Finał Akademii Liderów 2021. 30 uczestników, 24 projekty lokalne w całej Polsce

Zakończyliśmy szkołę zimową szóstej już edycji Akademii Liderów. Za nami fantastyczne dni dni z młodymi liderami. Akademia Liderów to prowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja od 2015 roku program rozwojowy dla młodzieży.

W sumie 30 młodych osób pod skrzydłami Fundacji przeprowadziło 24 projekty społeczne, historyczne, obywatelskie, lub na rzecz środowiska naturalnego (niektóre projekty realizowały pary projektowe). Realizowane w tym roku projekty zaskakują różnorodnością. Magda i Karolina z Rzeszowa zorganizowały cykl koncertów w domach pomocy społecznej i hospicjach  angażując do wspólnego muzykowania młodych wolontariuszy. Stanisław z Łomży prowadził dokumentację zabytków architektury gotyckiej na północno-wschodnim Mazowszu. Przeprowadził też spotkania z ekspertami historii sztuki i architektury, wspólne zwiedzanie katedry, a także konkurs plastyczny dla młodszych uczniów.  Zuzia z Przygodzic otworzyła z wielkim sukcesem program mentoringowy dla rówieśników, łącząc ambitne osoby z mniejszych miejscowości z młodymi uczestnikami różnorodnych międzynarodowych programów i laureatów konkursów. Kuba z Katowic z wielkim sukcesem przeprowadził szereg działań dotyczących profilaktyki cukrzycy, w tym spotkania z dietetykami i wspólne treningi.   

Podczas szkoły zimowej akademiści podsumowywali realizowane przez siebie autorskie projekty społeczne. Każdy miał przestrzeń do zaprezentowania swoich działań, sukcesów, ale także omówienie trudności, z którymi zmagał się prowadząc własny projekt. Prócz prezentacji projektów warsztatowo pracowaliśmy z liderami wyciągając wnioski na przyszłości i przetwarzając zdobyte doświadczenie, tak aby zgromadzone w ramach Akademii Liderów doświadczenie było punktem wyjścia dla kolejnych działań podejmowanych przez młodzież na rzecz dobra wspólnego lub osób potrzebujących pomocy.

IMG 9600 v2

Podczas Akademii Liderów prócz rozwijania kompetencji chcemy pobudzać zaangażowaną społecznie młodzież do refleksji nad ważnymi tematami i rozwijać charaktery. Dlatego podczas szkoły zimowej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w kilku towarzyszących wydarzeniach.

Podczas inauguracji szkoły zimowej zorganizowaliśmy wieczór poezji z Mają Komorowską. Było to wybitne, kameralne spotkanie poruszające kluczowe w życiu każdego człowieka tematy, takie jak pamięć, dobro, wrażliwość na piękno i uważność na drugiego człowieka. Pani Maja Komorowska czytała wybrane wiersze Herberta, Miłosza, Pasierba, czy Twardowskiego, a także opowiadała o własnym doświadczeniu.  

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie prócz rewelacyjnie poprowadzonego zwiedzania ekspozycji, młodzi liderzy wzięli udział w spotkaniu dyskusyjnym z Janem  Ołdakowskim – dyrektorem Muzeum. Podczas rozmowy poruszane był temat sensu pamięci i prowadzenia życia w oparciu o wartości cenniejsze niż życie.  Ołdakowski dzielił się też swoją wiedzą na temat pokolenia powstańców, którzy dorastali się w krótkim okresie „wolnej Polski” pomiędzy dwoma totalitaryzmami. Opowiadał o konieczności budowania wspólnoty i więzi, bez których niemożliwe jest realne i skuteczne działania na rzecz dobra wspólnego.   

Szkołę zimową zakończyliśmy rozmową z dr. Dariuszem Karłowiczem – prezesem Fundacji Świętego Mikołaja. Karłowicz zdradzał młodzieży tajniki realnej pracy nad zastaną rzeczywistością, która jest nam dana, ale którą możemy twórczo przekształcać. Kładł nacisk na koncentrowaniu się w życiu wyłącznie na tematach najważniejszych, śmiałego podejmowania odpowiedzialności i odpowiadania na problemy, które widzimy wokół nas. Sporo opowiadał o przyjaźni, która jest fundamentem efektywnej i realnej zmiany Świata. Było to poruszające spotkanie i najlepsza klamra dla prowadzonej przez nas Akademii Liderów.

Uczestnicy przekazali nam bardzo miłe słowa podziękowania:

"Akademia Liderów była dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Wielu rzeczy się nauczyłem i bardzo dużo wyniosłem z organizowanych zajęć. Zawsze nasze dni były wypełnione masą wspaniałych zajęć, na które zawsze udawałem się z zainteresowaniem. Nawiązałem wiele pięknych znajomości i przyjaźni, które mam nadzieję kontynuować. Dzięki Akademii zwiększyłem swoje umiejętności i jestem bogatszy o nowe doświadczenia. Chciałbym podziękować za pomoc i możliwości samorozwoju i cudownie spędzony czas."

"Najlepsze wydarzenie w moim życiu. Czuję, że Akademia Liderów była, dla mnie możliwością rozwoju, poznania niestandardowych ludzi. Bardzo dziękuję za wsparcie ze strony specjalistów w realizacji mojego projektu. Jestem bardzo wdzięczna Akademii Liderów za to, że miałam szansę posłuchać i spotkać , niesamowitych, wartościowych i życzliwych ludzi. Dziękuję za społeczność, którą udało się stworzyć na Akademii Liderów i za wspaniałych opiekunów."

W 2021 roku projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Finansowanego z Funduszy EOG.

Jednym kliknięciem zmień życie dziecka

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
20 zł
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
2000 zł
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
200 zł
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
Active citizens fund4x
polska pomoc logo
NIW PROO v2
NIW NOWEFIO
LOGOTYPY POWER v2
Active citizens fund4x v2
accenture logo
tvp info male
Pepco logo RGB TAB
logo PAYTEL v2
orange
PLAY S
T Logo bez Sloganu B+M 1
Lapka 34
PLUS logo nowe2010
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
muzeum powstania warszawskiego
logotypMSZ A kolor
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
CF BLUE
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
Logo full kolor RGB