Finał projektu "Granie w Pomaganie"

Wolontariusze z trzech szkół, które wygrały w konkursie „Granie w Pomaganie” właśnie spotkały się na wyjeździe podsumowującym i rozwojowym w Trójmieście (13-15 czerwca). Najbardziej zaangażowani młodzi wolontariusze to uczniowie szkół: II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Końskich, Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Rudach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Mickiewicza w Głownie.

Przez ostatni semestr uczniowie z szkolnych klubów wolontariatu, którzy wzięli udział w zorganizowanym przez Fundację Świętego Mikołaja programie „Granie w Pomaganie” intensywnie pracowali tworząc własne projekty charytatywne i  społeczne. Każdy szkolny zespół otrzymał od Fundacji Świętego Mikołaja skrzynkę inspiracji z 6 zadaniami do wykonania, które prowadziły uczniów krok po korku przez każdy etap samodzielnego przygotowania, przeprowadzenia i podsumowania autorskiego, lokalnego projektu charytatywnego. Nauczyciele i uczniowie wzięli też udział w warsztatach. W rezultacie młodzież przeprowadziła szereg pięknych inicjatyw na rzecz potrzebujących w swoich miejscowościach i przy okazji zebrała ponad 77 000 zł.

286934969 1473819733036188 4646928520702997532 n

Między innymi uczniowie z Końskich zorganizowali charytatywny festiwal talentów w swojej szkole, uczniowie z Rud kiermasz i koncert charytatywny, a Głowno dzień sportu i otwartą noc planszówek. 

Wydarzenia zorganizowane przez dzieci przyniosły wiele pięknych owoców. Najpiękniejszym podsumowaniem koncertu charytatywnego przygotowanego przez uczniów z Rud były słowa jednej  osoby z publiczności: "Dziękuję Wam. Po tym, co tutaj się wydarzyło, czuję się lepszym człowiekiem."

"Ta akcja była szansą na poznanie nie tylko nowych znajomych, ale też samych siebie. Prawdę mówiąc, wszystkie nowe wyzwania, jakie położył przed nami projekt, zmuszały nas do wyjścia ze strefy komfortu. Dzięki temu dały szansę, do rozwoju pod każdym względem."- tak podsumował udział w Graniu w Pomaganiu jeden z uczestników.

"Wolontariat jest świetnym doświadczeniem, żeby uczniowie zobaczyli, że nie wszystkim dzieje się dobrze, że są osoby które potrzebują pomocy. Dostrzeżenie, że są wśród nas różni ludzie, różne problemy i to spotkanie się dzieci z tą różnorodnością jest bardzo dla uczniów rozwijające. Rodzice często chcą dzieci chronić i nie pokazują im tej trudniejszej części życia. Wolontariat uczy empatii, współpracy, a także pokazuje, że warto doceniać to co życie dobrego nam przynosi." – Łukasz Zalewski, koordynator  szkolnego koła wolontariat ze szkoły podstawowej w Trzemesznie.

Badania CBOS dotyczące aktywności obywatelskiej Polaków pokazują, że w poziom zaangażowania społecznego w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie. W 2021 i 2020 roku tylko 5% dorosłych Polaków pracowało jako wolontariusz, a 15% przeznaczyło swoją pracę na cele dobroczynne. W latach przed pandemią nie było dużo lepiej - w roku 2019 i 2018 pracę na rzecz wolontariatu deklarowało jedynie 7% badanych dorosłych. Mimo promowania od kilku lat wolontariatu w systemie edukacji młodzież nie angażuje się społecznie. Poziom aktywności wolontariackiej osób w wieku od 16 do 24 lat wynosi ok 9,5%.

Wolontariat młodzieży to bardzo ważny temat, który wymaga pielęgnowania i wsparcia. Pełni rolę zarówno wychowawczą, profilaktyczną jak i przynosi piękne owoce potrzebującym i lokalnym społecznościom. Dzięki zaangażowaniu w wolontariat młodzież uczy się nowych rzeczy, nawiązuje głębokie relacje, tak deficytowe po kilku latach pandemii, a także bierze na siebie odpowiedzialność za wspólne sprawy, co jest wyjątkowo ważne w przyszłym – dorosłym życiu. – Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja

Najbardziej zaangażowane szkolne kluby wolontariatu w nagrodę biorą udział w wyjeździe do Trójmiasta w terminie 13-15 czerwca. W programie zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności, warsztaty o dobrej i skutecznej komunikacji i współpracy w zespole, zwiedzanie Gdańskiej starówki i wspólny odpoczynek na plaży. 

Projekt sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Jednym kliknięciem zmień życie dziecka

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
20
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
2000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
200
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
LOGO M v2
mhp
polska pomoc logo
PLD LOGO COLOR3x
PLD LOGO COLOR3x v3
pobrane
NIW PROO v2
logoFDNT.png
NIW NOWEFIO
LOGOTYPY POWER v2
bialy prostokat v2
accenture logo
tvp info male
Pepco logo RGB TAB
logo PAYTEL v2
Active citizens fund4x v2
orange
Active citizens fund4x
PLAY S
T Logo bez Sloganu B+M 1
Lapka 34
PLUS logo nowe2010
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
logotypMSZ A kolor
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
logo sage
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
IKEA
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
Logo full kolor RGB
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
fondation de france 1
thisisbio
SONNEDIX COL RGB
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
Fundacja BNPP BL Q