Małgorzata Kożuchowska

"Żyjemy w czasach kiedy każdy jest skupiony przede wszystkim na sobie, a ten program stypendialny zwraca uwagę na potrzeby innych i to mi się w nim podoba. Przypomina o tym, że sami kiedyś byliśmy młodzi i choć nasz start w dorosłe życie nie był łatwy, to dziś mamy już wykształcenie, pracę, karierę. Dziś młodzi ambitni ludzie walczą o swoją szansę, chcą coś w życiu osiągnąć, ale nierzadko ograniczenia finansowe to uniemożliwiają. Chcę to zmienić i pomóc im wspierając Program Stypendia św. Mikołaja.

malgorzata kozuchowska
"Pamiętam, że w mojej szkole były stypendia za dobre wyniki w nauce i że te stypendia często ratowały życie, żyło się bardzo skromnie. Bycie solidarnym oznacza przede wszystkim szacunek wobec innych i wyzbycie się egoizmu." fot. Błażej Sendzielski, ONS

Do szkoły podstawowej i średniej chodziłam w Toruniu. Dyrektorem Szkoły podstawowej nr 8, im. Marii Curie Skłodowskiej był Pan Józef Wesołowski - Kawaler Orderu Uśmiechu. Kochał dzieci i młodzież. Miał pasję, ogromny talent i charyzmę. To była duża szkoła na około 2000 dzieci. Dyrektor stworzył w naszej szkole demokratyczny system rządzenia: Sejm Rzeczpospolitej Dziecięcej, na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był to ewenement na skalę kraju. Na czele społeczności uczniowskiej stał prezydent, premier i ministrowie, którzy mieli swoje ministerstwa. Działał też niezawisły sąd uczniowski. Uczniowie sami rozwiązywali konflikty. Byłam w tym szkolnym rządzie najpierw ministrem gospodarki, a potem przez dwa lata prezydentem, wybranym na drodze demokratycznych wyborów. Dyrektor zawsze traktował nas jak równorzędnych partnerów. Mieliśmy realny wpływ na to co się dzieje w szkole. Po latach bardzo to doceniłam, nauczyłam się odwagi wypowiadania swoich sądów, otwartości, występowania w obronie interesów grupy, poczucia sprawiedliwości, a także umiejętności zapanowania nad rówieśnikami - no bo prezydent musi przecież mieć autorytet.

Pamiętam, że w mojej szkole były stypendia za dobre wyniki w nauce i że te stypendia często ratowały życie, żyło się bardzo skromnie.

Przywiązanie do korzeni, świadomość od najmłodszych lat skąd się pochodzi, do czego się dąży oraz to, jakich ludzi się spotyka na swojej drodze, ma niezwykły wpływ na to, co potem robimy w dorosłym życiu. Uczy empatii, kształtuje charakter: czy jesteśmy odpowiedzialni tylko za siebie, czy potrafimy wziąć odpowiedzialność za tych, którzy idą po nas tą samą drogą. Wtedy łatwiej będzie się żyłoby nam i pokoleniom, które przyjdą po nas: naszym dzieciom i wnukom. Zyskamy świadome i mądre społeczeństwo. Dobrze pamiętam jak żyło się w Polsce przed 89. rokiem. Jestem niezwykle wdzięczna ludziom, którzy mieli tyle odwagi i determinację ,żeby walczyć o wolność. Bo gdyby nie oni, to cały czas żylibyśmy za żelazną kurtyną. Dziś żyjemy w wolnym kraju, jesteśmy wolnymi ludźmi, młodzi mają nieskończoną ilość możliwości studiowania na całym świecie. Żałuję, że za mojej młodości w poprzednim systemie politycznym było to niemożliwe.

Było nas trzy, a moi rodzice pracowali jako nauczyciele, więc w domu nigdy się nie przelewało. Rodzice działali w Solidarności i walczyli o to, żebyśmy my mogły żyć w wolnym kraju. Dzięki nim wszystkie skończyłyśmy studia i mamy ciekawe zawody. Jestem im ogromnie za to wdzięczna. Uważam, że solidarność to brak egoizmu."

Niezapominajka ❤ Ustaw comiesięczną darowiznę, a dzięki Tobie kolejne dziecko będzie otrzymywać regularną pomoc

Jednorazowo
Co miesiąc
Projekt bez tytulu14
Chcę podarować 10 zł na regularną pomoc dziecku w trudnej sytuacji.
10 zł
Projekt bez tytulu14 v3
Chcę podarować 50 zł na regularną pomoc dziecku w trudnej sytuacji.
50 zł
Projekt bez tytulu14 v4
Chcę podarować 20 zł na regularną pomoc dziecku w trudnej sytuacji.
20 zł
Projekt bez tytulu14 v5
Chce podarować inną kwotę na regularną pomoc dziecku w trudnej sytuacji.
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
Active citizens fund4x
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
logotypMSZ A kolor
tvp info male
Active citizens fund4x v2
accenture logo
HSBC logo
logo IG
islogo
orange
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
AMS RED
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logo PEPCO ver podstawowa prev
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
librus logo
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom