Poznaj naszych stypendystów: Bartek z Czarnej Góry

Zainteresowaniami Bartka Chichaczewskiego, ucznia 8 klasy Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Czarnej Górze i stypendysty Fundacji Świętego Mikołaja, można obdzielić kilka osób!

Zacznijmy od „obowiązkowego punktu programu”, czyli nauki, bo to ona zajmuje Bartkowi najwięcej czasu. W jego przypadku wszystko wskazuje jednak na to, że nauka należy do zajęć lubianych, bo chłopak chętnie i z sukcesami reprezentuje swoją szkołę w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. Brał udział m.in. w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Polskiego z wiedzy ogólnej, konkursie literackim, olimpiadzie z matematyki.

Co sprawia mu frajdę w nauce? Możliwość poznawania i odkrywania nowych informacji. Im bardziej zagłębiam się w dany temat, tym głębiej chcę go poznawać. Jak w znanym przysłowiu „apetyt rośnie w miarę jedzenia" – odpowiada Bartek. Żeby jednak brać udział w takich naukowych wyzwaniach, trzeba poświęcać czas na naukę również pozaobowiązkowym odrabianiem lekcji. – Największą kopalnią wiedzy jest dla mnie internet, w którym można znaleźć informacje z każdej dziedziny. Na drugim miejscu są książki. To one od dzieciństwa mi towarzyszą, bez nich nie wyobrażam sobie uczenia się – wyznaje ósmoklasista. Ma kilka przedmiotów, które darzy szczególną sympatią. Na miejscu pierwszym wymienia język polski i wychowanie fizyczne. Co jest zatem jego piętą achillesową? – Hmm... nie chciałbym się tu narażać nikomu, ale nie przepadam za językiem niemieckim – wyznaje Bartek.

Wszystkie pasje Bartka
„Czyń dobrze potrzebującemu, jeżeli to leży w twojej mocy" są mottem życiowym Bartka, naszego stypendysty.

Mój tato jest aktywnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej i to on rozbudził moje zainteresowanie pożarnictwem. Kilkakrotnie wziąłem udział w konkursie na temat wiedzy pożarniczej. Fajna sprawa móc robić coś pożytecznego i pomagać innym – opowiada Bartek. Słowa króla Salomona „Czyń dobrze potrzebującemu, jeżeli to leży w twojej mocy" są jego mottem życiowym. – Uważam, że nawet najdrobniejsze gesty mogą być dla kogoś wielką sprawą – mówi. A ze strony Bartka gestów takich nie brakuje. Zawsze chętnie pomaga słabszym i potrzebującym. A to wspiera organizację szkolnego festynu świątecznego, a to aktywnie pomaga w przygotowywaniu pomieszczeń szkolnych na zimowisko. Angażuje się w zbieranie funduszy na sierociniec w Zambii, a potem bierze udział w akcji „Sprzątanie świata". – Myślę, że akcja sprzątania świata to kolejna inicjatywa, dzięki której możemy w realny sposób mieć wpływ na środowisko, w którym żyjemy – mówi. Sam mieszka i żyje w jednym z piękniejszych regionów Polski. I ten fakt nie jest mu obojętny. Brał udział nie tylko w konkursie „O Czarnej wiem prawie wszystko", programie edukacji ekologicznej pt. „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów". – Bieszczady to urokliwy zakątek Polski. Tutaj się urodziłem i chodzę do szkoły, mam swoich przyjaciół, to mój dom, w którym dobrze się czuję.

Największą pasją Bartka są książki, które lubi czytać i kolekcjonować. Ma pokaźną biblioteczkę. – Najbardziej podobają mi się książki przygodowe, fantastyczne i te, w których dużo się dzieje. Moje ulubione to seria „Odyseusze" Agnieszki Stelmaszyk. Lubię serię „Kroniki Archeo". Często wracam do niej, by na nowo przeżywać emocje razem z bohaterami – mówi Bartek. kiedy odłoży na półkę serię, wkłada buty biegowe albo chwyta za rakietkę do tenisa stołowego. Pasją Bartka jest sport. Zajmuje świetne miejsca zarówno w turniejach tenisa stołowego, jak i w biegach. Co podoba mu się w tak różnych od siebie dyscyplinach sportowych? – W tenisie stołowym lubię to, że mogę śledzić przeciwnika – obserwować jego ruchy, sposób zagrywki i układać swoją strategię – wyjaśnia uczeń. – A w biegach uwielbiam swobodę, nikt tutaj niczego nie narzuca i sam mogę decydować o swojej taktyce.

W wolnym czasie Bartek nie tylko biega, gra w tenisa stołowego, ale i jeździ na rowerze. I to właśnie w świecie rowerowym znalazł jednego ze swoich idoli: – Fabio Wibmer uprawia jazdę wyczynową na rowerze. Ma swój kanał na YouTubie, gdzie wrzuca filmy, które podbijają internet. Podoba mi się jego upór w realizacji celów. Dąży do celu i nie poddaje się po porażkach – podkreśla Bartek.

Patrząc na naszego bohatera, można powiedzieć, że z idolem łączy go nie tylko rower, ale i upór w realizacji celów. Dlatego został stypendystą Fundacji Świętego Mikołaja. – To wielkie wyróżnienie i zaszczyt, ale i realna pomoc. Stypendium da mi na pewno możliwość większego i lepszego rozwoju i ułatwi realizowanie celów – zapewnia chłopak. A kim chce być w przyszłości? – Po skończeniu szkoły podstawowej planuję kontynuować naukę w liceum. Marzę o studiowaniu kierunku prawniczego, a co z tego wyniknie, zobaczymy... – podsumowuje.

Artykuł Moniki Bartnik "Wszystkie pasje Bartka" ukazał się 21 stycznia 2021 r. w magazynie "Victor". Redakcji serdecznie dziękujemy za zgodę na publikację artykułu na naszej stronie.

Podaruj stypendium ❤

Jednorazowo
Co miesiąc
zima 15 v4
Chcę podarować stypendium dziecku z niezamożnej rodziny i wpłacam
20 zł
lato 1 v5
Chcę zostać patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka, więc wpłacam
2000 zł
lato 7 v5
Wpłacam na miesięczne stypendium edukacyjne dla dziecka w potrzebie w wysokości
200 zł
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
dar serca wersja podstawowa
NIW PROO v2
LOGOTYPY POWER v2
Fundacja ARP rgb v2
logotypMSZ A kolor
tvp info male
accenture logo
HSBC logo
LogoTM
logo IG
islogo
Wargacka Sonia Colouredlogo 07
orange
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
AMS RED
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logo PEPCO ver podstawowa prev
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
dyrektor szkoly winieta
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom