RELACJA Z GALI KONKURSU SOLIDARNA SZKOŁA 2020

Fundacja Świętego Mikołaja po raz dziewiąty rozdała nagrody w ramach konkursu „Solidarna Szkoła”. Gala konkursu odbyła się w Pałacu w Wilanowie i transmitowana była w Internecie poprzez stronę Fundacji oraz media społecznościowe.

Tytuł „Solidarnej Szkoły” trafił do przedstawicieli 12 najbardziej aktywnych w pomaganiu szkół. Są to szkoły, które mimo przeciwności losu w ostatnim roku szkolnym, aktywnie angażowały się w prowadzenie programu stypendialnego, włączały się w zbiórki na stypendia, angażowały uczniów, rodziców i społeczność lokalną. Jednoznacznie pokazały, że kultura solidarności jest w Polsce wciąż trwała, a także pozwala przetrwać trudności i umacnia lokalne wspólnoty.

W trakcie wydarzenie mieliśmy przyjemność usłyszeć dedykowane przesłanie Pani Agaty Kornhauser-Dudy, Małżonki Prezydenta RP do Solidarnych Szkół, uczniów i nauczycieli: Jestem pełna uznania dla uczniów, którzy uczą się budowania więzi i wspólnoty z rówieśnikami dla których los okazał się mniej łaskawy. Chciałabym aby do konkursu przystępowało z każdym rokiem coraz więcej szkół, dlatego zachęcam do rozpowszechnienia tej inicjatywy w najbliższym środowisku. Naprawdę warto pomagać i przyciągać swoim przykładem innych do działania – Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP

03 Agata Kornhause GJA 0138
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

W konkursie w tym roku wzięły udział 84 szkoły z różnych zakątków Polski. W sumie na stypendia dla zdolnych, zaangażowanych uczniów z niezamożnych rodzin społeczności szkolne zebrały ponad 300 000 zł. Jest to o ponad 58 000 zł więcej niż w poprzednim roku. Dzięki temu wysiłkowi i włączeniu się w akcję wielu ludzi dobrej woli, Fundacji we współpracy z solidarnymi szkołami udało się przyznać w tym roku 255 stypendiów. Dzięki tej pomocy niezamożni uczniowie mogą przez cały rok ponosić koszty związane z edukacją, rozwojem swoich pasji i talentów.

Szkoły cały rok prowadziły zbiórki na rzecz stypendiów dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin. Organizowane były zbiórki, pikniki, bale absolwentów, wyprzedaże garażowe, loterie, szkolne przedstawienia. A po rozpoczęciu pandemii Covid-19 szkoły kontynuowały zbiórkę w Internecie. Wszystko po to aby zebrać jak największą sumę pieniędzy, które w postaci stypendiów trafiły do potrzebujących ich uczniów. Największą kwotę udało się zebrać Zespołowi Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie - 26 712 zł.  

Dariusz Karłowicz - prezes Fundacji Świętego Mikołaja, w trakcie Gali podsumował zaangażowanie szkół: Program Stypendia św. Mikołaja ma już 10 lat i powstał w 30 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, a szkoły biorące udział w tym przedsięwzięciu niosą tę solidarnościową pochodnię i włączają się w wychowanie kolejnych pokoleń właśnie do solidarności. To właśnie solidarność jest czymś szczególnie polskim, szczególnie ważnym i szczególnie współczesnym. Mówiąc wprost chodzi o zdolność noszenia cudzych ciężarów. Bez solidarności, nie mam co do tego wątpliwości, Ziemia staje się piekłem.

Lista nagrodzonych szkół w konkursie „Solidarna Szkoła 2020”:

 1. Szkoła Podstawowa nr 1. im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie
 2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzemesznie
 3. Zespół Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych
 4. Katolicka Szkoła Podstawowa Montessori w Krakowie
 5. Szkoła Podstawowa nr 4 w Kętrzynie
 6. Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej
 7. Zespół Szkół im. gen. J. Kustronia w Lubaczowie
 8. Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyninie
 9. Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n. Dunajcem
 10. Katolickie Liceum Montessori im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Krakowie
 11. II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku
 12. I Liceum Ogólnokształcące im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach

Wyjątkową atrakcją tegorocznej Gali było wzbogacenie jej o Niezwykłą Lekcję Historii dla uczniów i nauczycieli nagrodzonych szkół. W ramach wydarzenia odbył się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Kapela Polonica. Koncert realizowany był w Sali Balowej Żyrardowskiej Resursy, a uczestnicy Gali mieli okazję poznać brzmienie tradycyjnych XVII wiecznych instrumentów takich jak viola da gamba, klawesyn i flet podłużny. Wykonane utwory również pochodziły z czasów panowania króla Jana III Sobieskiego. Uczniowie zwycięskich szkół wzięli także udział w dedykowanych warsztatach o kulturze i tradycjach XVII wieku, które poprowadzili eksperci z Muzeum Pałacu w Wilanowie. W ten symboliczny sposób wspólnie z nagrodzonymi szkołami w konkursie „Solidarna Szkoła” przenieśliśmy się do czasów I Rzeczpospolitej.

Dariusz Karłowicz podsumował skoncentrowanie uwagi uczniów na tematach XVII wieku: Przenieśliśmy się w czas potęgi kultury, potęgi państwa, i wspaniałych wiktorii polskiego oręża. Jest to też czas, który w zagadkowy sposób nosił w sobie zarzewie późniejszych kłopotów. Warto się nad tym pochylać po to, by z jednej strony poznawać blask XVII wieku i jego rozmach, ale także, by z drugiej strony lepiej rozumieć jak osiągniętą potęgę Rzeczpospolitej zabezpieczać.  

Niezwykła Lekcja Historii mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z Gali konkursu „Solidarna Szkoła 2020”.

Podaruj stypendium ❤

Jednorazowo
Co miesiąc
zima 15 v4
Chcę podarować stypendium dziecku z niezamożnej rodziny i wpłacam
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka, więc wpłacam
2000 zł
lato 7 v5
Wpłacam na miesięczne stypendium edukacyjne dla dziecka w potrzebie w wysokości
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
dar serca wersja podstawowa
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
Fundacja ARP rgb v2
logotypMSZ A kolor
accenture logo
tvp info male
HSBC logo
logo IG
islogo
LogoTM
orange
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
AMS RED
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logo PEPCO ver podstawowa prev
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
zabawki STORMER logo
logo majewski v2
dyrektor szkoly winieta
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom