Jak dostać się do Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja? Przewodnik krok po kroku

Rekrutacja do Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja trwa do 31 marca 2026 roku. Program jest skierowany do młodych osób w wieku 16–20 lat, które chcą działać społecznie, rozwijać kompetencje liderskie i realizować własne inicjatywy w swoich społecznościach.

Akademia Liderów to roczny program rozwojowy, który uczy młodych ludzi planowania działań społecznych, pracy zespołowej oraz skutecznego wprowadzania pomysłów w życie. Uczestnicy zdobywają praktyczne doświadczenie w prowadzeniu projektów i uczą się odpowiedzialności za wspólne sprawy.

Jeśli zastanawiasz się, czy to program dla Ciebie i jak się do niego dostać

- poniżej znajdziesz najważniejsze informacje oraz wskazówki krok po kroku.

Dlaczego warto zgłosić się do Akademii Liderów?

Akademia Liderów to nie tylko program szkoleniowy, ale przede wszystkim możliwość realizacji własnego projektu społecznego i zdobycia realnego doświadczenia w działaniu.

Akademia Liderow fot Emilia Bak 0988

Uczestnicy programu biorą udział w 10-dniowej szkole letniej, podczas której uczą się m.in. planowania projektów, komunikacji, budowania zespołu i rozwiązywania konfliktów. Następnie przez kilka miesięcy (wrzesień – listopad) realizują swój autorski projekt społeczny przy wsparciu mentora lub tutora. Program kończy się szkołą zimową, podczas której uczestnicy podsumowują swoje działania i wyciągają wnioski na przyszłość.

Dodatkowo każdy uczestnik Akademii otrzymuje stypendium w wysokości 3000 zł, które wspiera jego rozwój w trakcie roku szkolnego.

Program pozwala młodym ludziom sprawdzić się w roli lidera, zdobyć nowe kompetencje oraz poznać osoby z całej Polski, które także chcą zmieniać swoje otoczenie na lepsze.

Kto może aplikować?

Do Akademii Liderów zapraszane są osoby uczące się w wieku od 16 do 20 lat (rocznikowo). Program jest ogólnopolski, dlatego zgłaszać się mogą uczniowie szkół średnich oraz z pierwszych lat studiów z całej Polski.

Najważniejsze nie jest jednak doświadczenie, ale motywacja do działania i pomysł na projekt społeczny. Akademia powstała po to, aby wspierać młodych ludzi w realizowaniu ich pierwszych inicjatyw społecznych i pokazywać, że nawet niewielkie działania mogą mieć realny wpływ na otoczenie.

Najważniejszy element rekrutacji – pomysł na projekt społeczny

Podstawą zgłoszenia do Akademii Liderów jest pomysł na autorski projekt społeczny, który uczestnik zrealizuje między 1 sierpnia a 30 listopada 2026 roku.

Projekt można zgłosić samodzielnie lub w parze projektowej. Ważne jest również zaangażowanie minimum trzech wolontariuszy (lub pięciu w przypadku projektu realizowanego przez dwie osoby).

Projekty mogą dotyczyć wielu obszarów życia społecznego, na przykład:

  • działań obywatelskich i społecznych,
  • projektów międzypokoleniowych,
  • inicjatyw wolontariackich i charytatywnych,
  • działań proekologicznych,
  • projektów historycznych związanych z lokalną pamięcią i tożsamością.

Najlepsze projekty często rodzą się z obserwacji codziennych problemów i potrzeb lokalnej społeczności. W poprzednich edycjach Akademii powstało wiele ciekawych inicjatyw.

Przykładowo:

  • Kajtek i Basia przygotowali projekt edukacyjny dotyczący zanieczyszczenia powietrza i ekologii.
  • Mateusz zorganizował koncert dla nauczycieli seniorów w swojej szkole, pokazując młodym ludziom znaczenie wdzięczności i pamięci o wcześniejszych pokoleniach.
  • Tosia przygotowała spektakle teatralne w lokalnym teatrze, angażując młodzież i promując kulturę w swojej miejscowości.

Takie projekty pokazują, że pomysł nie musi być bardzo skomplikowany ważne jest, aby odpowiadał na realną potrzebę i angażował lokalną społeczność

Jak wygląda proces rekrutacji?

Proces rekrutacji do Akademii Liderów składa się z kilku etapów.

  1. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego

Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza dostępnego na stronie programu. Formularz składa się z dwóch części:

  • danych osobowych i informacji o dotychczasowym zaangażowaniu społecznym,
  • opisu pomysłu na projekt społeczny.

Na tym etapie ważne jest jasne przedstawienie pomysłu i pokazanie, dlaczego projekt jest potrzebny.

  1. Krótki film o projekcie

W aktualnej edycji kandydaci przygotowują również krótki film (do 1,5 minuty), w którym opowiadają o swoim projekcie:

  • skąd wziął się pomysł,
  • jaki problem chce rozwiązać projekt,
  • dlaczego jest on ważny dla społeczności.

Nagranie należy opublikować na YouTube i dołączyć link do formularza zgłoszeniowego.

  1. Rozmowa rekrutacyjna

Kandydaci, których zgłoszenia uzyskają odpowiednią liczbę punktów, zostaną zaproszeni na krótką rozmowę online.

Spotkanie trwa zwykle około 30 minut i jest okazją do lepszego poznania kandydata oraz jego motywacji do działania społecznego. W trakcie rozmowy komisja może dopytać o szczegóły projektu lub o doświadczenia związane z działalnością społeczną.

Co czeka uczestników po zakwalifikowaniu?

Osoby przyjęte do programu rozpoczynają swoją przygodę z Akademią Liderów od udziału w szkole letniej, podczas której uczą się planowania i prowadzenia projektów społecznych.

Następnie – od sierpnia do listopada – realizują własny projekt w swojej miejscowości przy wsparciu mentora. Na koniec programu uczestnicy spotykają się na szkole zimowej, aby podsumować działania i podzielić się doświadczeniami z innymi uczestnikami.

To właśnie ten etap pozwala zobaczyć, jak pomysł zapisany w formularzu zamienia się w realne działanie i wpływa na społeczność lokalną.

Jak zwiększyć swoje szanse w rekrutacji?

Jeśli planujesz zgłosić się do Akademii Liderów, warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • wybierz projekt, który naprawdę Cię interesuje,
  • pokaż w aplikacji swoją motywację i zaangażowanie,
  • opisz konkretnie działania, które chcesz zrealizować,
  • zastanów się, kogo możesz zaprosić do współpracy.

Najważniejsze jest pokazanie, że chcesz działać i masz pomysł na zmianę w swoim otoczeniu.

Zgłoś się!

Rekrutacja do Akademii Liderów trwa do 31 marca 2026 r. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie programu.

Jeżeli masz pomysł na projekt społeczny, chcesz poznać inspirujących ludzi z całej Polski i zdobyć doświadczenie w realizowaniu własnych inicjatyw  Akademia Liderów może być pierwszym krokiem do rozpoczęcia tej drogi.

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
70
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - Blik Operator płatności - PayPal Google Pay Apple Pay
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
NOWE FIO zestawienie 3 skrocone plik edytowalny KOLOR
Pepco logo RGB TAB
PLD LOGO COLOR3x
logoFDNT.png
polska pomoc logo
Logo TVP info rgb
NOWE FIO zestawienie 3 skrocone plik edytowalny KOLOR v2
Logotypo KAKADU studio4d lin
ikea v2
fondation de france 1
accenture logo
Gazeta Kongresy logo
orange
PLAY S
Logo OMEGA Pilzno v2
T logo carrier surface rgb n
logo GrupoLAR v2
logo Heyah BK
pepco AT
logotypyplusipolsat 1
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
prevoir
HSBC logo
logo IG
Logo full kolor RGB
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
logo MKiDN
Struktura360 KulturaDostepna lifting LOGO kolor
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ca 2lines h CMYK
Gold Aesthetic Minimalist Beauty Logo
Skumani logo primary fiolet
Fundacja BNPP BL Q
01 znak siatka podstawowy kolor biale tlo
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
NCK logo poziom kolor RGB
SONNEDIX COL RGB
JDP Logo v2
pobrane v2
logo GrupoLAR
LOTOS logo fundacja
ZENTIVA LOGO
flow logo turkusowe tlo
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
unum logo
bosch v2
novonordisk
JBL 3300x2550pix color22
logo rpm basic
MUFU
Allegro Charytatywni v3
logo santander
01 znak siatka podstawowy kolor biale tlo v2