Co słychać w Przystaniach Świętego Mikołaja w wakacje?

W trakcie wakacji Przystanie Świętego Mikołaja działają pełną parą. Organizowane są półkolonie dla dzieci, liczne wycieczki, warsztaty czy lekcje języka polskiego. Każde dziecko znajdzie dla siebie coś ciekawego spośród atrakcyjnej oferty Przystani Świętego Mikołaja.

W Przystani Świętego Mikołaja prowadzonej przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy odbywają się cykliczne zajęcia muzykoterapeutyczne, a w ostatnich dniach dzieci wybrały się do pobliskiego wesołego miasteczka.

yoyoyo

W tym tygodniu po raz pierwszy odbyły się też lekcje języka polskiego. Pierwsze spotkanie miało na celu zapoznanie się grupy. Dzieci i Młodzież uczyły się zadawać i odpowiadać na pytania takie, jak: skąd jesteś i skąd pochodzisz? Jak masz na imię? Poznały również powitania i pożegnania o formalnym i nieformalnym charakterze. Każdy z uczniów otrzymał swój podręcznik, zeszyt i inne pomoce naukowe.  Zajęcia będą odbywały się w dwóch grupach przez całe wakacje, we wtorki i czwartki. Łącznie weźmie w nich udział 37 dzieci.

W Przystani Świętego Mikołaja w Chełmnie przez ostatnie dwa tygodnie odbywały się półkolonie dla dzieci i młodzieży.

Dzieci spędziły cudowne chwile w aquaparku oraz na kręgielni, był też czas na aktywne spędzenie czasu na boisku oraz naukę przez zabawę. Jeden z dni poświęcony został wizycie w Muzeum Ziemi Chełmińskiej oraz w Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmnie, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć z bliska najprawdziwszy wóz strażacki, a nawet usiąść w fotelu kierowcy. Każdy z uczestników półkolonii otrzymał specjalną „przystaniową” koszulkę.

Półkolonie w Chełmnie dobiegły końca. Dzieci, które przychodziły do Przystani na zajęcia, zabiorą ze sobą nie tylko dobre wspomnienia, ale także cudowne upominki.

W Przystani w Bobrowicach odbył się cykl warsztatów malarskich, podczas których powstała m.in. przepiękna panorama miasta. Każdy mały uczestnik stworzył część tej niesamowitej pracy. Dzieci wzięły także udział w zajęciach teatralnych oraz warsztatach z robótek ręcznych. To wszechstronne dzieciaki!

W Przystani Świętego Mikołaja prowadzonej przy Ełckim Centrum Kultury odbyły się zajęcia malarskie dla dzieci. Jak przystało na prawdziwych artystów, dzieci z pędzlem i paletą malarską w ręku, zasiadły za sztalugami i wyczarowały niesamowite dzieła sztuki.

Dzieci z Przystani Świętego Mikołaj prowadzonej przez Fundację AVE wyruszyły po raz kolejny na wycieczkę oraz wyprawę kajakową zabytkowym autobusem tzw. BAJDARKOBUSEM. Był to niezwykły, pełen uśmiechów i radości czas, kiedy dzieci mogły oderwać się od trudów codzienności i spędzić beztroskie chwile w gronie rówieśników.

W tym tygodniu wyemitowane zostały dwa reportaże na temat działalności Przystani Świętego Mikołaja w Wejherowie [link] oraz w Opolu [link]. Zachęcamy do obejrzenia!

W przystani w Wejherowie realizowane są lekcje języka polskiego, dzieci otrzymują pomoc psychologiczną, ale też uczestniczą w warsztatach rękodzielniczych, plastycznych, ceramicznych, tanecznych i teatralnych.

W Opolu natomiast odbyły się warsztaty florystyczne dla dzieci, podczas których powstały nie tylko piękne bukiety, ale także nawiązały się relacje i przyjaźnie. Jak powiedziała jedna z Mam – „Są wakacje, dzieci nie chodzą do szkoły, to inny kraj, inny język – nie mają przyjaciół. W warsztatach biorą udział dzieci z Ukrainy. Dzieci mogą rozmawiać, dobrze się bawić, odpocząć”.

Grupa dzieci z Przystani Świętego Mikołaja w Ropicy Polskiej wybrała się na wycieczkę do Krynicy i Muszyny. Dzieci, które odwiedzają Przystań w Ropicy, uczestniczą na co dzień w warsztatach kulinarnych, artystycznych i językowych, ale także zajęciach z robotyki i kodowania. W placówce odbywają się również zajęcia z psychologiem.

W ramach Przystani działającej przy szkole w Rudach  uczniowie klas V-VIII realizowali projekt "Poznajemy się nawzajem! Poznajemy swoich sąsiadów!". Zadaniem każdej z klas było zaprezentowanie kultury, historii i języka wybranego kraju sąsiadującego. Dzieci z Ukrainy przybliżyli kolegom swoją kulturę i historię, przygotowały nie tylko prezentację, ale również specjały kuchni ukraińskiej oraz występy artystyczne. Dzieci z Przystani w Rudach pojechały też na wycieczkę do rezerwatu Łężczok oraz do szkółki leśnej w Nędzy i wzięły udział w uroczystości przekazania gminie nowego autobusu szkolnego, którym jako pierwsi pojechali na wycieczkę do Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach. Wielką atrakcją tego wyjazdu była przejażdżka kolejką wąskotorową oraz zwiedzanie nowo otwartego muzeum multimedialnego. Od sierpnia nowozatrudniona Pani psycholog z Ukrainy będzie świadczyła pomoc terapeutyczną dla dzieci w okolicznych szkołach i przedszkolach. W najbliższych planach Przystani Świętego Mikołaja w Rudach jest wyjazd do Raciborza do Zamku Piastowskiego oraz do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. 

 

Dzieci z Przystani w Jagielle pojechały na wycieczkę do kina w towarzystwie swoich mam i kolegów, a także spędziły miło czas na warsztatach kulinarnych, podczas których wspólnie upiekły babeczki. Spotkanie było dla dzieci także okazją do nauki języka polskiego, bowiem wszystkie polecenia przekazywane były w naszym języku.

Przystań w Lebiedzinie zorganizowała dla młodzieży wakacje w gajówce (nadleśnictwo Czarna Białostocka),  gdzie uczestnicy spali w prawdziwych śpiworach i na karimatach, wspólnie gotowali, sprzątali, a nawet  palili w piecu drewnem. Był też czas na długie leśne spacery i śpiewanie polskich i ukraińskich piosenek przy ognisku. W programie były także zajęcia sportowe, artystyczne, wieczory filmowe, zwiedzanie pobliskich okolic.

Dzieci przychodzące do Przystani Świętego Mikołaja w Konstantynowie wzięły udział w zajęciach z ceramiki prowadzonych przez Magdalenę Szczepańską (autorkę książek dla dzieci, rękodzielniczka, z wykształcenia psycholog) w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. W przystani odbywają się spotkania z panią psycholog z Ukrainy i arteterapia. Podczas jednego z takich spotkań dzieci malowały to, czego się boją, co lubią, a czego nie, o czym marzą, do czego chcą dążyć. Razem z instruktorką plastyki dzieci robiły również "gniotki" z mąki ziemniaczanej i balonów oraz puszczały bańki.

W Świetlicy św. Mikołaja w Mławie odbywają się cykliczne warsztaty muzyczne, plastyczne i taneczne. Do dyspozycji dzieci jest także Pani psycholożka. W pierwszych dniach wakacji prawie 40 dzieci wybrało się na wycieczkę do Skansenu w Sierpcu, gdzie dowiedziały się trochę na temat polskiej kultury ludowej i wspólnie z przewodnikami poszukiwały podobieństw z kulturą ukraińską. Dzieci zwiedziły m.in. domy, chłopskie, z wystrojem z XIX w. oraz lat 50 w. XX, dwa dwory szlacheckie z Mazowsza, miejsca święte, czyli kościół, kaplicę i kapliczki, miejsca pracy, czyli młyn, kuźnię, karczmę oraz szkołę. A już wkrótce kolejna wycieczka, tym razem do olsztyńskiego planetarium.

Podopieczni Przystani Świętego Mikołaja u Dzielnych Dzieciaków we Wrocławiu pojechali na wycieczkę do zoo. Dzieci miały okazję pogłaskać najprawdziwsze alpaki i kozy, a także spędzić aktywnie czas na placu zabaw. Ania z Fundacji Świętego Mikołaja odwiedziła dzieci z Przystani we Wrocławiu i podarowała im nasze edukacyjne plecaki, które sprawiły im niebywałą radość.

W Przystani Świętego Mikołaja w Mizernej odbyły się warsztaty z bajkoterapii pt. "Pięknie różnimy się skrzydłami. Rozmowy z dziećmi o tolerancji, odmienności i szacunku". Nad przebiegiem zajęć czuwała Pani Anna Machacz — doświadczona autorka oraz wydawca książeczek dla dzieci z Wydawnictwa Wrażliwe.

W Przystani Świętego Mikołaja na warszawskim Mokotowie ruszyły kursy języka polskiego dla dzieci i młodzieży ukraińskiej, czyli nauka, zabawa i integracja w jednym!

W Przystani Świętego Mikołaja w Gdańsku od początku wakacji trwają półkolonie dla dzieci z Ukrainy. Dla dzieci przygotowane zostały lekcje języka polskiego, warsztaty z psychologiem, zajęcia z języka ukraińskiego i historii sztuki. W Przystani jest też zawsze czas na integrację podczas wspólnego grania i tworzenia bransoletek. Dzieci uczestniczyły również w lekcjach zumby. Podczas jednego z wakacyjnych dni odbył się krótki koncert skrzypcowy w wykonaniu dwóch dziewczynek Kasi i Kiry wraz z mamami, które postanowiły zagrać dla swoich kolegów i koleżanek z Ukrainy. W tym tygodniu dzieci wybrały się również do pobliskiej pizzerii, gdzie odbyły się dla nich warsztaty z robienia pizzy. Mali kucharze zostali zabrani w podróż po historii pizzy oraz odkryli tajniki jej powstania. Następnie każdy uczestnik mógł stworzyć, swoją własną niepowtarzalną pizzę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z działań Przystani Świętego Mikołaja.

Pomóż dzieciom z Ukrainy

ukraina serce v2
Wpisuję poniżej kwotę, którą chcę przekazać na pomoc dzieciom z Ukrainy:
ukraina serce
Chcę przekazać darowiznę na pomoc dzieciom z Ukrainy w wysokości
20
ukraina serce v3
Chcę przekazać darowiznę na pomoc dzieciom z Ukrainy w wysokości
100
ukraina serce v4
Chcę pomóc bardziej i przekazuję darowiznę na pomoc dzieciom na Ukrainie w wysokości
1000
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
LOGO M v2
mhp
polska pomoc logo
PLD LOGO COLOR3x
PLD LOGO COLOR3x v3
pobrane
NIW PROO v2
logoFDNT.png
NIW NOWEFIO
LOGOTYPY POWER v2
bialy prostokat v2
accenture logo
tvp info male
Pepco logo RGB TAB
logo PAYTEL v2
Active citizens fund4x v2
orange
Active citizens fund4x
PLAY S
T Logo bez Sloganu B+M 1
Lapka 34
PLUS logo nowe2010
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
logotypMSZ A kolor
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
Logo full kolor RGB
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
fondation de france 1
thisisbio
SONNEDIX COL RGB
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
Fundacja BNPP BL Q

Pomóż dzieciom z Ukrainy

ukraina serce v2
Wpisuję poniżej kwotę, którą chcę przekazać na pomoc dzieciom z Ukrainy:
ukraina serce
Chcę przekazać darowiznę na pomoc dzieciom z Ukrainy w wysokości
20
ukraina serce v3
Chcę przekazać darowiznę na pomoc dzieciom z Ukrainy w wysokości
100
ukraina serce v4
Chcę pomóc bardziej i przekazuję darowiznę na pomoc dzieciom na Ukrainie w wysokości
1000
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
LOGO M v2
mhp
polska pomoc logo
PLD LOGO COLOR3x
PLD LOGO COLOR3x v3
pobrane
NIW PROO v2
logoFDNT.png
NIW NOWEFIO
LOGOTYPY POWER v2
bialy prostokat v2
accenture logo
tvp info male
Pepco logo RGB TAB
logo PAYTEL v2
Active citizens fund4x v2
orange
Active citizens fund4x
PLAY S
T Logo bez Sloganu B+M 1
Lapka 34
PLUS logo nowe2010
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
logotypMSZ A kolor
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
Logo full kolor RGB
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
fondation de france 1
thisisbio
SONNEDIX COL RGB
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
Fundacja BNPP BL Q