Zakończyliśmy szkołę zimową szóstej już edycji Akademii Liderów. Za nami fantastyczne dni dni z młodymi liderami. Akademia Liderów to prowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja od 2015 roku program rozwojowy dla młodzieży.
W sumie 30 młodych osób pod skrzydłami Fundacji przeprowadziło 22 projekty społeczne, historyczne, obywatelskie, lub na rzecz środowiska naturalnego (niektóre projekty realizowały pary projektowe). Realizowane w tym roku projekty zaskakują różnorodnością. Magda i Karolina z Rzeszowa zorganizowały cykl koncertów w domach pomocy społecznej i hospicjach angażując do wspólnego muzykowania młodych wolontariuszy. Stanisław z Łomży prowadził dokumentację zabytków architektury gotyckiej na północno-wschodnim Mazowszu. Przeprowadził też spotkania z ekspertami historii sztuki i architektury, wspólne zwiedzanie katedry, a także konkurs plastyczny dla młodszych uczniów. Zuzia z Przygodzic otworzyła z wielkim sukcesem program mentoringowy dla rówieśników, łącząc ambitne osoby z mniejszych miejscowości z młodymi uczestnikami różnorodnych międzynarodowych programów i laureatów konkursów. Kuba z Katowic z wielkim sukcesem przeprowadził szereg działań dotyczących profilaktyki cukrzycy, w tym spotkania z dietetykami i wspólne treningi.
Podczas szkoły zimowej akademiści podsumowywali realizowane przez siebie autorskie projekty społeczne. Każdy miał przestrzeń do zaprezentowania swoich działań, sukcesów, ale także omówienie trudności, z którymi zmagał się prowadząc własny projekt. Prócz prezentacji projektów warsztatowo pracowaliśmy z liderami wyciągając wnioski na przyszłości i przetwarzając zdobyte doświadczenie, tak aby zgromadzone w ramach Akademii Liderów doświadczenie było punktem wyjścia dla kolejnych działań podejmowanych przez młodzież na rzecz dobra wspólnego lub osób potrzebujących pomocy.
Podczas Akademii Liderów prócz rozwijania kompetencji chcemy pobudzać zaangażowaną społecznie młodzież do refleksji nad ważnymi tematami i rozwijać charaktery. Dlatego podczas szkoły zimowej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w kilku towarzyszących wydarzeniach.
Podczas inauguracji szkoły zimowej zorganizowaliśmy wieczór poezji z Mają Komorowską. Było to wybitne, kameralne spotkanie poruszające kluczowe w życiu każdego człowieka tematy, takie jak pamięć, dobro, wrażliwość na piękno i uważność na drugiego człowieka. Pani Maja Komorowska czytała wybrane wiersze Herberta, Miłosza, Pasierba, czy Twardowskiego, a także opowiadała o własnym doświadczeniu.
Kolejnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie prócz rewelacyjnie poprowadzonego zwiedzania ekspozycji, młodzi liderzy wzięli udział w spotkaniu dyskusyjnym z Janem Ołdakowskim – dyrektorem Muzeum. Podczas rozmowy poruszane był temat sensu pamięci i prowadzenia życia w oparciu o wartości cenniejsze niż życie. Ołdakowski dzielił się też swoją wiedzą na temat pokolenia powstańców, którzy dorastali się w krótkim okresie „wolnej Polski” pomiędzy dwoma totalitaryzmami. Opowiadał o konieczności budowania wspólnoty i więzi, bez których niemożliwe jest realne i skuteczne działania na rzecz dobra wspólnego.
Szkołę zimową zakończyliśmy rozmową z dr. Dariuszem Karłowiczem – prezesem Fundacji Świętego Mikołaja. Karłowicz zdradzał młodzieży tajniki realnej pracy nad zastaną rzeczywistością, która jest nam dana, ale którą możemy twórczo przekształcać. Kładł nacisk na koncentrowaniu się w życiu wyłącznie na tematach najważniejszych, śmiałego podejmowania odpowiedzialności i odpowiadania na problemy, które widzimy wokół nas. Sporo opowiadał o przyjaźni, która jest fundamentem efektywnej i realnej zmiany Świata. Było to poruszające spotkanie i najlepsza klamra dla prowadzonej przez nas Akademii Liderów.
Uczestnicy przekazali nam bardzo miłe słowa podziękowania:
"Akademia Liderów była dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Wielu rzeczy się nauczyłem i bardzo dużo wyniosłem z organizowanych zajęć. Zawsze nasze dni były wypełnione masą wspaniałych zajęć, na które zawsze udawałem się z zainteresowaniem. Nawiązałem wiele pięknych znajomości i przyjaźni, które mam nadzieję kontynuować. Dzięki Akademii zwiększyłem swoje umiejętności i jestem bogatszy o nowe doświadczenia. Chciałbym podziękować za pomoc i możliwości samorozwoju i cudownie spędzony czas."
"Najlepsze wydarzenie w moim życiu. Czuję, że Akademia Liderów była, dla mnie możliwością rozwoju, poznania niestandardowych ludzi. Bardzo dziękuję za wsparcie ze strony specjalistów w realizacji mojego projektu. Jestem bardzo wdzięczna Akademii Liderów za to, że miałam szansę posłuchać i spotkać , niesamowitych, wartościowych i życzliwych ludzi. Dziękuję za społeczność, którą udało się stworzyć na Akademii Liderów i za wspaniałych opiekunów."
W 2021 roku projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Finansowanego z Funduszy EOG.