzieci żyjące najbliżej linii frontu cierpią z powodu chronicznego lęku i niepewności związanych z ostrzałami i walkami. Wojna jest dla nich ogromną traumą. Dzieci pilnie potrzebują wsparcia psychologicznego, a także możliwości nauki i rozwoju. Od początku konfliktu w 2014 r. ponad 740 placówek edukacyjnych – czyli co piąta szkoła we wschodniej Ukrainie – została uszkodzona lub zniszczona. Trwający od czterech lat konflikt zbrojny spowodował głębokie rany na psychice dzieci. Najmłodsi nie są winni sytuacji, w której się znaleźli.

Chcemy pomóc dzieciom z ukraińskiego Mariupola, miasta leżącego tuż przy linii frontu. Mariupol to port nad Morzem Azowskim. Leży w obwodzie donieckim, na drodze lądowej łączącej Rosję z Krymem. W Mariupolu regularnie słychać wybuchy i odgłosy ostrzału artyleryjskiego. W wyniku walk na wschodzie Ukrainy do Mariupola uciekło około 100 000 osób, z czego około 58 000 stanowią dzieci. Dzieci wyrwane ze swojego środowiska dotyka bieda, brak poczucia bezpieczeństwa i dostępu do edukacji. Potrzebują pomocy:

„Mam na imię Stanisław, chodzę do szóstej klasy. Historia naszego przesiedlenia się zaczęła pewnego upalnego, lipcowego dnia 2014 roku. Tego poranka nic nie wskazywało na to, że wydarzy się coś złego, nasz dzień zaczął się jak zwykle. W pewnym momencie usłyszeliśmy huk samolotu, a po kilku minutach zaczął się pierwszy atak na Donieck. Zginęło mnóstwo ludzi. Następnego dnia uciekliśmy całą rodziną do Mariupola. Wtedy nie zdawaliśmy sobie sprawy, że opuścimy nasze miasto na tak długo i co będziemy musieli przeżyć. W Mariupolu spotkaliśmy dobrych ludzi, którzy nie pozostawili nas samych sobie i dzięki ich pomocy szybko znaleźliśmy mieszkanie. Przez nagłą zmianę klimatu i zanieczyszczenie powietrza w Mariupolu, mój młodszy brat, który choruje na astmę, dostał poważnego ataku i znalazł się w szpitalu, na intensywnej terapii. Rodzice na zmianę dyżurowali przy nim w szpitalu dopóki nie został wypisany i bardzo wszyscy baliśmy się o jego zdrowie i życie. W tym samym czasie zadzwoniła do nas nasza sąsiadka z Doniecka i przekazała nam wiadomość, że nasz dom został trafiony pociskiem i zostały z niego tylko ściany. Straciliśmy wszystko. Nawet rzeczy osobiste. Teraz powoli układamy swoje życie w Mariupolu. Mam dużo przyjaciół ze szkoły, uprawiam sport, lekką atletykę i piłkę nożną. Mama dostała pracę i wszystko idzie w dobrym kierunku. Póki co nie możemy wrócić do siebie, ale mam wielką nadzieję, że w końcu zapanuje pokój na całym świecie i wszyscy wrócą do swoich, może nawet zbombardowanych, ale nadal rodzinnych domów.”

Jak możesz pomóc?

➤ Wysyłając SMS o treści POMOC na numer: 7545 (Koszt 5 zł + VAT. Wszyscy operatorzy zrzekli się swojego dochodu, cała kwota zostanie przekazana na pomoc).
➤ Wpłacając darowiznę on-line poprzez stronę internetową akcji: www.mikolaj.org.pl/Ukraina
➤ Przekazując darowiznę na numer konta: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 z dopiskiem: „Ukraina - pomoc dzieciom”.
➤ Biorąc udział w licytacjach w radiowej Trójce www.swietabezgranic.pl

Pomóż dzieciom z Mariupola na Ukrainie

face 9 v2
Darowizna na wyprawkę szkolną dla ucznia lub uczennicy ze szkoły w Mariupolu.
50 zł
face 11 v2
Miesięczne stypendium dla jednego ucznia lub uczennicy ze szkoły w Mariupolu.
100 zł
Wyjazd dla jednego dziecka na pierwszy w życiu obóz wakacyjny w góry.
1000 zł
Wpisz w pole poniżej wybraną przez siebie kwotę darowizny. Dziękujemy za Twoją pomoc.
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Program 3 PR
dar serca wersja podstawowa
LOGOTYPY POWER v2
Fundacja ARP rgb v2
orange
Lapka 34
tvp info male
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
accenture logo
kontekst hr
kantar
ok 2x logo intersys srl san donato
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
IMAS Logo 884 456px
logo majewski v2
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
pik