Walentynkowy Bal Charytatywny - jak zbierać fundusze na stypendia dla uczniów

Przy Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie od czterech lat organizowany jest Walentynkowy Bal Charytatywny. Jest to wydarzenie ściśle związane programem stypendialnym Fundacji Świętego Mikołaja, do którego szkoła przystąpiła w 2019 roku. Fundusze zbierane podczas tej imprezy przeznaczane są właśnie na stypendia dla najzdolniejszej szkolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Do tej pory przyznano je blisko 30 uczniom.

Czartajew to niewielka miejscowość położona pod Siemiatyczami licząca niecałe 700 mieszkańców. Znajduje się tu Zespół Szkół Technicznych, gdzie młodzież po szkole podstawowej szkoli się m.in. do takich zawodów jak: technik mechanik, technik elektryk, technik informatyk czy technik architektury krajobrazu. Do programu stypendialnego Fundacji Świętego Mikołaja szkoła przystąpiła 5 lat temu i bardzo sobie chwali tę decyzję.

- Myślę, że warto przystąpić do programu i w jego ramach organizować imprezy i inne uroczystości szkolne, ponieważ po pierwsze, zbieramy wtedy fundusze dla młodzieży, a po drugie, integrujemy się i lepiej poznajemy – tłumaczy koordynatorka programu w szkole p. Justyna Jaroszuk.

bal 2a
Walentynkowy Bal Charytatywny w Czartajewie

Poza tym, zdaniem pani koordynator, młodzież z roku na rok coraz bardziej angażuje się w naukę, w działania społeczne, chętnie bierze udział w różnego rodzaju konkursach. Ale to nie bierze się znikąd.

- Bardzo ważne jest, jakim językiem się mówi o programie, jaka jest narracja. My cały czas podkreślamy, że stypendium to jest wyróżnienie, nagroda dla wybitnych, wyróżniających się uczniów. To jest coś, o co się sam starałem/starałam i staje się ukoronowaniem tych starań, ich docenieniem – mówi Jaroszuk.

     W szkole od kilku lat działa Zespół ds. Promocji Szkoły, którego pierwotnym celem było zbieranie środków na promocję szkoły. Jednak od momentu przystąpienia szkoły do programu stypendialnego zespół zajmuje się również pozyskiwaniem środków na stypendia, a także wspieraniem integracji społeczności lokalnej. To tu właśnie narodził się pomysł zorganizowania balu charytatywnego, który połączył te trzy funkcje: promocji, integracji i zbiórki. Pierwszy taki bal – zorganizowany wspólnie przez radę pedagogiczną, rodziców i uczniów - odbył się w 2020 roku i od tego czasu odbywa się corocznie.

- Z roku na rok wzrasta zainteresowanie tym wydarzeniem i wzrasta jego prestiż. W tym roku na zaproszenie skierowane do wszystkich chętnych odpowiedziało prawie 100 osób. Zaproszenia były publikowane w mediach społecznościowych, jak również na plakatach rozwieszanych w szkole i w każdym możliwym miejscu – opowiada Justyna Jaroszuk. – Sponsorami balu były lokalne firmy, rodzice, przedsiębiorcy i absolwenci szkoły. Np. sala, w której odbyła się zabawa, została nam udostępniona przez naszego absolwenta, właściciela tej sali, który bardzo wspiera nas w naszych działaniach – opowiada p. Justyna.

     Sponsorzy ufundowali fanty na licytację, która była główną atrakcją balu. Można było wygrać m.in. zwiedzanie telewizji TVN, trening piłkarski z bramkarzem Gaborem, tematyczne kosze upominkowe, rękodzieło, a także bony na przeróżne usługi. Zaprzyjaźniony didżej zbierał do koszyczka pieniądze i grał zamówione utwory. Była również możliwość, za opłatą, sfotografowania się w fotobudce. W sumie, po odjęciu wszystkich kosztów, udało się zebrać na stypendia dla uczniów 15 tys. złotych. Po pomnożeniu zebranych środków przez Fundację Świętego Mikołaja do dyspozycji funduszu stypendialnego będzie 30 tys. złotych! Dodatkowo w szkole w ciągu całego roku szkolnego organizowanych jest wiele innych zbiórek na ten cel np.: sprzedaż gofrów, rogalików i lemoniady w trakcie zawodów sportowych, kiermasz babeczek, naleśników i ciast, sprzedaż lemoniady i lodów z okazji Dnia Dziecka a nawet zbiórka i sprzedaż złomu. Wszystko to procentuje i zasila subkonto stypendialne szkoły.

     Niestety mimo takiego sukcesu finansowego i wizerunkowego sąsiednie szkoły nie biorą przykładu z Czartajewa. Nie interesują się przystąpieniem do programu stypendialnego, nie dopytują skąd biorą się takie fundusze.  – Może nie mają odwagi – zastanawia się p. Justyna. - Z pomysłami jest trudno, ale jak jesteśmy w większym gronie to te pomysły się pojawiają. To pierwsza moja rada dla tych, którzy chcieliby zorganizować podobne przedsięwzięcie: trzeba działać grupowo, nie samodzielnie. W grupie zawsze to idzie raźniej. I nie bać się, po prostu się nie bać. Spróbować raz i na pewno wyjdzie. Na pewno się uda – zachęca. – Myślę też, że tu współpraca z Fundacją bardzo w tym pomaga. To naprawdę wielka przyjemność widzieć jak nasza młodzież może się rozwijać, widzieć ich radość, że sobie coś kupili, na co normalnie nie mogliby sobie pozwolić albo wzięli udział w wyjeździe, o jakim marzyli. To jest naprawdę bardzo budujące – dodaje.

     W każdym zakątku Polski, każdej społeczności i każdej szkole są aktywni, zdolni uczniowie, których sytuacja finansowa uniemożliwia dalszą edukację, rozwijanie talentów lub wyjątkowych umiejętności. Są to osoby z ogromnym potencjałem, które w przyszłości mogą stać się liderami rozwoju swoich społeczności. Dlatego zachęcamy wszystkie szkoły, i z małych miejscowości, i z dużych miast, do przystąpienia do programu stypendialnego Fundacji Świętego Mikołaja. Program jest całkowicie bezpłatny.

     Do programu może przystąpić każda szkoła działająca na terenie Polski. Szkołę do programu może zgłosić dyrektor szkoły lub osoba przez niego wyznaczona. Aby to zrobić wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie stypendia.mikolaj.org.pl

Jeżeli masz pytania lub wątpliwości skontaktuj się z nami bezpośrednio stypendia@mikolaj.org.pl  +48 22 825 03 90// + 48 791 793 021// +48 669 241 424// + 48 531 452 613

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
30
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO