Ogłaszamy start projektu Szkolne Kluby Wolontariatu w akcji w 2026 roku. Koordynatorzy szkolnych klubów wolontariatu mogą ubiegać się o mini-granty w wysokości 1000 zł na realizację projektów społecznych i charytatywnych z uczniami zaangażowanymi w wolontariat. Projekty będą realizowane jeszcze w tym roku szkolnym.
Prowadząc od lat program stypendialny wspólnie z siecią szkół w Polsce wiemy jak ważną rolę ma szkolny wolontariat i jaką korzyść może przynieść zarówno szkole jak i samym zaangażowanym społecznie dzieciom. Celem projektu "Szkolne Kluby Wolontariatu w akcji" jest:
> Zaangażowanie uczniów w działania społeczne i promocyjne wspierające lokalnie ideę solidarności i wzajemnej pomocy.
> Kształtowanie postaw wolontariackich i społecznych wśród młodzieży.
> Umocnienie kultury współpracy, empatii i odpowiedzialności w społeczności szkolnej.
> Wzmocnienie kompetencji liderskich oraz nauka działania projektowego wśród młodzieży działającej w szkolnych klubach wolontariatu.
Dzięki środkom z mini-grantu w szkołach można zrealizować w maju i czerwcu kiermasze, pikniki, festiwale, turnieje i inne pomysły wolontariuszy, które wspierają lokalnie budowanie funduszu stypendialnego św. Mikołaja i kulturę solidarności, a także i przede wszystkim zaangażowanie społeczne uczniów. Można także zrealizować działania integracyjne dla wolontariuszy. Jeżeli szukasz pomysłu, zajrzyj do naszego Atlasu Dobrych Praktyk, który opublikowaliśmy w grudniu 2025 roku.
Przypominamy też, że przez całą kalendarzową wiosnę Fundacja Świętego Mikołaja w ramach akcji Wiosną Stypendia Rosną podwoi każdą złotówkę, które wpłynie na szkolne subkonto stypendialne. Oznacza to, że zebrane środki podczas projektów zostaną pomnożone przez Fundację. Warto wykorzystać tę szansę!
Kto może ubiegać się o mini-grant
O mini-grant mogą ubiegać się liderzy szkolnych klubów wolontariatu, którzy równocześnie zaangażowani są w program Stypendia św. Mikołaja. Uwaga! Aby dać szansę ubiegać się o grant, z konkursu wykluczone są osoby, które otrzymały mini-grant w poprzednim roku.
Jako inspirację do planowania działań z uczniami polecamy obejrzenie naszego webinaru, poświęconego tematyce pracy projektowej z uczniami.
Jak ubiegać się o mini-grant
Aby otrzymać mini-grant w tym roku szkolnym należy w maju 2026 r. złożyć prosty wniosek do Fundacji, a po wypełnieniu wysłać go drogą elektroniczną na adres [email protected].
Fundacja oceni wnioski i wybierze najciekawsze pomysły na działanie z wolontariuszami. Ocena wniosku dokonana zostanie do 14 dni od wpłynięciu wniosku, a osoby wnioskujące zostaną poinformowane drogą mailową.
Realizacja mini-grantu
Projekty realizowane z mini-grantów realizowane są w terminie 1 maja – 21 czerwca 2026 r.
Nauczyciele będący liderami wolontariatu w swoich szkołach, którzy otrzymają mini-grant podpisują z Fundacją umowę o wolontariacie oraz porozumienie o realizacji projektu. Chcąc otrzymać mini-grant zobowiązują się także do otworzenia konta w Systemie Obsługi Wolontariatu i prowadzenia ewidencji godzin pracy zespołu wolontariuszy podczas realizacji grantu, a także do gromadzenia faktur i rachunków potwierdzających wszystkie wydatki ponoszone w ramach dotowanego projektu i złożenia sprawozdania do 30 czerwca wraz z fakturami i 5 zdjęciami z realizowanych z wolontariuszami działań.
Umowa podpisywana jest z nauczycielem, a faktury i rachunki za wydatki w projekcie wystawiane są na Fundację Świętego Mikołaja (Fundacja Świętego Mikołaja, ul. Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno, NIP: 123-09-97-285).
Mini-grant przekazany będzie na konto bankowe nauczyciela w formie zaliczki na realizację działań w projekcie.
Fundacja oczywiście będzie wspierać nauczycieli – liderów wolontariatu we wszelkich formalnościach i choć powyższe informacje mogą wydawać się zawiłe, w rzeczywistości są proste i nie są czasochłonne, a my deklarujemy Państwu pełne wsparcie!
Szkoło - dołącz do programu Stypendia św. Mikołaja!
Nasz program powstał po to, by stworzyć solidarną więź między uczniami, szkołami i absolwentami. Naszym celem jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla zdolnych uczniów oraz zaangażowanych społecznie dzieci, którym sytuacja finansowa uniemożliwia rozwijanie ich talentów i umiejętności.
Udział w programie Stypendia św. Mikołaja jest całkowicie bezpłatny. Nie pobieramy żadnych opłat czy prowizji za prowadzenie subkonta szkoły ani wypłacanie stypendiów. Sto procent środków wpłacanych na subkonto szkoły zostaje na subkoncie szkoły do wykorzystania na stypendia dla uczniów z tej właśnie szkoły.
Żeby przystąpić do programu wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie stypendia.mikolaj.org.pl
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o programie Stypendia Św. Mikołaja

