Chcemy pomagać mądrze, tak jak nasz patron - Święty Mikołaj. Mądre pomaganie, czyli jakie?

Świat pełen jest osób, które chciałyby zrobić coś dobrego dla innych, ale boją się, czy ich pieniądze na pewno trafią do najbardziej potrzebujących. Czy znajdą organizację godną zaufania, prowadzoną przez ludzi, którzy wiedzą jak mądrze pomagać? Co to w ogóle znaczy „mądre pomaganie”?

Założyliśmy fundację, bo nie chcieliśmy przestać wierzyć w istnienie św. Mikołaja. I w ten sposób, już od 20 lat pomagamy dzieciom w potrzebie – mówi Joanna Paciorek, wiceprezes i współzałożycielka Fundacji Świętego Mikołaja. Misja fundacji to „rozumieć i pomagać”. – Chcemy pomagać mądrze, tak jak nasz patron - św. biskup Mikołaj. Dlatego łączymy działalność charytatywną, edukacyjną i naukową – dodaje Joanna.

mael balland 1156893 unsplash
Chcesz pomóc dzieciom razem ze św. Mikołajem? Przekaż 1% podatku na rzecz Fundacji Świętego Mikołaja. Wystarczy, że w odpowiedniej rubryce PIT wpiszesz numer KRS 0000126602.

Pierwsze kroki

Fundacja działa od 1998 roku. Przez wiele lat zajmowała się organizacją kampanii społecznych. Do dziś zrealizowała ich kilkadziesiąt, między innymi najbardziej znaną, pierwszą w Polsce kampanię społeczną pod hasłem: „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” na rzecz hospicjum dla dzieci. Inne kampanie autorstwa założycieli Fundacji Świętego Mikołaja to „Grunt to rodzina!” na rzecz rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych, „Mama w pracy”, „Bóg się rodzi!” czy „Pomóż samotnym matkom" dla Caritas Polska. Przez ostatnie dwadzieścia lat swojej działalności fundacja obejmowała wsparciem domy samotnej matki, hospicja dla dzieci, rodzinne domy dziecka, dzieci z syryjskiego Aleppo. Przy współpracy z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia fundacja przeprowadzała przez dziewięć lat kampanie Dnia Papieskiego. Przez pięć lat wspólnie z firmą IKEA fundacja prowadziła ogólnopolski program stypendialny "Na Rodzinę Można Liczyć".

Fundację założyła dwójka przyjaciół pracujących w jednej firmie: Dariusz Karłowicz i Joanna Paciorek. Karłowicz jest doktorem filozofii.  Przez wiele lat pracował w dużej firmie ubezpieczeniowej, najpierw jako dyrektor marketingu, a następnie wiceprezes. Ma też doświadczenie pracy na stanowisku dyrektora kreatywnego w agencjach reklamowych. Obecnie jest związany z Uniwersytetem Warszawskim, a zarazem jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych autorów, spod pióra którego wyszło wiele ważnych dla polskiej debaty publicznej książek i esejów. Wspólnie z Markiem A. Cichockim i Dariuszem Gawinem prowadzi również w TVP Kultura program „Trzeci punkt widzenia”. W 2008 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą Feniksa, za wkład w rozwój chrześcijańskiej myśli filozoficznej i politycznej, a także czynną pomoc chorym i potrzebującym. Wyróżnienie przyznał Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. W 2011 r. otrzymał za swoją działalność Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei Joanna Paciorek koordynowała pierwsze kampanie społeczne organizowane przez Fundację Świętego Mikołaja m.in. te dla Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci, Stowarzyszenia Tęcza czy Polskiej Akcji Humanitarnej. Organizowała kampanię „Bohaterowie naszej wolności”. Równolegle pracowała przez kilkanaście lat jako menedżer w dużej firmie ubezpieczeniowej, a wcześniej w Fundacji EquiLibre (obecnie Polska Akcja Humanitarna) i Fundacji im. Stefana Batorego. Joanna Paciorek jest także współzałożycielką Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu i autorką książki „Mama w pracy” (ma czwórkę dzieci).

Stypendia

Dziś najważniejszy projekt fundacji to Stypendia św. Mikołaja. Dzięki nim zdolni, zaangażowani społecznie uczniowie z niezamożnych rodzin otrzymują szansę na lepszą przyszłość. Cel fundacji jest jasny: aby w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie może rozwijać swoich pasji i zainteresowań. Dlatego fundacja stworzyła ogólnopolski program stypendialny dla szkół i ich uczniów pod patronatem Świętego Mikołaja. Za pieniądze ze stypendium podopieczni fundacji mogą kupić podręczniki, niezbędny sprzęt sportowy, opłacić zajęcia dodatkowe, lekcje języków obcych, udział w treningach czy wycieczkach szkolnych. „Drogi Darczyńco! – napisała w swoim liście Karolina, jedna ze stypendystek Fundacji Świętego Mikołaja. – Trudno jest mi wyrazić, jak bardzo jestem wdzięczna za darowiznę na moje stypendium! Pieniądze te są dla mnie ogromną szansą na rozwijanie moich umiejętności oraz dobry start w dorosłe życie. Lubię pomagać innym, a teraz sama dostałam bezinteresowną pomoc. Za stypendium będę mogła kupić przybory plastyczne, na które dotąd nie miałam pieniędzy oraz opłacić pokój w internacie. Choć nie znam Pani/Pana, to na zawsze pozostanie Pani/Pan w mojej pamięci jako człowiek o wielkim sercu. Jeszcze raz ogromnie dziękuję”. W tym roku szkolnym Stypendia otrzymuje dwustu pięćdziesięciu siedmiu uczennic i uczniów z całej Polski. Program Stypendia św. Mikołaja działa od 2010 roku. Dotychczas fundacja przyznała kilka tysięcy stypendiów, współpracując na stałe z trzystoma szkołami z całej Polski.

Akademia Liderów

Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi także program dla zaangażowanej społecznie młodzieży o nazwie Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Fundacja chce wyszukiwać i kształcić wyjątkowo zaangażowaną młodzież w wieku 16-20 lat do pełnienia roli liderów w swoich społecznościach lokalnych, a w przyszłości angażowania się w organizację życia publicznego Polski. W Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja biorą udział najlepsi uczniowie i uczennice szkół średnich z całej Polski, którzy mają dobre wyniki w nauce i predyspozycje do bycia liderem lokalnym mimo młodego wieku. Najczęściej pochodzą z małych i średnich miast, a także z terenów wiejskich. Od pierwszej edycji w 2015 roku w Akademii udział wzięło już ponad 100 uczniów i uczennic pochodzących z całej Polski. Fundacja wzmacnia ich, szkoli i inwestuje w ich rozwój, żeby w przyszłości mogli zmieniać Polskę.

Aleppo i Mariupol

Od 2018 roku Święty Mikołaj pomaga także dzieciom z syryjskiego Aleppo. Dzięki darowiznom od ludzi wielkiego serca fundacja mogła objąć swoją pomocą ponad dziesięć tysięcy syryjskich dzieci zapewniając im dostęp do edukacji, fundując stypendia, prowadząc świetlice, remontując przedszkola i opłacając zajęcia dodatkowe dla dzieci.

Obecnie fundacja otwiera także projekt pomocy dzieciom na wschodzie Ukrainy, w przyfrontowym mieście Mariupol. Dzieci żyjące najbliżej linii frontu cierpią z powodu chronicznego lęku związanego z ostrzałami, walkami oraz zagrożeniem minami i niewybuchami. Od początku konfliktu w 2014 r. ponad 740 placówek edukacyjnych (czyli co piąta szkoła we wschodniej Ukrainie) została uszkodzona lub zniszczona. Dzieci, które w większości musiały uciekać ze swoimi rodzicami z rodzinnych miejscowości dotyka brak poczucia bezpieczeństwa, bieda i brak dostępu do edukacji. Fundacja pomoże dzieciom w wieku szkolnym z rodzin wewnętrznie przesiedlonych, rodzin ubogich i sierotom.

„Dziękujemy każdej osobie, która - tak jak my - wierzy, że po to jesteśmy na świecie, żeby sobie nawzajem pomagać, wyciągając solidarnie rękę i przekuwając wiarę w czyny i realne wsparcie.” – mówi Joanna Paciorek.

Chcesz pomóc dzieciom razem ze św. Mikołajem? Przekaż 1% podatku na rzecz Fundacji Świętego Mikołaja. Wystarczy, że w odpowiedniej rubryce PIT wpiszesz numer KRS 0000126602. Przekazujesz swój 1% innej organizacji? Przekaż darowiznę św. Mikołajowi, a on zamieni ją w pomoc dla dzieci: Fundacja Świętego Mikołaja, ul. Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna. Dowiedz się więcej o działaniach Fundacji Świętego Mikołaja na: www.mikolaj.org.pl

Tekst ukazał się w najnowszym, marcowym numerze czasopisma „List do Pani” nr 3/2019.

Nie zapominaj o dzieciach w potrzebie i przekaż darowiznę Niezapominajkę

Topic Page 5
Przekazuję cegiełkę na pomoc dzieciom w wysokości:
100
Topic Page 5 v2
Przekazuję cegiełkę na pomoc dzieciom w wysokości:
40
Topic Page 5 v3
Przekazuję cegiełkę na pomoc dzieciom w wysokości:
200
Topic Page 6
Chcę podarować darowiznę na pomoc dzieciom, w kwocie którą wpisuję poniżej:
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO