Fundacja Świętego Mikołaja nieustannie działa nad programami pomocy dla dzieci z Ukrainy - zarówno tych, które znalazły się w Polsce, jak i tych, potrzebujących pomocy za naszą wschodnią granicą.
Przystań Świętego Mikołaja
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do Polski przybyło około pół miliona dzieci w wieku szkolnym. Chcemy wspierać je w systemowy sposób, dlatego prowadzimy w całej Polsce 59 Przystani Świętego Mikołaja. Są to miejsca, w których dzieci biorą udział w zajęciach integracyjnych, lekcjach języka polskiego i są otoczone wsparciem psychologicznym osób ukraińskojęzycznych. Wkrótce rozpoczną się wakacje, a nasi podopieczni wezmą udział w wycieczkach, zajęciach i obozach, które dla nich finansujemy.
W miniony piątek w Przystani Świętego Mikołaja w Łomży odbyły się warsztaty czytelnicze z Panem Mateuszem Gocem - muzykiem łomżyńskiej filharmonii. Podczas tego spotkania dzieci wysłuchały muzycznej bajki, przygotowały zakładki do książek i miały okazję zagrać na różnych instrumentach.
Do małej wiejskiej szkoły w Jagielle na Podkarpaciu dołączyło wiosną kilkunastu uczniów z Ukrainy, którzy musieli opuścić swoje domy w wyniku wojny. W ramach działającej tam Przystani Świętego Mikołaja dzieci mogą brać udział w wycieczkach klasowych, uczą się języka polskiego, latem będą miały zorganizowane różnorodne zajęcia i warsztaty: języka polskiego, warsztaty kulinarne z nauką języka polskiego, warsztaty plastyczne, rękodzielnicze, gry i zabawy sportowe. Poniżej pamiątkowe zdjęcie z wyprawy do parku rozrywki. Przystań Świętego Mikołaja w Jagielle funkcjonuje dzięki wsparciu Fundacji Banku Pekao S.A., która wspiera cztery z naszych Przystani. Dziękujemy!
Przystań Świętego Mikołaja w Przemyślu organizuje dwa razy w tygodniu sportowe zajęcia dla dzieci ukraińskich. Na początku czerwca odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka, na którym bawiło się około stu dzieci z Ukrainy. W sierpniu odbędzie się obóz, na którym dzieci z Ukrainy czeka moc atrakcji.
Sfinansowaliśmy wyjazd na klasową wycieczkę do Torunia czwórce ukraińskich uczniów ze szkoły w Elblągu. Wyprawa do Torunia była dla nich okazją do zobaczenia Polski, a jednocześnie możliwością pełniejszej integracji z kolegami ze szkoły. Ich wrażenia z wyjazdu podsumowała Lera: „Podobało się nam dosłownie wszystko. Pola i lasy, widziane z okien pociągu, przypominały nasz własny kraj. Za to Toruń uwiódł nas swoim niezwykłym Starym Miastem i ilością atrakcji turystycznych. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Fundacji Świętego Mikołaja za to, że mogliśmy pojechać na wycieczkę z całą klasą i lepiej poznać osoby, z którymi teraz się uczymy.”
Wkrótce otworzymy 60. Przystań Świętego Mikołaja!
Ukraińskie książeczki dla dzieci
Nieustannie przekazujemy i wysyłamy książeczki po ukraińsku do miejsc, w których przebywają dzieci. Biblioteki, świetlice, punkty noclegowe, dworce, szkoły – tutaj trafiają drukowane przez nas książki. Każdego dnia do naszego warszawskiego biura przychodzą również ukraińskie mamy z maluchami, które osobiście odbierają książeczki. Każde dziecko, które odwiedza siedzibę Fundacji Świętego Mikołaja, otrzymuje od nas plecaczek z upominkiem i materiałami szkolnymi. Wydrukowaliśmy już 18 tysięcy książeczek najbardziej popularnych ukraińskich autorów.
Oto podziękowanie, które otrzymaliśmy z jednej ze szkół objętych programem dystrybucji książek: „Bardzo serdecznie dziękujemy za książki. Są piękne i służą naszym ukraińskim uczniom. W naszej Szkole Podstawowej nr 115 na warszawskiej Sadybie uczy się 50 młodych Ukraińców. Dzieci bardzo ucieszyły się z książek. Dziewczynka z pierwszej klasy nauczyła się pięknie czytać i zaprezentowała fragment książeczki o ekologicznym alfabecie publicznie po ukraińsku podczas zajęć czytelniczych. Było to dla niej bardzo ważne, żeby móc pokazać polskim kolegom i koleżankom coś ze swojego kraju. Bardzo to przeżywała i była szczęśliwa. Dziękuję"
Warto wspomnieć, że nadal współpracujemy z warszawskimi punktami, do których przychodzą mamy z dziećmi z Ukrainy. Dostarczamy im artykuły szkolne, plastyczne, puzzle, książeczki edukacyjne i plecaczki. Wśród punktów znajdują się m.in. freeshopy, punkty dla mam z dziećmi na dworcach, ukraińskie szkoły i świetlice.
Do punktu zorganizowanego przy ośrodku w Laskach przekazaliśmy pakiet książek sensorycznych przeznaczonych dla ich podopiecznych.
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka był dla nas ważnym momentem i wiedzieliśmy, że musimy postarać się, żeby przygotować dla dzieci coś wyjątkowego. W różnych punktach w Warszawie rozdaliśmy niemal 1000 plecaczków z prezentami, braliśmy także udział w polsko-ukraińskim Dniu Dziecka.
Jak pomagamy dzieciom na terenie Ukrainy?
Pracujemy nad otwarciem Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku, mieście w zachodniej Ukrainie (130 km na południowy wschód od Lwowa), do którego uciekło ze wschodniej Ukrainy bardzo dużo rodzin z dziećmi. Wynajęliśmy lokal położony w centrum miasta, tuż obok parku i placu zabaw. Lokal właśnie przechodzi adaptację do potrzeb maluchów. Dzieci już teraz przebywają pod naszą opieką i mają zapewnione zajęcia plastyczne i integracyjne – póki co odbywają się one w biurze naszego partnera lokalnego lub na świeżym powietrzu. Do końca wakacji chcielibyśmy rozpocząć pełną działalność świetlicy.
Z okazji Dnia Dziecka odwiedziliśmy wioskę Jasień, gdzie mieszkają teraz dzieci z domu dziecka z obwodu Czernihowskiego. Kupiliśmy najpotrzebniejsze wyposażenie do kuchni, sypialni dzieci i pralni. Największy zachwyt u dzieci wywołała jednak sala zabaw, a zwłaszcza worki do siedzenia w kształcie piłek.
W wyniku wojny Ukrainę opuściło 5 mln uchodźców. 3 mln pozostały w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, z czego blisko 1,9 mln w Polsce. 40% z nich to dzieci. Wraz z upływem czasu ich potrzeby zmieniają się, ale nie maleją. Nasza pomoc nadal ma kluczowe znaczenie dla ich integracji, edukacji i harmonijnego rozwoju.
Jeśli chcesz pomóc dzieciom, przekaż darowiznę.
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy
lub wpłać wybraną kwotę on-line: