Moich rodziców nie było stać na to, by wysyłać nas na kolonie - wywiad z dziennikarką Martą Januszewską

W ramach kampanii społecznej "Stypendium zmienia życie" przez cały wrzesień na naszej stronie publikujemy wywiady z przyjaciółmi programu Stypendia św. Mikołaja m.in: autorem książek dla dzieci Wojciechem Widłakiem, aktorką Edytą Jungowską, dziennikarzem Arturem Andrusem czy pisarką Magdaleną Witkiewicz. Dziś zapraszamy do lektury wywiadu z dziennikarką Martą Januszewską.

Czy lubiła Pani chodzić do szkoły? Czy była Pani prymuską?

Marta Januszewska - dziennikarka radiowa i telewizyjna. Prowadząca poranki w stacjach komercyjnych, Polskim Radiu oraz TVP3 Warszawa, a także od 2017 roku kultowe Lato z Radiem. Biegaczka. Mama dwójki dzieci: Szkołę lubiłam jeszcze zanim do niej chodziłam. W wieku 5 lat tak bardzo chciałam tam chodzić, że mama zapisała mnie wcześniej do zerówki, tym samym rok wcześniej rozpoczęłam edukację. Z pewnością wpływ na to miał fakt, że mama nauczyła mnie bardzo wcześnie czytać i pisać. I pokazała, że nauka to bardzo fajna rzecz. A potem już sama pochłaniałem różne książki i lubiłam się uczyć właściwie wszystkiego. Tak, byłam prymuską. Właśnie dlatego, że nauka nowych rzeczy to zawsze była dla mnie przyjemność. To się nieco zmieniło dopiero w liceum.

Gdzie chodziła Pani do szkoły? Jak ją wspomina?

Chodziłam do Szkoły Podstawowej w Boguchwale. Za moich czasów to była podstawówka na wsi, duży budynek, duże klasy - ponad 30 osób w klasie to była norma. Nauka na zmiany i ogromny huk na przerwach. Moja klasa - oddział B - z opinią najsłabszej w swoim roczniku, ale z kilkoma osobami, które wybijały się na tle całej szkoły. Nauczyciele mniej lub bardziej surowi, ale wszyscy wyraziści. Każdego pamiętam! I tamte prawie 8 lat wspominam bardzo czule.

Potem I LO w Rzeszowie ze specjalną klasą 0. Spędziłam tam 5 lat bardzo wpływających na to, kim jestem teraz. Bo to z jednej strony zaczątek wyborów dotyczących późniejszej ścieżki zawodowej a z drugiej - ważne przyjaźnie, sympatie, mnóstwo przegadanych godzin o sobie, o relacjach, o przyszłości…

Gdzie zazwyczaj spędzała Pani wakacje, kiedy była Pani uczennicą?

Prawie cała podstawówka to były wakacje w domu, czasem kilka dni u babci. Moich rodziców nie było stać na to, by wysyłać nas na kolonie czy wyjeżdżać z nami na wakacje. Przez większą część szkoły podstawowej w wakacje po prostu zajmowałam się młodszym rodzeństwem. Pierwszy raz wyjechałam na obóz wędrowny po 6 klasie. W liceum też były obozy i… praca w radiu.

Czy pamięta Pani swój pierwszy dzień w szkole lub jakie jest Pani pierwsze wspomnienie ze szkoły?

Mój pierwszy dzień w szkole to pierwszy dzień w zerówce. Pamiętam go dość dobrze, bo bardzo na niego czekałam. Tym bardziej, że pod koniec sierpnia miałam mały wypadek, który spowodował, że do szkoły poszłam w połowie września. Było więc trochę dziwnie, bo dzieci się już znały i czułam się trochę nieswojo. Pamiętam też, że zajęcia mi się dłużyły, bo wcześniej nie chodziłam do przedszkola i nie byłam przyzwyczajona do tylu godzin w jednym miejscu. Tego z kolei nie pamiętam, ale krąży to jako rodzinna anegdotka: podobno wróciłam do domu zniesmaczona i znudzona i stwierdziłam, że więcej nie pójdę, bo pani rozmawia tylko z dziećmi, które nic nie umieją. (śmiech)

Czy miała Pani nauczyciela, który miał największy wpływ na całe Pani dalsze życie?

Nawet kilku! Na pewno pierwsza wychowawczyni klas I-III, pani Elżbieta Skoczek, która potrafiła okiełznać bardzo rozbrykaną i trochę znudzoną lekcjami dziewczynkę, dostrzec potencjał, odpowiednio pokierować, by wykorzystać energię do rozwoju. Potem panie polonistki - Lidia Lesiak, Halina Kozik i historyk Artur Wiktor. To czasy pierwszych konkursów tematycznych, pisania artykułów do szkolnych gazetek. W liceum natomiast fenomenalna anglistka Agnieszka Sękiewicz-Magoń. Dzięki niej nie tylko pokochałam angielski, ale też nauczyłam się jak uczyć innych.

Kim chciała Pani zostać w przyszłości, kiedy chodziła Pani do szkoły?

Najpierw chciałam zostać archeologiem - to chyba efekt fascynacji historią starożytną, mitami i Indianą Jonesem. Potem - stewardessą, bo może zwiedzać świat, wykorzystać znajomość języka obcego. A zaraz na początku liceum przez przypadek trafiłam do lokalnego radia i wtedy okazało się, że wszystkie te marzenia można ziścić zostając dziennikarzem.

Jaki przedmiot lubiła Pani najbardziej?

Na pewno język polski, historia, ale też biologia, chemia i geografia i potem angielski. W zasadzie nie lubiłam jedynie fizyki. I zajęć w-f.

Jak spędzała Pani czas po szkole?

Od maleńkości z nosem w książce. Ale też w szkolnym chórze, zespole ludowym, na tzw. kółkach teatralnych i recytatorskich. Przez kilka lat w zespole tańca towarzyskiego. Na spotkaniach różnych grup działających przy parafii. W liceum z grupą przyjaciół przygotowywaliśmy wieczorki poetyckie. Generalnie - zajęć pozalekcyjnych zawsze sobie organizowałam sporo.

Celem ogólnopolskiej kampanii społecznej "Stypendium zmienia życie" Fundacji Świętego Mikołaja jest zwrócenie uwagi na sytuację zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin. Kampania jest współfinansowana przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Jednym kliknięciem zmień życie dziecka

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
20 zł
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
2000 zł
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
200 zł
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
Radio357 logo kontra
Active citizens fund4x
polska pomoc logo
NIW PROO v2
NIW NOWEFIO
LOGOTYPY POWER v2
Active citizens fund4x v2
accenture logo
tvp info male
islogo
logo PEPCO ver podstawowa prev
HSBC logo
logo IG
orange
Lapka 34
PLAY S
PLUS logo nowe2010
T Logo bez Sloganu B+M 1
2
AMS RED
logotypMSZ A kolor
muzeum powstania warszawskiego
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
bialy prostokat v2
sks
promark serwis R
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
C F logo
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
librus logo
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
CF BLUE