Czy znają Państwo sytuację, kiedy ktoś podał pomocną dłoń dziecku, a ono rozbłysło i rozwinęło skrzydła? Zapewne tak. I właśnie z myślą o takich dzieciach, szczególnie dziewczynkach przygotowywana jest coroczna akcja na Dzień Kobiet Fundacji Świętego Mikołaja – Skrzydła dla dziewczynek z Aleppo. Codzienne życie dziewczynek z tego miasta nie należy do najłatwiejszych. To akcja, w której zachęcamy, aby w dniu, w którym staramy się w szczególny sposób docenić kobiety, wesprzeć też te z nich, których marzenia są najbardziej zagrożone. Dla uczennic z Uniwersytetu Dziecięcego najlepszym prezentem jest bezpieczna przestrzeń, pomoc, opieka dorosłych i wsparcie psychologiczne w walce ze skutkami wojny i zmianami w kraju.
Bohaterką tegorocznej akcji jest 9-letnia Lea. Jej uśmiech i entuzjazm, z jakim opowiada o swoich planach sprawia, że zapominamy, że mówimy o dziecku w mieście pełnym gruzów, z szalejącą inflacją i trudnościami w dostępie do wody pitnej i elektryczności. Lea w przyszłości chciałaby zostać astronautką. Dziewczęce marzenia są silniejsze niż jakikolwiek kryzys. Takie dziewczynki jak Lea dojrzewają w ekstremalnie trudnych warunkach. Ich marzenia są możliwe do spełnienia, a szansa dana teraz może zadecydować o ich przyszłości. Miesiąc działania Uniwersytetu kosztuje ok. 22 000 złotych. Taka kwota w zeszłym roku zapewniła realizację pełnego programu kursu dla 168 dzieci, w tym 79 dziewczynek.

Codzienne życie dziewczynek w Aleppo
Syryjskie dzieci urodzone w pierwszym roku wojny mają dziś czternaście lat. Przyszło im dorastać w strachu, przemocy i bez poczucia bezpieczeństwa. Dziewczynki wychowywały się znając jedynie ból i straty spowodowane kryzysem w Syrii. Przedłużający się konflikt zakłócił ich codzienne życie, narażając je na różne wyzwania, takie jak praca, wczesne małżeństwa, molestowanie seksualne i wykorzystywanie. Dostęp do podstawowych potrzeb, jak żywność, schronienie i opieka zdrowotna, pozostaje dla wielu z nich niepewny.
Podstawowe potrzeby
Niestabilność państwa, gospodarcza i ubóstwo pogorszyły sytuację dziewczynek i ich rodzin, które nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb. Prawie 3 800 000 syryjskich dziewcząt w wieku poniżej 17 lat potrzebuje naszej pomocy. Około 2 milionów dziewcząt nie ma dostępu do edukacji. Nastolatki są narażone także na różne formy przemocy ze względu na płeć, w tym przemoc fizyczną, seksualną i psychiczną, zarówno w swoich rodzinach, jak i w społecznościach. Ich rodziny sięgają po niestandardowe sposoby na radzenie sobie z trudną sytuacją. Chłopcy zmuszani są do podejmowania pracy zarobkowej, a dziewczęta do wczesnych małżeństw lub nieodpłatnej pracy opiekuńczej.
Wyzwaniem jest również dostęp do opieki zdrowotnej. Około 2 500 000 dziewcząt w Syrii cierpi z powodu niedożywienia. Przedłużający się konflikt i przesiedlenia odbiły się też na zdrowiu psychicznym dziewcząt.
Nierówności związane z płcią
Tradycyjnie od syryjskich dziewcząt i kobiet oczekuje się pełnienia ról domowych, takich jak prace na rzecz gospodarstwa i wychowywanie dzieci. Nieobecność mężczyzn spowodowała, że kobiety przyjęły nietradycyjne role społeczne. Aby utrzymać rodziny pracują fizycznie i zgłaszają się do wykonywania typowo męskich zajęć. Pomimo tych zmian, syryjskie dziewczynki i kobiety nadal napotykają poważne bariery w drodze do pełnej równości i uczestnictwa w życiu społecznym. Często są dyskryminowane. Ich swoboda poruszania się bywa ograniczona ze względu na obecność mężczyzn.
Prosimy Państwa o pomoc w stworzeniu bezpiecznej przestrzeni i stabilnych warunków rozwoju dla kolejnych dziewczynek, które mają marzenia wielkie jak Lea i jej koleżanki z Uniwersytetu Dziecięcego.
Darowiznę można przekazać online i bezpośrednio na konto.
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytułem: Skrzydła dla dziewczynek z Aleppo
Dziękujemy w imieniu Lei i jej koleżanek. Dla nich liczy się każda przekazana złotówka!