Relacja z gali konkursu "Solidarna Szkoła 2021"

Fundacja Świętego Mikołaja po raz dziesiąty rozdała nagrody w ramach konkursu „Solidarna Szkoła”. Podczas gali konkursu, która odbyła się w Pałacu w Wilanowie, wyróżnione zostały szkoły, które wykazały się największym zaangażowaniem w pozyskiwanie funduszy na stypendia dla uzdolnionych uczniów z niezamożnych rodzin. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Uroczysta gala, podczas której wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla najaktywniejszych szkół odbyła się we wspaniałej sali Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie we wtorek, 7 grudnia. Przedstawicieli nagrodzonych szkół powitali założyciele Fundacji – Joanna Paciorek i Krzysztof Wojciechowski, galę prowadzili zaś dziennikarze – Marta Januszewska i Krzysztof Ziemiec. Po gali przedstawiciele nagrodzonych szkół spotkali się również z Małżonką Prezydenta RP, Agatą Kornhauser-Dudą, która od lat patronuje konkursowi „Solidarna Szkoła”.

Działalność Fundacji Świętego Mikołaja jest możliwa dzięki wsparciu darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych. Konkurs „Solidarna Szkoła” wspierają firmy Librus, Pepco, Promark oraz Marion, a także Narodowy Instytut Wolności. Podczas gali uhonorowani zostali również darczyńcy, wspierający program „Solidarna Szkoła”: Karolina Kotkowska z firmy Pepco za ufundowanie 120 stypendiów oraz Piotr Jeute, prezes firmy Promark Service, który wspiera konkursy stypendialne od ponad dziesięciu lat. Gala była również miejscem inauguracji nowego projektu Fundacji Świętego Mikołaja – „Granie w pomaganie”, w ramach którego zaangażowani uczniowie ze szkolnych kół wolontariatu będą współpracować z programem stypendialnym Fundacji Świętego Mikołaja. Projekt  jest realizowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Wolności – program Nowe FIO.

GALA SOLIDARNA SZKOLA 2021
fot. Małgorzata Rutkiewicz

Tytuł „Solidarnej Szkoły” trafił do przedstawicieli 9 najbardziej aktywnych w pomaganiu szkół. Są to szkoły, które mimo przeszkód związanych z pandemią, która naznaczyła ostatni rok szkolny, aktywnie angażowały się w prowadzenie programu stypendialnego, włączały się w zbiórki na stypendia, angażowały uczniów, rodziców i społeczność lokalną. Jednoznacznie pokazały, że kultura solidarności jest w Polsce wciąż trwała, a także pozwala przetrwać trudności i umacnia lokalne wspólnoty.

Krzysztof Wojciechowski podkreślił, że idea solidarności przyświeca działaniom Fundacji Świętego Mikołaja od jej zarania. Nawiązuje ona w ten sposób do niezwykłego zjawiska, które wydarzyło się na polskiej ziemi: fenomenu „Solidarności”. Dlaczego warto dziś wracać do tej idei? Możemy uczyć się dzięki niej nie tylko odpowiedzialności za drugiego człowieka, ale i zwyczajnej, codziennej życzliwości. Dzięki solidarności i miłosierdziu potrafimy wybaczać sobie i podawać ręce nawet naszym wrogom. Do praktycznego ich wymiaru nawiązuje działalność Fundacji, której patrona – św. Mikołaja – Jan Paweł II określił mianem „patrona daru człowieka dla człowieka”.

W trakcie wydarzenia mieliśmy przyjemność usłyszeć dedykowane przesłanie Agaty Kornhauser-Dudy, Małżonki Prezydenta RP do Solidarnych Szkół, uczniów i nauczycieli. – Program rokrocznie przypomina nam, że wszyscy możemy być świętymi Mikołajami. Przekonujemy się dzięki temu, jak wiele zawdzięczamy innym i jak wiele możemy sami dać. Cenię w tej inicjatywie, że włączają się w nią całe lokalne społeczności. Stypendia są znakiem międzyludzkiej solidarności i dowodem, że możemy na sobie wzajemnie polegać – tymi słowy zwróciła się do uczestników konkursu Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP.

Koordynatorka programu stypendialnego, Antonina Grządkowska przedstawiła fakty na temat tegorocznej edycji. W konkursie w tym roku wzięło udział 70 szkół z różnych zakątków Polski. W sumie na stypendia dla zdolnych, zaangażowanych uczniów z niezamożnych rodzin społeczności szkolne zebrały niemal 216 000 zł. Dzięki temu wysiłkowi i włączeniu się w akcję wielu ludzi dobrej woli, Fundacji we współpracy z solidarnymi szkołami udało się przyznać w tym roku 239 stypendiów. Dzięki tej pomocy niezamożni uczniowie mogą przez cały rok inwestować w edukację, rozwój swoich pasji i talentów. W tym roku największą kwotę udało się zebrać Zespołowi Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie – 20 622 zł. Po podwojeniu tej kwoty przez Fundację Świętego Mikołaja, szkole udało się ufundować aż 16 stypendiów!

Preludium do ogłoszenia wyników tegorocznej edycji konkursu był występ stypendystek Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja – zespołu kameralnego z Rzeszowa, który wykonał dla publiczności dwa utwory.

Podczas gali nagrody odebrały szkoły w czterech kategoriach. Wśród szkół podstawowych w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców najwyższą kwotę zebrała Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie – aż 14 513 zł. Wśród szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, w którym zebrana kwota wyniosła 20 622 zł. Ze szkół podstawowych w miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców najlepszy wynik uzyskała Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej z kwotą 3 670 zł, a ze szkół ponadpodstawowych – I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu, które dla stypendystów zebrało 4 123 zł.

Lista nagrodzonych szkół w konkursie „Solidarna Szkoła 2021”:

  • Szkoła Podstawowa nr 1. im. J. Kilińskiego w Trzemesznie
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Trzemesznie
  • Zespół Szkół Technicznych w Czartajewie
  • Zespoł Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie
  • Szkoła Podstawowa im. I. Łukasiewicza w Czarnej
  • I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Elblągu
  • I Liceum Ogólnokształcące im. ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej
  • Zespół Szkół im. gen. J. Kustronia w Lubaczowie

Na zakończenie tegorocznej gali raz jeszcze wystąpili stypendyści Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaj, którzy wykonali kolejne trzy utwory. Laureaci konkursu udali się następnie na spotkanie z Agatą Kornhauser-Dudą.

Stypendia Świętego Mikołaja to program, dzięki któremu zdolna, zaangażowana społecznie młodzież z niezamożnych rodzin otrzymuje stypendia na rozwój swoich talentów. Unikalność programu polega na stworzeniu ogólnopolskiej sieci Solidarnych Szkół, które biorą odpowiedzialność za swoich zdolnych uczniów, pozyskując środki na stypendia dla nich. Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi portal stypendialny www.stypendia.mikolaj.org.pl, wspiera szkolnych koordynatorów programu stypendialnego poprzez stały kontakt i szkolenia, a także prowadzi system dopłat do stypendiów. 

Relacja: Mikołaj Rajkowski
Zdjęcia: Małgorzata Rutkiewicz

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
30
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO