Jak w ostatnich dniach pomagaliśmy dzieciom z Ukrainy?

Fundacja Świętego Mikołaja nieustannie działa nad programami pomocy dla dzieci z Ukrainy - zarówno tych, które znalazły się w Polsce, jak i tych, potrzebujących pomocy za naszą wschodnią granicą.

Przystań Świętego Mikołaja

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do Polski przybyło około pół miliona dzieci w wieku szkolnym. Chcemy wspierać je w systemowy sposób, dlatego prowadzimy w całej Polsce 59 Przystani Świętego Mikołaja. Są to miejsca, w których dzieci biorą udział w zajęciach integracyjnych, lekcjach języka polskiego i są otoczone wsparciem psychologicznym osób ukraińskojęzycznych. Wkrótce rozpoczną się wakacje, a nasi podopieczni wezmą udział w wycieczkach, zajęciach i obozach, które dla nich finansujemy.

W miniony piątek w Przystani Świętego Mikołaja w Łomży odbyły się warsztaty czytelnicze z Panem Mateuszem Gocem - muzykiem łomżyńskiej filharmonii. Podczas tego spotkania dzieci wysłuchały muzycznej bajki, przygotowały zakładki do książek i miały okazję zagrać na różnych instrumentach.

zajecia w Iwano Frankiwsku 4

Do małej wiejskiej szkoły w Jagielle na Podkarpaciu dołączyło wiosną kilkunastu uczniów z Ukrainy, którzy musieli opuścić swoje domy w wyniku wojny. W ramach działającej tam Przystani Świętego Mikołaja dzieci mogą brać udział w wycieczkach klasowych, uczą się języka polskiego, latem będą miały zorganizowane różnorodne zajęcia i warsztaty: języka polskiego, warsztaty kulinarne z nauką języka polskiego, warsztaty plastyczne, rękodzielnicze, gry i zabawy sportowe. Poniżej pamiątkowe zdjęcie z wyprawy do parku rozrywki.

Przystań Świętego Mikołaja w Przemyślu organizuje dwa razy w tygodniu sportowe zajęcia dla dzieci ukraińskich. Na początku czerwca odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka, na którym bawiło się około stu dzieci z Ukrainy. W sierpniu odbędzie się obóz, na którym dzieci z Ukrainy czeka moc atrakcji.

Sfinansowaliśmy wyjazd na klasową wycieczkę do Torunia czwórce ukraińskich uczniów ze szkoły w Elblągu. Wyprawa do Torunia była dla nich okazją do zobaczenia Polski, a jednocześnie możliwością pełniejszej integracji z kolegami ze szkoły. Ich wrażenia z wyjazdu podsumowała Lera: „Podobało się nam dosłownie wszystko. Pola i lasy, widziane z okien pociągu, przypominały nasz własny kraj. Za to Toruń uwiódł nas swoim niezwykłym Starym Miastem i ilością atrakcji turystycznych. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Fundacji Świętego Mikołaja za to, że mogliśmy pojechać na wycieczkę z całą klasą i lepiej poznać osoby, z którymi teraz się uczymy.”

Wkrótce otworzymy 60. Przystań Świętego Mikołaja!

Ukraińskie książeczki dla dzieci

Nieustannie przekazujemy i wysyłamy książeczki po ukraińsku do miejsc, w których przebywają dzieci. Biblioteki, świetlice, punkty noclegowe, dworce, szkoły – tutaj trafiają drukowane przez nas książki. Każdego dnia do naszego warszawskiego biura przychodzą również ukraińskie mamy z maluchami, które osobiście odbierają książeczki. Każde dziecko, które odwiedza siedzibę Fundacji Świętego Mikołaja, otrzymuje od nas plecaczek z upominkiem i materiałami szkolnymi. Wydrukowaliśmy już 18 tysięcy książeczek najbardziej popularnych ukraińskich autorów. 

Oto podziękowanie, które otrzymaliśmy z jednej ze szkół objętych programem dystrybucji książek: „Bardzo serdecznie dziękujemy za książki. Są piękne i służą naszym ukraińskim uczniom. W naszej Szkole Podstawowej nr 115 na warszawskiej Sadybie uczy się 50 młodych Ukraińców. Dzieci bardzo ucieszyły się z książek. Dziewczynka z pierwszej klasy nauczyła się pięknie czytać i zaprezentowała fragment książeczki o ekologicznym alfabecie publicznie po ukraińsku podczas zajęć czytelniczych. Było to dla niej bardzo ważne, żeby móc pokazać polskim kolegom i koleżankom coś ze swojego kraju. Bardzo to przeżywała i była szczęśliwa. Dziękuję"

Warto wspomnieć, że nadal współpracujemy z warszawskimi punktami, do których przychodzą mamy z dziećmi z Ukrainy. Dostarczamy im artykuły szkolne, plastyczne, puzzle, książeczki edukacyjne i plecaczki. Wśród punktów znajdują się m.in. freeshopy, punkty dla mam z dziećmi na dworcach, ukraińskie szkoły i świetlice.

Do punktu zorganizowanego przy ośrodku w Laskach przekazaliśmy pakiet książek sensorycznych przeznaczonych dla ich podopiecznych.

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka był dla nas ważnym momentem i wiedzieliśmy, że musimy postarać się, żeby przygotować dla dzieci coś wyjątkowego. W różnych punktach w Warszawie rozdaliśmy niemal 1000 plecaczków z prezentami, braliśmy także udział w polsko-ukraińskim Dniu Dziecka.

Jak pomagamy dzieciom na terenie Ukrainy?

Pracujemy nad otwarciem Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku, mieście w zachodniej Ukrainie (130 km na południowy wschód od Lwowa), do którego uciekło ze wschodniej Ukrainy bardzo dużo rodzin z dziećmi. Wynajęliśmy lokal położony w centrum miasta, tuż obok parku i placu zabaw. Lokal właśnie przechodzi adaptację do potrzeb maluchów. Dzieci już teraz przebywają pod naszą opieką i mają zapewnione zajęcia plastyczne i integracyjne – póki co odbywają się one w biurze naszego partnera lokalnego lub na świeżym powietrzu. Do końca wakacji chcielibyśmy rozpocząć pełną działalność świetlicy.

Z okazji Dnia Dziecka odwiedziliśmy wioskę Jasień, gdzie mieszkają teraz dzieci z domu dziecka z obwodu Czernihowskiego. Kupiliśmy najpotrzebniejsze wyposażenie do kuchni, sypialni dzieci i pralni.  Największy zachwyt u dzieci wywołała jednak sala zabaw, a zwłaszcza worki do siedzenia w kształcie piłek.

W wyniku wojny Ukrainę opuściło 5 mln uchodźców. 3 mln pozostały w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, z czego blisko 1,9 mln w Polsce. 40% z nich to dzieci. Wraz z upływem czasu ich potrzeby zmieniają się, ale nie maleją. Nasza pomoc nadal ma kluczowe znaczenie dla ich integracji, edukacji i harmonijnego rozwoju. 

Jeśli chcesz pomóc dzieciom, przekaż darowiznę.
odbiorca: 
Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy
lub wpłać wybraną kwotę on-line:

Pomóż dzieciom z Ukrainy

ukraina serce v2
Wpisuję poniżej kwotę, którą chcę przekazać na pomoc dzieciom z Ukrainy:
ukraina serce
Chcę przekazać darowiznę na pomoc dzieciom z Ukrainy w wysokości
20
ukraina serce v3
Chcę przekazać darowiznę na pomoc dzieciom z Ukrainy w wysokości
100
ukraina serce v4
Chcę pomóc bardziej i przekazuję darowiznę na pomoc dzieciom na Ukrainie w wysokości
1000
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
LOGO M v2
mhp
polska pomoc logo
PLD LOGO COLOR3x
PLD LOGO COLOR3x v3
pobrane
NIW PROO v2
logoFDNT.png
NIW NOWEFIO
LOGOTYPY POWER v2
bialy prostokat v2
accenture logo
tvp info male
Pepco logo RGB TAB
logo PAYTEL v2
Active citizens fund4x v2
orange
Active citizens fund4x
PLAY S
T Logo bez Sloganu B+M 1
Lapka 34
PLUS logo nowe2010
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
logotypMSZ A kolor
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
Logo full kolor RGB
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
fondation de france 1
thisisbio
SONNEDIX COL RGB
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
Fundacja BNPP BL Q