Co z nich wyrośnie? Dzień Dziecka z Fundacją Świętego Mikołaja

Z okazji Dnia Dziecka Fundacja Świętego Mikołaja pyta „Co z nich wyrośnie”?. Głosem tegorocznej kampanii są dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 45 w Warszawie, ale twarzą jest Sabine, jedenastoletnia podopieczna Uniwersytetu Dziecięcego, który nasza fundacja prowadzi w syryjskim Aleppo.

W dniu, w którym obserwujemy jak nasze pociechy cieszą się prezentami, atrakcjami i uwagą dorosłych, nie możemy zapominać o dzieciach, które borykają się ze stratą najbliższych, zaburzeniami rozwoju i brakiem dostępu do edukacji. Sytuacja dzieci w Aleppo jest bardzo trudna, a problemy z którymi się mierzą może rozwiązać życzliwość nieznajomych dorosłych z odległego kraju w Europie Środkowej.

Co wyrośnie z dzieci w Aleppo?

Uniwersytet Dziecięcy w Aleppo to rozwinięcie naszego programu pomocy w kraju, który cierpi z powodu trwającej od lat wojny. Pośród gruzowisk zakiełkowało coś pięknego. Od 2019 roku we współpracy ze sprawdzonymi lokalnymi partnerami prowadzimy placówkę, która oferuje dzieciom dostęp do bezpiecznej przestrzeni, nowoczesną edukację, pomoc pedagogów i psychologów.

Wszystkie dzieci w naszym Uniwersytecie uczą się zachowania w grupie, radzenia sobie z emocjami, higieny osobistej i świadomości własnych praw. Chronimy je przed skutkami wojny i dajemy narzędzia przywracające równowagę i dziecięcy entuzjazm. Naszą największą dumą są jednak specjalizacje. Każde z dzieci może wybrać jedną z czterech:

  • Media – w ramach której dzieci uczą się podstaw pracy dziennikarskiej, biorą udział w warsztatach prowadzonych w lokalnej rozgłośni radiowej i pracują z profesjonalnym fotografem.
  • Medycyna – dzieci uczą się anatomii, biorą udział w eksperymentach, odwiedzają szpital i oglądają z bliska jak obsługuje się niezbędny sprzęt w karetce i jak pracują lekarze w ich rodzinnym mieście.
  • Inżynieria – dzieci nie tylko uczą się podstaw obsługiwania oprogramowania (m.in. AutoCAD), ale też odwiedzają firmy np. budowlaną, by śledzić proces od etapu projektu, przez dobór i zakup surowców, aż po realizację i budowę.
  • Nauka – dzieci korzystają z nowoczesnych zajęć pełnych widowiskowych eksperymentów i ciekawostek. Mają okazję odwiedzić laboratorium, pracownię mikrobiologii i biorą udział w warsztatach z fizyki.

Roczny dostęp do edukacji i opieki dla jednego dziecka w Aleppo to około 1200 złotych. Pomoc darczyńców zapewnia opiekę dla 217 dzieci. Z okazji Dnia Dziecka chcemy przedstawić jedno z nich.  

>>> NA DZIEŃ DZIECKA POMAGAM DZIECIOM Z ALEPPO <<<

Głosy i twarze dzieci

Jedną z podopiecznych Uniwersytetu Dziecięcego jest 11-letnia Sabine. 4-osobowa rodzina dziewczynki bardzo ucierpiała w trakcie niedawnego trzęsienia ziemi. Stracili dom. Sabine borykała się z koszmarami, lękiem i trudnościami adaptacyjnymi. W trakcie zgłoszenia do Uniwersytetu zdiagnozowano jej problemy i wdrożono dopasowany do jej sytuacji program. Sabine jest koleżeńska i odpowiedzialna. Wytrwale i z oddaniem zajmuje się babcią borykającą się z chorobą Alzheimera.

Jest niezwykle obowiązkowa, a opiekunowie mówią, że wręcz „ciekawska”. Zadaje mnóstwo pytań i bardzo przykłada się do zajęć. Dzięki wsparciu psychologicznemu otworzyła się i zaczęła nazywać swoje uczucia. Wiele dowiedziała się o okresie dojrzewania, w który wchodzi. Sabine wybrała specjalizację inżynieryjną. Jej pracą dyplomową był autorski pomysł stworzenia projektu w Minecraft, który został bardzo dobrze oceniony, zarówno przed nauczycieli jak i innych uczniów. W grupie dzieci, która kończyła zajęcia, brał udział również jej brat Hajd. Zdecydowanej poprawie uległy relacje Sabine z członkami rodziny.

Jej mama powiedziała: „Moje dzieci odniosły ogromne korzyści zarówno z punktu widzenia edukacji jak i radzenia sobie wśród ludzi. Projekt pomaga odkrywać dzieciom talenty, tak było z moimi. Pomaga też nam jako rodzicom, żeby obserwować ich rozwój i radzić sobie z zachowaniami typowymi dla ich wieku”.

W spocie na Dzień Dziecka postanowiliśmy oddać głos dzieciom z Polski. Prosimy posłuchać nagrania mając w pamięci historię Sabine i jej koleżanek i kolegów. Zachęcamy do tego, żeby w wielkie święto naszych pociech uczyć je również dzielenia się z innymi, np. poprzez włączenie się w zbiórkę na rzecz kolegów z innego kraju, z Aleppo. To od nas zależy co z nich wyrośnie. Medycy? Inżynierowie? Dziennikarze? A może naukowcy?

Spot z udziałem dzieci z warszawskiego Przedszkola Integracyjnego nr 45 został przygotowany dzięki uprzejmości Pana Adriana Pieczki (Radio Dla Ciebie).
Posłuchajmy - pomagajmy!

Przekaż darowiznę ONLINE lub na konto:

Odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
Numer konta: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
Tytuł przelewu: darowizna na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka: Co z nich wyrośnie?

Cegiełka na pomoc dzieciom w Aleppo
70
Pół roku edukacji i opieki dla dziecka w Aleppo
600
Dwa miesiące edukacji i pomocy dla dziecka w Aleppo
200
Chcę podarować inną kwotę na wsparcie dzieci.
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO