Przystanie Świętego Mikołaja to znajdujące się w całej Polsce punkty pomocy dzieciom z Ukrainy. Dzięki wsparciu firmy Pepco, która tworzy z nami ten program od samego wybuchu wojny w Ukrainie, mamy szansę kontynuować działania czterech Przystani - w Łomży, Bielsku-Białej, Mławie i Szczecinku.
Szukając sposobów, by jak najlepiej pomagać dzieciom z Ukrainy, które trafiły do Polski w wyniku wojny, stworzyliśmy program Przystanie Świętego Mikołaja, wspierając lokalne inicjatywy, których przyszłość stanęła pod znakiem zapytania z braku wystarczającej ilości środków. Dzięki programowi poznaliśmy fantastycznych pedagogów i opiekunów, którzy szukają najlepszych metod, aby wspierać integrację, edukację i dobrostan dzieci, które borykają się nie tylko z trudnościami adaptacyjnymi, ale również z problemami psychicznymi. Każda z Przystani oferuje system wsparcia psychologicznego i szereg ciekawych zajęć, które pozwalają dzieciom odzyskać równowagę i szansę na normalną, zdrową przyszłość.
Od samego początku trwania programu wsparcie zaoferowała nam firma Pepco, dzięki której mieliśmy szansę pomóc setkom dzieci w całej Polsce. Dzięki wielkiemu sercu i pomocy naszego niezawodnego Partnera w najbliższych miesiącach będziemy kontynuować wsparcie w czterech Przystaniach Świętego Mikołaja - w Łomży, Bielsku-Białej, Mławie i Szczecinku.
Przystań Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej
Od samego startu programu Przystanie Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej organizowaliśmy warsztaty, grupy wsparcia, zajęcia z zakresu kultury, sztuki, sportu, zajęcia opiekuńcze, korepetycje, wspólne gry i zabawy... Trudno opisać ogrom pracy, którą z niezwykłą troską i zaangażowaniem wykonują opiekunowie Fundacji Prowadź Mnie Światło Łagodne, nasi lokalni partnerzy.
Jakie cele stawiamy sobie przed kolejną edycją? Co wymaga szczególnej uwagi? Zarówno w przypadku dzieci z Ukrainy, jak i ich kolegów z Polski - przywrócenie równowagi i wzmocnienie poczucia własnej wartości. W wielu przypadkach także szukanie sposobów radzenia sobie ze stresem oraz walka z nawracającymi, niełatwymi do przezwyciężenia lękami. Wspólnie wdrażamy więc regularny trening umiejętności społecznych. W przypadku tego wyjątkowego miejsca możemy być pewni tego, że kluczową rolą wspólnego czasu spędzanego w Przystani będzie kultura i sztuka. Problemem jest trudna sytuacja finansowa rodziców dzieci z Ukrainy oraz brak czasu spowodowany pracą. W Przystani chcemy nie tylko zorganizować zajęcia w świetlicy, ale też wspólne przedpołudniowe wyjścia w soboty.
W galerii pod artykułem pokazujemy zdjęcia z zajęć, które odbyły się we wrześniu i październiku - warsztaty kulinarne oraz robienia ozdób z jesiennych kasztanów.
>>> WESPRZYJ PROGRAM PRZYSTANIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA <<<
Przystań Świętego Mikołaja w Szczecinku
Opiekunowie Przystani Świętego Mikołaja w Szczecinku podchodzą do swoich zadań niezwykle rozsądnie i metodycznie. Największe problemy z ich podopiecznymi? Te same, o których ciągle słyszymy w rozmowach z pracownikami Przystani w całej Polsce - tęsknota, niska samoocena, przewlekłe zaburzenia (lękowe i depresyjne), trudności w nawiązywaniu relacji, krótkotrwałe przyjaźnie... W grupach młodzieży zdarzają się również dużo poważniejsze sytuacje. Nie poddajemy się jednak.
Kontynuujemy wsparcie psychologiczne dla nastolatków - zajęcia grupowe i minimum dwie godziny w tygodniu na konsultacje indywidualne. Pracujemy w grupach 13-15 lat i 15-18 lat, ponieważ to daje najlepsze efekty. Tzw. pogotowie lekcyjne pozwoli na terapię pedagogiczną, doskonalenie języka polskiego i wsparcie nauczycieli oraz wolontariuszy w odrabianiu lekcji i nadrabianiu zaległości. Planujemy też zajęcia korekcyjno-kompensacyjne z oligofrenopedagogiem, a zajęcia ogólnorozwojowe pomyślane są tak, by zawierały elementy treningu umiejętności społecznych. Potem ich działanie sprawdzimy w praktyce na spotkaniu wigilijnym, w którym wezmą udział wszyscy zaangażowani w projekt Polacy i Ukraińcy.
Przystań Świętego Mikołaja w Mławie
Piłkarska Akademia NAZAR to już druga nasza Przystań w trzydziestotysięcznej mazowieckiej Mławie. Każdy, kto marzył o karierze piłkarskiej i chciał na całego zaangażować się w rozwój swoich sportowych umiejętności, chciałby, żeby w trudnym momencie życia to właśnie takie miejsce podało mu pomocną dłoń.
Niedawno nasi zawodnicy z roczników 2015 i 2016 zmierzyli się z Konopianką Konopki i UKS Ostrów Mazowiecka (zdjęcia w galerii pod artykułem). To prawdziwe emocje i rywalizacja w duchu fair play, ale nie chodzi tylko o sam sport. Jak mówią opiekunowie Przystani w Mławie, jako swoje zadanie postrzegają również zaszczepienie dzieciom wartości - uczciwości, odwagi, szacunku, pracy i przezwyciężania słabości. Oprócz udziału w zajęciach rozwojowych, dzieci uczą się również języka polskiego, a w wakacje brały udział w przystaniowych półkoloniach.
Podobnie zrobimy w ferie zimowe. Nasi sportowcy wybierają się na mecz Ekstraklasy, planowane są zajęcia artystyczne oraz kulinarne i wyjścia na basen.
Przystań Świętego Mikołaja w Łomży
Opiekunowie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży to nasi starzy znajomi w programie. Wspólnie pomogliśmy już setkom dzieci borykającym się z poważnymi trudnościami, dzięki wspaniałemu projektowi "Łączy nas kultura". Dzieci od wiosny 2022 roku brały udział w zajęciach rękodzieła, wycieczkach, cieszyły się wizytami muzyków i artystów, ale też tworzyły własne dzieła. Wspaniale działa także współpraca z dorosłymi uchodźcami z Ukrainy, którzy regularnie biorą udział w projekcie "Czytanie na śniadanie" i wspierają dzieci w walce o lepszą przyszłość.
Dzięki przedłużeniu naszej współpracy będziemy realizowali również kolejne pomysły. Oprócz zajęć integracyjnych, artystycznych, warsztatów rękodzieła, w planie jest również wycieczka do Warszawy, gdzie dzieci wezmą udział w zajęciach w Centrum Nauki Kopernik oraz w Fabryce Czekolady, a w okresie przedświątecznym w ramach projektu "Podwójne święta" dzieci poznają tradycje bożonarodzeniowe w swoich krajach, przygotują potrawy i koncert kolęd w dwóch językach. Bariery językowe niwelować będzie stała obecność tłumacza.
Działania wszystkich czterech opisanych Przystani nie byłyby możliwe bez wsparcia naszego Partnera firmy Pepco.
Z całego serca dziękujemy Pepco za zaangażowanie i pomoc!
W 2022 roku prowadziliśmy 62 Przystanie Świętego Mikołaja, w kolejnych edycjach - 32. Chętni, by wesprzeć nasz program, który pomógł już kilkunastu tysiącom dzieci z Ukrainy, mogą to zrobić na stronie zbiórki lub dokonując wpłaty bezpośrednio na konto:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna