Pomóż dzieciom z Mariupola: list od Anastazji

Wojna na wschodzie Ukrainy trwa od 2014 roku. Mieszkańcy regionu ogarniętego działaniami zbrojnymi zmuszeni są do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia w innych częściach kraju. Dzieci, żyjące najbliżej linii frontu, cierpią z powodu chronicznego lęku i niepewności związanych z ostrzałami, walkami oraz zagrożeniem minami i niewybuchami. Doświadczenie czterech lat nieustającego konfliktu zostawiło trwały ślad w ich psychice. Najmłodsi nie są winni sytuacji, w jakiej się znaleźli. Chcemy pomóc dzieciom z ukraińskiego Mariupola.

W wyniku walk na wschodzie Ukrainy do Mariupola uciekło 100 000 osób, z czego około 58 000 stanowią dzieci. Zostały wyrwane ze swojego środowiska. Doskwiera im brak poczucia bezpieczeństwa, bieda, brak dostępu do edukacji, nietolerancja. Potrzebują pomocy w integracji i wsparcia psychologicznego. Chcemy pomóc dzieciom w wieku szkolnym z rodzin wewnętrznie przesiedlonych, rodzin ubogich i sierotom.

IMG 0284 2
Pomóż Anastazji i pozostałym dzieciom z Mariupola. Wyślij SMS o treści POMOC na numer 7545.

"Nazywam się Anastazja. Chodzę do dziewiątej klasy w szkole w Mariupolu, mam 15 lat. Moja historia zaczęła się w mieście Makijewka, w zimny listopadowy dzień. Tego ranka w telewizji zabrzmiało słowo „wojna.” Chyba stałam się dorosła właśnie w tym momencie. Co się czuje kiedy za twoim oknem wybucha pocisk? Albo kiedy wybuch budzi cię w środku? Strach, bezradność, rozpacz – taka to była noc. Pamiętam czerwony wschód słońca i ogniste błyskawice pocisków Grad. Pamiętam, że pierwszy raz pomyślałam wtedy o śmierci. Pamiętam ten strach... Od tej chwili minęło trzy lata. Przeniosłam się z mamą do Mariupola i częściowo zapomniałam o okrucieństwie, które musiałam przeżyć. W nowej szkole znalazłam przyjaciół, wpieramy się nawzajem. Często, spacerując cichymi uliczkami Mariupola przypominam sobie moje miasto i w serce zakrada się smutek... Chciałabym wrócić do mojego rodzinnego miasta."

Pomóż dzieciom z Mariupola:

- wyślij SMS o treści POMOC na numer: 7545 (koszt 5 zł + VAT. Wszyscy operatorzy zrzekli się swojego dochodu.)

- wpłać darowiznę on-line: mikolaj.org.pl/Ukraina

- przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 z dopiskiem: "Ukraina - pomoc dzieciom”.

Akcję pomocy dzieciom na Ukrainie organizuje Fundacja Świętego Mikołaja i Program Trzeci Polskiego Radia. Dziękujemy operatorom sieci Orange, PLAY, Plus, T-Mobile i Heyah za wsparcie i przekazanie całkowitego dochodu z SMS-ów na rzecz akcji oraz firmie TELEAUDIO DWA za integrację SMS-ów.

Pomóż dzieciom z Mariupola na Ukrainie

face 9 v2
Darowizna na wyprawkę szkolną dla ucznia lub uczennicy ze szkoły w Mariupolu.
50 zł
face 11 v2
Miesięczne stypendium dla jednego ucznia lub uczennicy ze szkoły w Mariupolu.
100 zł
Wyjazd dla jednego dziecka na pierwszy w życiu obóz wakacyjny w góry.
1000 zł
Wpisz w pole poniżej wybraną przez siebie kwotę darowizny. Dziękujemy za Twoją pomoc.
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Program 3 PR
LOGOTYPY POWER v2
tvp info male
orange
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
muzeum powstania warszawskiego
bialy prostokat v2
frse v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
accenture logo
kontekst hr
kantar
ok 2x logo intersys srl san donato
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
IMAS Logo 884 456px
logo majewski v2
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
pik