Jak pomagamy dzieciom z Ukrainy w Przystaniach Świętego Mikołaja?

Przystanie Świętego Mikołaja to rozsiane po całym kraju punkty w których dzieci z Ukrainy mogą liczyć na profesjonalną i kompleksową pomoc - opiekuńczą, edukacyjną i psychologiczną. Zapraszamy do krótkiego raportu i galerii zdjęć z jesienno-zimowych zajęć Przystani.

Przystanie Świętego Mikołaja od kwietnia 2022 roku niosą pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom z Ukrainy. W każdej z Przystani zatrudniamy pracowników z Ukrainy, którzy pomagają w integracji i aklimatyzacji, a profesjonalni opiekunowie i specjaliści dbają o to, żeby dzieci jak najszybciej wróciły do zabawy, beztroski i uśmiechu. Przystanie powstały we współpracy z lokalnymi podmiotami, które potrafią najlepiej zrozumieć potrzeby dzieci i sytuację w której się one znalazły. Gwarantuje to również różnorodność i koloryt działań, którymi możemy się pochwalić. 

Przystań Świętego Mikołaja w Przemyślu

Listopad w Polsce jest czasem pamięci i refleksji. Również w naszej Przystani Świętego Mikołaja w Przemyślu motywy historyczne i patriotyczne, stały się narzędziem integracji. Dzieci z Ukrainy wraz z polskimi rówieśnikami poznawały lokalną historię i to co łączy oba nasze narody. Miesiąc zaczął się od zajęć z psychologiem, które cieszą się olbrzymią popularnością. Może wpływać na to fakt, że pani psycholog wraz z panią tłumacz słyną z tworzenia pięknej atmosfery bezpieczeństwa, która pomaga dzieciom przepracować swoje problemy i przynosi im prawdziwą pomoc. 

Dominującym motywem w Przystani w Przemyślu od początku jest piłka nożna. UKS Orlik Przemyśl z którym współpracujemy w pomocy dzieciom zapewnił dzieciom gorącą herbatę i słodki poczęstunek. Treningi nie ustały, nawet w trudnych warunkach pogodowych. Naszych podopiecznych rozgrzewa pasja, która pomaga przetrwać trudności. W zawodach z okazji Święta Niepodległości drużyna o nazwie "Przystań Świętego Mikołaja" zajęła 2. miejsce, ale jej reprezentanci zwyciężyli w zawodach indywidualnych m.in. w konkursie żonglerek. Cała ekipa miała też przyjemność wybrać się do Warszawy na ostatni mecz reprezentacji Polski przed mundialem. W trakcie wycieczki poznali jednego z największych w historii polskiego boksu - Andrzeja Gołotę.

Przystań Świętego Mikołaja w Gdańsku

 

Dzieci z Ukrainy, które otrzymują pomoc w Przystani Świętego Mikołaja w Gdańsku, mają za sobą mnóstwo atrakcji, które zapewniają im opiekunowie. Nie możemy jednak przegapić tego co w Przystani dzieje się na co dzień. Dzieci, podobnie jak we wszystkich Przystaniach, mają zapewnioną opiekę psychologa. Regularnie biorą udział w lekcjach języka polskiego oraz korepetycjach z języka niemieckiego. W okresie jesiennym odbyły się warsztaty pisania listów do Świętego Mikołaja, które wpisują się w długi cykl zajęć artystycznych prowadzonych we współpracującym z nami Stowarzyszeniu Magnolia. 

Nie mogło zabraknąć także aktywności na świeżym powietrzu. Dzieci wspólnie wzięły udział w wycieczce do Chatki Gołębiewo. W trakcie wycieczki brały udział w wojnie na śnieżki, interaktywnej grze terenowej i integracyjnym ognisku.

Przystań Świętego Mikołaja w Lublinie

W Lublinie pomagamy dzieciom od kwietnia 2022 roku. Przystań Świętego Mikołaja jest szczególnie nastawione na metody terapeutyczne i pomoc psychologiczną. Dzieci dwa razy w tygodniu biorą udział w warsztatach arteterapeutycznych połączonych z elementami psychoedukacji, które dają optymalny efekt w połączeniu z poradnictwem psychologicznym, które w Lublinie, podobnie jak w pozostałych 31 Przystaniach, prowadzone jest dla wszystkich potrzebujących dzieci. 

Przystań Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej Przystań Świętego Mikołaja pomaga dzieciom z Ukrainy od kwietnia. Dzieci, które w wyniku wojny trafiły do obcego kraju wymagały kompleksowej pomocy i troski, na którą mogą liczyć w Przystani. Jak wygląda to w praktyce?

W grudniu dzieci wspólnie wybrały się na wycieczkę, w ramach której poznały jeden ze skarbów architektury i sztuki regionu - Sanktuarium Św. Mikołaja w Pierśćcu. Po zwiedzaniu w planie wycieczki zapachniało świeżymi wypiekami. Dzieci udały się do Chlebowej Chatki w Górkach Wielkich, gdzie wzięły udział w warsztatach wypiekania chleba i podpłomyków. Na zakończenie wspólnie spędzonego dnia dzieci wybrały się na łyżwy, a potem na wspólną pizzę. W wycieczce wzięło udział 40 dzieci!

Na koniec zostawiliśmy najciekawsze. W Bielsku-Białej zagościł... Święty Mikołaj! Dokumentację tej niezwykłej wizyty, mogą Państwo obejrzeć na zdjęciach w naszej galerii poniżej.

  

Obecnie w całej Polsce prowadzimy 31 Przystani Świętego Mikołaja – przyjaznych dzieciom miejsc, w których otrzymują one potrzebną pomoc i wsparcie w integracji i nauce języka polskiego. Dzięki Allegro, od początku września do końca grudnia, możemy prowadzić 28 Przystani Świętego Mikołaja, w których obejmujemy swoją pomocą ponad 1200 dzieci z Ukrainy.

Dzięki wsparciu Fondation de France możemy prowadzić nieprzerwaną pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy w ramach poradni działającej w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem INTRA.

Dotychczas na program Przystań Świętego Mikołaja przeznaczyliśmy 3 500 000 złotych, a na całą pomoc dzieciom z Ukrainy od momentu rosyjskiej inwazji niemal 7 milionów złotych (6 980 000 złotych).

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w pomoc dla dziecka z Ukrainy

17 v4
Chcę ufundować miesiąc zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
400
19
Chcę pomóc i przekazać cegiełkę na pomoc dziecku z Ukrainy
50
18
Chcę opłacić pół miesiąca zajęć w Przystani Świętego Mikołaja dla jednego dziecka z Ukrainy
200
16
Chcę przekazać inną kwotę na pomoc dziecku z Ukrainy i wpisuję ją poniżej
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB