We współpracy z firmą IKEA przez ostatnie 4 miesiące realizowaliśmy program "Bezgraniczni Przyjaciele" wspierający integrację i dobrostan dzieci i młodzieży z Ukrainy, które przed wojną w swoim kraju schroniły się w Polsce. Pomocą objęliśmy 1472 dzieci!
Do Polski po 24 lutego przybyło już ponad 16 mln osób z Ukrainy uciekających przed wojną. W Polskim systemie edukacji jest już prawie 150 tys. dzieci z Ukrainy. Wiele rodziców decyduje się zorganizować swoim dzieciom edukację online w ukraińskim systemie edukacji. Wojna dzieciom odebrała dzieciństwo, ale także bardzo mocno ograniczyła dostęp do edukacji. Wiele dzieci nie ma możliwości rozwijania wiedzy, swoich talentów, a także budowania normalnych, zdrowych relacji i więzi z rówieśnikami.
Aby wesprzeć dzieci i młodzież w trudnym procesie integracji oraz rozwoju wspólnie z firmą IKEA otworzyliśmy na początku roku 2023 program "Bezgraniczni Przyjaciele". Wyłoniliśmy 27 lokalnych partnerów, którzy zorganizowali lokalne działania pomocowe. Od maja do końca sierpnia odbywały się dla dzieci zajęcia, warsztaty, wycieczki, obozy, zorganizowana była nauka języka polskiego i wsparcie psychologiczne. W sumie pomocą objęliśmy 1472 dzieci (w tym 909 dzieci z Ukrainy i 563 dzieci z Polski). Dzięki obranej formule działania dzieci otrzymały pomoc, ale także zbudowały relacje z rówieśnikami z Polski.
W ramach programu "Bezgraniczni Przyjaciele":
> 1101 dzieci wzięło udział w zajęciach integracyjnych budujących relacje z rówieśnikami
> 931 dzieci wzięło udział w zajęciach artystycznych, naukowych lub rozwijających pasje
> 379 dzieci objęto pomocą psychologa
> 443 dzieci wzięło udział w zajęciach sportowych
> 599 dzieci wzięło udział w wycieczkach, wyjazdach lub obozach
> 110 dzieci wzięło udział w nauce języka polskiego
> 74 dorosłe osoby z Ukrainy otrzymały zatrudnienie
Przez ostatnie 4 miesiące działy się prawdziwe cuda! Młodzi uchodźcy z Ukrainy otrzymali wsparcie, mogli bawić się, uczyć, rozwijać, zaprzyjaźniać i poznawać nawzajem. Dziękujemy wszystkim lokalnym partnerom za współpracę!
Wśród realizowanych aktywności było między innymi:
Bezgraniczni Przyjaciele w Krakowie
Seria warsztatów i wycieczek dla dzieci, które do Polski przybyły bez rodziców, lub rodzicom ograniczono prawa rodzicielskie. Dzięki wsparciu od Fundacji Świętego Mikołaja młodzież mogła wyjechać między innymi do Trójmiasta, do Szczawnicy i Zakopanego. Brać udział w zajęciach z rękodzieła i ceramiki, a także pójść do kina i na kręgle. Wspólnota, budowanie relacji i zbieranie dobrych i bezpiecznych doświadczeń jest kluczowe dla harmonijnego rozwoju tych dzieci.
Bezgraniczni Przyjaciele w Kołobrzegu
40 młodych osób mogło wziąć udział w obozie harcerskim w lesie pod namiotem. A w ramach obozu popłynąć na kajaki, brać udział w wycieczkach krajoznawczych, grach i zabawach. Wychowawcy po obozie napisali bardzo wzruszające podsumowanie:
“W dzieciach drzemie ogromny potencjał. To od nas, Europejczyków, zależy, co z nim zrobimy. Jeśli zostawimy ich na pastwę okupanta, jeśli po wojnie nie pomożemy w odbudowie Ukrainy, będą żyli i dorastali w ciągłej nienawiści, chęci zemsty, w biedzie. Nadal będą krajem postsowieckim mentalnie. Ale jeżeli im pomożemy, będziemy traktować z godnością, na którą zasługuje każdy człowiek, przed nami stoi perspektywa ogromnego sukcesu. Dzieci te niosą ze sobą ogromny potencjał. Ta ich odmienność kulturowa jest wyjątkowa. Ich niepokorność daje im ogromne pokłady kreatywności. Tylko Europa musi zrobić wszystko by tę kreatywność mądrze wykorzystać, żeby nie obróciła się przeciwko nam.”
Bezgraniczni Przyjaciele w Bielsku Białej
Grupa 19 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat wzięła udział w profesjonalnych warsztatach deskorolkowych i street-art. zorganizowano też wycieczkę do sketparku w Katowicach. Całość podejmowanych działań pozwoliła zintegrować się wszystkim uczestnikom. Co ciekawe większość uczestników zajęć stanowiły dziewczynki - chętne do nauki nowych rzeczy, odważne i zaangażowane.
Bezgraniczni Przyjaciele w Warszawie
40 nastolatków wzięło udział w 16-dniowym obozie pod hasłem „Turo de Babelo”, czyli po polsku „Wieża Babel”. Tematyka obozu krążyła wokół Ludwika Zamenhofa i próbach wdrożenia wspólnego języka esperanto. Dzieci miały masę atrakcji i wspólnie opracowały wyjątkowy film. Zachęcamy do obejrzenia. >> ZOBACZ FILM
Bezgraniczni Przyjaciele w Łodzi
Ponad 80 dzieci została zaproszona do udziału w wyjątkowych warsztatach, spotkaniach i wycieczkach. Młodzież rozmawiała o cyberbezpieczeństwie i profilaktyce uzależnień od Internetu, a także mogła wziąć udział w międzykulturowych warsztatach kulinarnych w studio Boccaro. Ze spotkań powstał fim. >> ZOBACZ FILM
Bezgraniczni Przyjaciele w Toruniu
Dla polsko-ukraińskiej grupy młodzieży zorganizowano warsztaty integracyjne, warsztaty multimedialne i wolontariat w toruńskim schronisku dla zwierząt. Projekt zakończył wspólny trzydniowy wyjazd do stadniny koni. Poczucie odpowiedzialności za zwierzęta i wspólne działanie jednoczy i pozwala zapomnieć o własnych problemach. Dzięki włączeniu zwierząt, a także wolontariatu do projektu młodzież zawiązała mocne relacje, a wiele przyjaźni trwa także po jego zakończeniu.
Bezgraniczni Przyjaciele w Poznaniu
Dla młodzieży założono Klub Towarzyski, którego celem było kreatywne i aktywne spędzenie czasu w grupie rówieśniczej. Spotkania były podzielone na bloki tematyczne: artystyczne (nauka śpiewu i rysunku), komputerowe (nauka programowania i znajomość branży IT), zdrowy tryb życia (podstawy dietetyki). Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość skorzystania z indywidualnych i grupowych spotkań z psychologiem. W sumie udzielono 170 godzin pomocy psychologicznej.
Bezgraniczni Przyjaciele w Kokotowie
Dla młodzieży polsko-ukraińskiej zorganizowano profesjonalne warsztaty fotograficzne, 3 dniową wycieczkę w góry gdzie prócz wędrówki uczestnicy brali udział w plenerach artystycznych. Projekt zakończył się wernisażem prac na Rynku Głównym w Krakowie.
Bezgraniczni Przyjaciele w Lublinie
Dla dzieci i młodzieży prowadzona była "baza" W Bazie codziennie prowadzone były warsztaty i zajęcia animacyjne (plastyczne, sportowe, taneczne, teatralne i literackie). Oprócz tego młodzież i dzieci mogą wspólnie spędzać czas gotując i grając w gry planszowe. Uczestnicy zorganizowali także plenerowe wydarzenie dla mieszkańców dzielnicy.
Bezgraniczni Przyjaciele w Oleśnicy
Młodzież z Polski i Ukrainy w wieku 13-18 lat wzięła udział w konsultacjach i warsztatach, w tym także w Kompasie Kariery, który profesjonalnie sprawdza profil osobowościowy i zawodowy. Udzielono też 100 godzin konsultacji psychologicznych.
Bezgraniczni Przyjaciele we Wrocławiu
Dla dzieci zorganizowano warsztaty stolarskie i ogrodnicze w ogrodach społecznych, dzięki którym uczestnicy mogli zobaczyć efekty własnej pracy oraz zrelaksować się podczas wspólnych działań manualnych. Dzieci wzięły udział w dwudniowej wyciecze w Sudety. 26 dzieci objęta została także pomocą psychologiczną też dwudniowa wycieczka w Sudety.
Wiele innych wspaniałych wydarzeń, przedsięwzięć i akcji działo się w różnych miejscach Polski w ramach programu Bezgraniczni "Przyjaciele". Dziękujemy firmie IKEA, która przekazała prawie 1 mln zł na realizację programu!
Działania na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy prowadzimy także w ramach programu "Przystań Świętego Mikołaja" > Przeczytaj więcej o naszych Przystaniach!
>>> POMAGAJ DZIECIOM Z UKRAINY Z FUNDACJĄ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA <<<
darowizna na pomoc dzieciom z Ukrainy:
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna
DZIĘKUJEMY!