Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja: rozmowa z Piotrem Boberem - prezesem Fundacji Banku Ochrony Środowiska

O wsparciu podopiecznych Fundacji Świętego Mikołaja zadecydowali pracownicy Grupy BOŚ, którzy chętnie pomagają innym, nie oczekując niczego w zamian. Odpisywanie nawet niewielkich kwot miesięcznych przy większej liczbie osób wspierających tego typu działanie ma naprawdę realne wyniki i może wiele zdziałać. Nie można jednak zaprzeczyć, że pomaganie innym poprawia nasze samopoczucie. Wielką radość sprawiają również informacje o osiągnięciach dzieci i młodzieży korzystających ze stypendiów. - mówi Piotr Bober, prezes Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Zapraszamy do lektury całej rozmowy z naszym wieloletnim partnerem.

Jakie wartości przyświecają działalności Państwa Fundatora - Banku Ochrony Środowiska?

Piotr Bober
Piotr Bober - prezes Fundacji Banku Ochrony Środowiska.

Od 30 lat Bank Ochrony Środowiska uczy Polaków jak dzięki ekologii wydawać mniej i zarabiać więcej. Dla klientów indywidualnych tworzy innowacyjne produkty bankowe, do których dodaje „zielone korzyści" - z zyskiem dla ich osobistych finansów.


Najważniejsze wartości, którymi kierujemy się na co dzień w Grupie Kapitałowej Banku Ochrony Środowiska to: odpowiedzialność, zaangażowanie, otwartość i szacunek dla środowiska. W naszej pracy kierujemy się uczciwością i rzetelnością. Zawsze wywiązujemy się ze swoich zobowiązań. Swoją postawą, wiedzą i pracą budujemy sprawną, efektywną i zwinną organizację dla Akcjonariuszy, Klientów, Partnerów i Pracowników. Stale podnosimy kompetencje, w szczególności związane z obszarem ochrony środowiska. Ciekawi świata analizujemy potrzeby naszych Klientów i odpowiadamy na nie innowacyjną ofertą produktów proekologicznych. Rozwijamy współpracę, traktujemy się z szacunkiem i działamy z pasją. Inspirujemy społeczeństwo do ochrony środowiska naturalnego. Promujemy postawy proekologiczne zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Cenimy styl życia EKO.

W jaki sposób Bank wypełnia swoją misję?

Od samego początku, czyli od 1991 roku głównym celem BOŚ było pozyskiwanie przy pomocy wszelkich dostępnych w systemie bankowym instrumentów, kapitałów na kredytowe wspieranie przedsięwzięć ekologicznych.
BOŚ konsekwentnie realizuje misję polskiego EKO Banku dla ludzi, biznesu i środowiska. Świadczyć może o tym udział wartość inwestycji proekologicznych finansowych z kredytów BOŚ, która przekroczyła 52 mld zł.
Finansowanie przedsięwzięć proekologicznych w BOŚ obejmuje przy tym wszystkie dziedziny ochrony środowiska i wspiera realizację przedsięwzięć w zakresie m.in. rozwoju odnawialnych źródeł energii, podnoszenia efektywności energetycznej w przemyśle, gospodarki o obiegu zamkniętym, termomodernizacji i poprawy jakości powietrza. Działania Banku wpisują się w realizację wyzwań określonych przez Politykę Ekologiczną Państwa 2030 - strategię rozwoju w obszarze środowiska i gospodarki wodnej.

Dlaczego postanowili Państwo wspierać akurat stypendystów Fundacji Świętego Mikołaja? Jak wygląda to wsparcie?

Pracownicy Grupy Kapitałowej Banku Ochrony Środowiska chętnie biorą udział w akcjach mających na celu pomoc osobom potrzebującym. Na początku naszej działalności były to jednorazowe wydarzenia np. zbiórka żywności czy sprzątanie jakiegoś terenu.


W grudniu 2013 roku stworzyliśmy program „Pomagam Cały Rok”, który polega na comiesięcznych odpisach od pensji. Zebrane w ten sposób środki przekazujemy na dwa cele: pomoc pracownikom Banku w trudnej sytuacji życiowej i stypendia dla podopiecznych Fundacji Świętego Mikołaja. W 2018 roku zapytaliśmy pracowników Banku jaki cel chcą wspierać. Przeprowadzona ankieta potwierdziła, że stypendyści Fundacji Święto Mikołaja byli dobrym wyborem.

Pracownicy Grupy BOŚ na bieżąco otrzymują informację o stypendystach, którzy mogą rozwijać swoje pasję dzięki ich wsparciu.

Co dajecie, a co dostajecie w zamian? Czyli co tak naprawdę daje Państwu wspieranie fundacji?

O wsparciu podopiecznych Fundacji Świętego Mikołaja zadecydowali pracownicy Grupy BOŚ, którzy chętnie pomagają innym, nie oczekując niczego w zamian. Odpisywanie nawet niewielkich kwot miesięcznych przy większej liczbie osób wspierających tego typu działanie ma naprawdę realne wyniki i może wiele zdziałać. Nie można jednak zaprzeczyć, że pomaganie innym poprawia nasze samopoczucie. Wielką radość sprawiają również informacje o osiągnięciach dzieci i młodzieży korzystających ze stypendiów.

Jakie inne działania społeczne podejmują pracownicy Banku?

Jako Fundacja staramy się stworzyć pracownikom Banku wiele możliwości. W ramach programu „Mikrodatacje” pracownicy Grupy BOŚ mogą ubiegać się o dofinansowanie na własne działania wolontariackie. Warunkiem otrzymania dotacji jest zmobilizowanie co najmniej 3 pracowników jako wolontariuszy.

Wolontariusze angażują się w różnorodne działania mające na celu pomoc innym. Organizują zajęcia edukacyjne dla lokalnych społeczności, pomagają w schroniskach, szyją maseczki dla osób starszych, odnawiają place zabaw i wspierają swoją obecnością szkoły specjalne.


Program cieszy się popularnością i nawet w czasie pandemii, choć w mniejszej liczbie, realizowane są kolejne projekty, a część z nich realizowana jest w świecie wirtualnym.

Nie poprzestajemy jednak na tym. Staramy się również organizować co jakiś czas zbiórki darów. Oprócz tego stale prowadzimy zbiórkę nakrętek, które przekazujemy chorej dziewczynce.

Również Bank Ochrony Środowiska podejmuje różnorakie działania, w które mogą się włączyć pracownicy. Świetnym przykładem jest „Operacja Rzeka”, która obecnie trwa. W ramach tej akcji, którą mocno wspiera Bank, w całej Polsce powstają sztaby wolontariuszy sprzątających rzeki. Jak widać każdy znajdzie coś, w co może się zaangażować.

Czym dokładnie zajmuje się Fundacja BOŚ?

Fundacja od 2010 roku działa w obszarach zdrowego odżywiania, ochrony środowiska, promowania ekologii oraz zrównoważonego rozwoju.

Od początku towarzyszy nam troska o najmłodsze pokolenie, dlatego ważną częścią naszej działalności jest edukacja dzieci i młodzieży. Prowadzimy szereg projektów edukacyjnych z zakresu zdrowego odżywiania i ochrony środowiska. Dużym zainteresowaniem cieszą się projekty „Zdrowo jem, więcej wiem”, „Postaw na słońce” czy „Tradycyjny sad”, w ramach którego razem ze szkołami posadziliśmy już ponad 2000 drzew starych odmian jabłoni, grusz i śliw.

Dla mieszkańców miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców prowadzimy konkurs grantowy „Zielona Ławeczka”, który polega na zakładaniu miniogrodów w zaniedbanych miejscach. Do tej pory powstało ich 130 w całej Polsce, a wkrótce będzie ich jeszcze więcej, ponieważ właśnie uruchomiliśmy 7. edycję konkursu.

Oprócz działalności edukacyjnej skupiamy się również na programach skierowanych do pracowników Banku Ochrony Środowiska, czyli na wolontariacie pracowniczym i programie odpisów od pensji.

Co roku w nasze projekty angażuje się kilkadziesiąt tysięcy osób, zarówno dzieci, młodzież, nauczyciele jak i lokalne społeczności oraz pracownicy BOŚ i DM BOŚ. Warto wspomnieć, że zespół Fundacji składa się tylko z czterech osób!

Jakie są cele BOŚ w 2021 roku w obszarze CSR?

W związku z charakterem swojej działalności celem BOŚ jest pomaganie klientom w realizacji ekologicznych projektów, polegające na udostępnianiu bogatego portfolio produktów oraz dzieleniu się doświadczeniem i ekspercką wiedzą pracowników banku. BOŚ wspiera rozwój wiedzy ekologicznej pracowników oraz aktywizuje postawy proekologiczne oraz prospołeczne. Aktywnie współpracuje z instytucjami o zbliżonych celach.

Inicjatywy, z zakresu szerokorozumianej społecznej odpowiedzialności biznesu, zrealizowane w 2021 roku obejmują pracowników całej Grupy BOŚ, partnerów biznesowych i społecznych oraz klientów i przyjaciół.

Jednym z przykładów realizowanych w tym roku projektów jest wsparcie BOŚ dla „Operacji Czysta Rzeka”. Największej ogólnopolskiej inicjatywy, która wspólnymi siłami chce przywrócić czystość w miejscach wypoczynku nad brzegami lokalnych rzek.

Jaką radę daliby Państwo firmie, która chciałaby włączyć się w działania charytatywne, ale nie ma na to pomysłu?

Jest wiele możliwości włączenia się w takie działania. Można stworzyć program odpisów od pensji, program dotacji na działania wolontariackie, organizować akcje, w które pracownicy mogą się włączyć czy też wspomagać ich w znalezieniu instytucji, które potrzebują wolontariuszy.

Wierzymy, że ludzie chętniej pomagają, gdy sami mogą wybrać cel. Dlatego nasza rada jest prosta: spytacie pracowników jakie cele i w jaki sposób chcą wspierać.

Podaruj stypendium zdolnemu dziecku z niezamożnej rodziny

Jednorazowo
Co miesiąc
zima 15 v4
Chcę podarować cegiełkę na stypendium dla dziecka z niezamożnej rodziny. Wpłacam
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka, więc wpłacam
2000 zł
lato 7 v5
Wpłacam na miesięczne stypendium edukacyjne dla dziecka w potrzebie w wysokości
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
Active citizens fund4x
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
logotypMSZ A kolor
tvp info male
Active citizens fund4x v2
accenture logo
HSBC logo
logo IG
islogo
orange
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
AMS RED
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logo PEPCO ver podstawowa prev
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
librus logo
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom