Nadchodzące wielkimi krokami Święta Wielkiej Nocy stały się inspiracją do organizacji tematycznych zajęć w Przystaniach Świętego Mikołaja. Lokalne punkty pomocy dzieciom z Ukrainy, do których dziś zajrzymy, są wynikiem współpracy Fundacji Świętego Mikołaja i firmy Novo Nordisk.
Przystanie Świętego Mikołaja to projekt, w ramach którego już od kwietnia 2022 roku nieśliśmy pomoc dzieciom z Ukrainy, które w wyniku wojny były zmuszone do emigracji. We współpracy z lokalnymi ośrodkami pomocy, darczyńcami indywidualnymi i biznesowymi, stworzyliśmy dla nich bezpieczne przestrzenie, w których mogą korzystać z pomocy edukacyjnej, psychologicznej, uczyć się języka polskiego i bawić. Różnorodność i wielobarwność Przystani Świętego Mikołaja rozsianych po całej Polsce (od stycznia do sierpnia 2023 funkcjonują 32 takie miejsca). Dziś zajrzymy do trzech Przystani, których patronem jest firma Novo Nordisk.
Przystań Świętego Mikołaja w Dębicy
Prowadzący zajęcia w Miejskiej Bibliotece w Dębicy napisali: „Choć nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy, podążając za kalendarzem juliańskim, będą celebrować Święta Zmartwychwstania tydzień później niż my, nie wyklucza to radości ze wspólnych przygotowań”. Radości było co nie miara, a efektem jest wystawa i kiermasz ozdób świątecznych w Sali Czytelni.
Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się znacznie wcześniej, bo już marcowe zajęcia odbywały się przy stole suto zastawionym... artykułami papierniczymi i graficznymi. Ozdabianie jajek, tworzenie zajączków i baranków były nie tylko okazją do oderwania się od zmartwień i możliwością rozwoju zdolności psychomotorycznych, ale także okazją do wspólnego spędzania czasu. Jak widać na zdjęciach w naszej galerii, owocowały one tym co dla nas szczególnie cenne - szerokimi uśmiechami dzieci.
Przystań Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej
Na brak atrakcji z pewnością nie narzekają podopieczni naszej Przystani w Bielsku-Białej. Na początku kwietnia dzieci z Ukrainy miały szansę wziąć udział w warsztatach integracyjnych „Majsterkowo”. Zajęcia odbyły się w niewielkiej wsi Milówka, pięknie położonej w dolinie rzeki Soły na terenie Beskidu Żywieckiego. Podczas warsztatów dzieci przygotowały obrazki z drewna i kolorowych włóczek, drewniane skrzyneczki na rośliny oraz dwa serca - polskie i ukraińskie. Włożyły w to mnóstwo serca i energii, a efekty ich pracy można zobaczyć na zdjęciach w naszej galerii. Zajęcia połączyły dzieci polskie i ukraińskie, dając im okazję do integracji i wspólnego spędzenia czasu.
To nie jedyna atrakcja. 25 marca dzieci miały okazję wspólnie wybrać się na Festiwal Czekolady połączony z warsztatami cukierniczymi połączonymi z - a jakże - degustacją! Dwa razy w tygodniu podopieczni Przystani korzystają także z zajęć w pracowni ceramiki. Arteterapia to jedna z najlepiej ocenianych przez naszych opiekunów metod integracji i łagodzenia skutków ciężkich doświadczeń wojny i migracji.
Przystań Świętego Mikołaja w Mławie
Przystań Świętego w Mławie opiekuje się ponad setką dzieci i współpracuje z lokalnymi szkołami podstawowymi. Regularnie odbywają się tam zajęcia literacko-językowe „Zabawy językiem polskim” oraz „Język polski na wesoło”, w trakcie których dzieci uczą się języka z pomocą muzyki, a nawet kulinariów. W Przystani w Mławie dzieci uczą się jednak nie tylko polskiego, ale też angielskiego, a to wszystko pod okiem pedagogów mówiących ich ojczystym językiem.
Na zdjęciach mogą Państwo zobaczyć efekty zajęć „Rzemiosło i etnografia Ukrainy”, które dla dzieci przygotowuje pani Ganna Yarovenko. Oprócz tego najmłodsi mają szansę brać udział w zajęciach „Taniec na każdą pogodę”, które oprócz tańca oferują im kompleksowy rozwój ruchowy i aktywność fizyczną, niezwykle ważną jako wsparcie integracji. Dodatkowo niedawno dzieci miały szansę wybrać się na krótką wycieczkę do pobliskiego Ciechanowa, gdzie odwiedziły Park Nauki Torus oraz Zamek Książąt Mazowieckich.
Patronem Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy, Mławie oraz Bielsku-Białej jest firma Novo Nordisk.
Program pomocy dzieciom z Ukrainy jest prowadzony dzięki hojności i dobrej woli darczyńców, również tych indywidualnych. Każda darowizna pozwala nam tworzyć szanse, wspierać integrację i rozwój dzieci z Ukrainy, które w wyniku wojny musiały opuścić swoje domy. Darowiznę można przekazać TUTAJ lub bezpośrednio na konto:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytułem: darowizna Ukraina