Wywiad z Jolantą Kurtysiak - szkolną koordynatorką programu stypendialnego

Zachęcam szkoły do udziału w programie Stypendia św. Mikołaja. Cel: by w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie może rozwijać swoich talentów i zainteresowań. Stypendium otrzymują uczniowie z rodzin, gdzie miesięczny dochód netto na osobę nie przekracza 1500 zł. Środki przeznaczone na stypendia darczyńcy mogą odliczyć od podatku. - mówi pani Jolanta Kurtysiak, szkolna koordynatorka programu stypendialnego.

Mamy w szkole dużo zdolnych uczniów, ale nie wszyscy mogą rozwijać swoje zainteresowania – mówi Jolanta Kurtysiak. – Stąd pomysł na stypendia... Szukaliśmy sposobu, jak pomóc uzdolnionym dzieciom... Dowiedziałam się, że dyrektor jednego z przedsiębiorstw może ufundować stypendia. Okazało się, że to sympatyczny i otwarty człowiek – opowiada Jolanta Kurtysiak, nauczycielka nauczania początkowego, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie, woj. wielkopolskie. – Pan Andrzej Malicki przeniósł się do nas z Kętrzyna; już tam sponsorował stypendia, we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja – wyjaśnia nauczycielka. – Chciał kontynuować tę akcję w Trzemesznie, by wesprzeć zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin, pomóc rozwinąć im swoje zainteresowania. Wraz z dyrektorką naszej szkoły, Ewą Balcerzak podchwyciłyśmy ten pomysł. Złożyłyśmy dokumenty w Fundacji.
1 września 2017 r. ogłosiłyśmy szczegóły programu. Wpłynęło kilka wniosków od uczniów; wybraliśmy dwie dziewczynki, które zdobyły najwięcej punktów. Tak się zaczęło...

gala 2019  fot. Krzysztof Karpinski
W 2020 r. szkoła z Trzemeszna wygrała konkurs „Solidarna Szkoła” dla najbardziej zaangażowanych społecznie szkół, które biorą udział w programie Stypendia św. Mikołaja (zdjęcie z poprzedniej edycji konkursu, z roku 2019).

Środki na stypendia musimy zebrać sami, a fundacja je podwaja – opowiada pani Jolanta. – Co roku piszę pisma przewodnie do firm i zakładów pracy na terenie naszej gminy. Umieszczam posty na stronie internetowej szkoły, rozdaję ulotki, zawiadamiam rodziców przez dziennik elektroniczny. Pomaga nam Fundacja, organizując co roku przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy akcje: „Stypendia od serca” i „Wiosną stypendia rosną”. Środki wpłacone podczas tych zbiórek na subkonto szkoły są podwajane.

– W ubiegłym roku, z powodu ataku koronawirusa, fundacja dodatkowo wsparła nas akcją „Na dobry początek”, gdzie nawet potroiła nam zebrane fundusze – dodaje Jolanta Kurtysiak. – Łącznie w 2020 r. dysponowaliśmy kwotą ponad 20 tys. zł. Przyznaliśmy za nie 8 stypendiów po 2600 zł rocznie.

Darczyńcy wpłacają różne kwoty. Większe i mniejsze, np. 500 zł czy 1000 zł, a duże firmy nawet po kilka tysięcy. Do puszek zbierają też wolontariusze na kiermaszach. W pandemii pani Jola ogłosiła zbiórkę na Facebooku. Wpadła też na pomysł, by zachęcić darczyńców możliwością odliczenia 1 procent podatku – pomógł w tym jeden z nich, księgowy, którego syn pracuje w szkole jako nauczyciel. – Stworzył się łańcuch ludzi dobrej woli, którzy mają serce dla dzieci – uśmiecha się Jolanta Kurtysiak. – Rozumieją, co taka pomoc dla nich znaczy.

Z sympatią i dumą charakteryzuje stypendystów: – Mają wysokie średnie ocen, wiele osiągnięć w konkursach przedmiotowych i sporcie. Stypendyści są też aktywni społecznie. Na przykład siódmoklasistka Sandra – utalentowana plastycznie i literacko. Pomaga też młodszym dzieciom w odrabianiu lekcji, uczestniczy w akcji „Nakarm zwierzęta” – opowiada pani Jola. – Albo Eryk – pasjonat historii, laureat drugiego miejsca w ogólnopolskim konkursie. A jednocześnie szybki i zwinny zawodnik piłkarski, uczestnik biegów krótkodystansowych i przełajowych... Czy też Nikola, którą sama uczyłam – wyróżniona w międzynarodowym konkursie matematycznym Kangur, laureatka konkursu Archimedes. Tańczy w zespole „Hop”. Anioł pomocy, wolontariuszka wspierająca pogorzelców oraz świetlicę środowiskową...

Stypendia Fundacji Świętego Mikołaja otrzymało łącznie już osiemnastu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie, z klas: od piątej do ósmej. – W 2020 r. Fundacja podarowała też uczniom w całym kraju prawie 200 komputerów, w tym cztery naszym wychowankom – opowiada nauczycielka. – Trzy otrzymali uczniowie z rodzin wielodzietnych, czwarty wychowanka domu dziecka. Solidna, pracowita dziewczynka.

Koordynacja programu daje mi satysfakcję i radość – mówi Jolanta Kurtysiak. – Na początku miałam obawy, czy sobie poradzimy, teraz co roku przystępuję do pracy i cieszę się z każdej wpłaty. Ktoś skomentował: „Jak mówisz o stypendiach, buzia ci się śmieje”. Pani Jolanta zaznacza jednak skromnie, że sukces akcji to efekt wspólnej pracy nauczycieli, dyrekcji szkoły, rodziców oraz młodzieży. – Najwięcej zawdzięczamy Fundacji i darczyńcom – podkreśla.
– Ale każdy dokłada tu swoją cegiełkę...

Autorem wywiadu jest Cezary Kubaszewski. Rozmowa z Jolantą Kurtysiak ukazała się 27.01.2021 r. w dwutygodniku „Tina”.

Podaruj stypendium ❤

Jednorazowo
Co miesiąc
zima 15 v4
Chcę podarować stypendium dziecku z niezamożnej rodziny i wpłacam
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka, więc wpłacam
2000 zł
lato 7 v5
Wpłacam na miesięczne stypendium edukacyjne dla dziecka w potrzebie w wysokości
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
dar serca wersja podstawowa
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
Fundacja ARP rgb v2
logotypMSZ A kolor
tvp info male
accenture logo
HSBC logo
LogoTM
logo IG
islogo
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
orange
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
AMS RED
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logo PEPCO ver podstawowa prev
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
dyrektor szkoly winieta
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom