Zakończyliśmy Szkołę Zimową podsumowującą 4. edycję Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. W szkole zimowej w Warszawie wzięło udział 31 akademistów - młodych, zaangażowanych osób z całej Polski, które były razem z nami na Szkole Letniej w lipcu, a następnie przez kolejne miesiące realizowały własne autorskie projekty społeczne pod opieką tutorów.
Centralnym punktem programu Szkoły Zimowej były prezentacje projektów młodych liderów prowadzonych w lokalnych społecznościach. Każdy projekt był wnikliwie omawiany przez zespół tutorów, którzy wskazywali nie tylko na słabe i mocne strony samych działań, ale również pokazywali kierunki dalszego rozwoju każdego z uczestników.
W tym roku projekty akademistów były wyjątkowo zróżnicowane: od projektów historycznych, wspierających organizacje lokalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przez szkolne warsztaty dla młodszych uczniów, po projekty artystyczne i teatralne. Bardzo cieszy nas ta różnorodność i pokazuje jak wiele talentów, charakterów i osobowości drzemie w młodych liderach, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji naszej Akademii Liderów.
Szkoła Zimowa to kolejny milowy krok w rozwoju kompetencji potrzebnych do prowadzenia samodzielnych projektów, dlatego dla akademistów przygotowaliśmy profesjonalne szkolenie z komunikacji prowadzone przez trenerów z ogromnym doświadczeniem. W ramach szkolenia z komunikacji akademiści mieli przeprowadzoną diagnozę indywidualnych stylów i predyspozycji komunikacyjnych Extended DISC. Każdy miał szanse poznać swoje naturalne mocne strony, obszary które wymagają pracy, a także dowiedzieć się w jaki sposób najskuteczniej komunikować się z innymi osobami i jak rozpoznawać ich potrzeby. Szkolenie prowadzili eksperci Przemysław Rybarczyk i Marta Krawczyk.
Poprzez Akademię Liderów chcemy rozwijać nie tylko kompetencje, ale także charaktery młodych ludzi, dlatego w trakcie szkoły zimowej odbyły się również dwa spotkania z wybitnymi postaciami dla polskiej kultury. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć na kinowym ekranie jeden z ważniejszych filmów Krzysztofa Zanussiego, „Barwy ochronne” i wziąć udział w kameralnej rozmowie z reżyserem. Rozmawialiśmy zarówno o istocie sztuki, jak i postawach w sytuacji codziennych i niecodziennych wyborów. Odwiedził nas także Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, który dyskutował z akademistami o tym jak można zmieniać świat, co jest najważniejsze w działaniach każdego lidera i jak dokonywać pierwszych istotnych wyborów w życiu. Oba spotkania były niezwykle inspirujące.
„Akademia Liderów nie tylko nauczyła mnie prowadzenia projektów społecznych, ale pokazała mi także, że to, jak świat będzie wyglądał w przyszłości, zależy tylko od nas. Akademia to szansa na zmianę siebie oraz otoczenia - mam nadzieję, że ją wykorzystam.” - Wojciech Fokczyński, uczestnik 4. edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie. Jesteśmy dumni ze zrealizowanych projektów i ogromnych postępów, których dokonali akademiści w trakcie trwania projektu. 4. edycja Akademii Liderów nie mogłaby się odbyć bez wsparcia Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Muzeum Historii Polski oraz indywidualnych darczyńców. Rekrutacja do kolejnej edycji Akademii Liderów już na wiosnę. Zachęcamy do śledzenia informacji.