Wakacje to czas beztroski, zabawy i poznawania świata. Niestety ze względów finansowych nie wszystkie dzieci mają szansę na zasłużony wypoczynek, zorganizowany wyjazd czy choćby półkolonie. Dzięki osobom prywatnym, które przekazały darowiznę na ten cel oraz naszym partnerom z firm 460 dzieci z Polski, Ukrainy i Syrii miało piękne wakacje. Zajęcia wakacyjne toczyły się także w Przystaniach Świętego Mikołaja w całej Polsce, na które uczęszczały dzieci z Ukrainy mieszkające obecnie w naszym kraju.
W reakcji na nasz mailowy apel i prośbę o wsparcie odpowiedziały 143 osoby, które przekazały darowizny na wakacje dla dzieci, które nie miały szans na jakikolwiek wyjazd czy wycieczkę. Dziękujemy za to z całego serca! Co zrobiliśmy dzięki darowiznom od osób prywatnych i firm? Zapraszamy na lekturę podsumowania.
Pod koniec sierpnia 12 dzieci z Ukrainy, które uciekły przed wojną z okolic Czarnobyla i Charkowa mogło pojechać na 7-dniowy obóz w Ostrowie Wielkopolskim, podczas którego oprócz aktywności związanych ze zwiedzaniem i poznawaniem atrakcji turystycznych w okolicy w programie znalazły się także: hipoterapia, integracja sensoryczna, muzykoterapia oraz terapia grupowa. Dzieci mogły wyjechać na ten obóz dzięki wsparciu firmy Sonnedix Polska.
Ponad 20-osobowa grupa dzieci z Ukrainy przebywających obecnie w Mizernej (woj. małoposkie) wzięła udział w wycieczce do Wieliczki, gdzie pod okiem profesjonalnych przewodników poznawała tajemnica kopalni, legendę o świętej Kindze i Dobrym Duchu solnych podziemi. Więcej o tej wycieczce można przeczytać TUTAJ. To tylko jedna z kilku wycieczek dla dzieci z Mizernej, które oprócz Wieliczki odwiedziły także Czorsztyn (z rejsem po Jeziorze Czorsztyńskim), zamek w Niedzicy czy Górę Wdżar. Wyjazdy te były możliwe dzięki wsparciu Fundacja Banku Pekao S.A. im. dr. Mariana Kantona.
W dniach 16-26 sierpnia gościliśmy w Warszawie 31-osobową grupę dzieci z Iwano-Frankiwska, która straciły rodziców w wyniku działań wojennych. Dzieci pierwszy raz były w Polsce i wraz z opiekunami ukraińskojęzycznymi zwiedzały atrakcje stolicy. Mogliśmy zaprosić dzieci do Warszawy dzięki darowiznom od osób prywatnych.
Sfinansowaliśmy przyjazd do Warszawy także ukraińskiej młodzieży mieszkającej obecnie w Łańcucie. Wycieczka obejmowała takie miejsca jak: Łazienki, Zamek Królewski, Wilanów, Rynek Starego Miasta, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Kultury i Nauki, budynek Sejmu RP, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Iluzji, Centrum Nauki Kopernik, ZOO czy Stadion Narodowy. Wycieczka została sfinansowana przez Fundację BNP Paribas.
Grupa ukraińskich dzieci mieszkających obecnie w Krasnem (woj. podkarpackie) miały okazję zobaczyć najpiękniejsza miejsca Podkarpacia i wziąć udział w kilku zorganizowanych wycieczkach m.in. - do niezwykle urokliwego zakątka Bieszczadów, nad jezioro Solińskie, gdzie wzięli udział w rejsie (sami mogli poprowadzić prom!) czy do skansenu w Sanoku. Dziękujemy Fondation de France za umożliwienie dzieciom wyjazdów na wycieczki.
13 i 14-letni chłopcy z Chersonia, którzy jeszcze w swoim kraju trenowali kajakarstwo, dzięki wsparciu firmy Sonnedix Polska mogli wziąć udział w 10-dniowym obozie kajakarskim. Oprócz ćwiczeń tej dyscypliny sportu, program obozu rozbudowany był o zajęcia lekkoatletyczne, pływackie i gry zespołowe. Udział w obozie razem z polskimi kolegami znacząco pomógł im w integracji i rozwijaniu umiejętności językowych. Chłopcy planują pozostać w Polsce na stałe, bo ich domy w Chersoniu zostały zniszczone i nie mają do czego wracać. Mogli wyjechać na obóz dzięki wsparciu Sonnedix Polska.
W dniach 12-25 sierpnia ośmioro dzieci z Ukrainy, które mieszkają obecnie w Warszawie spędziło 7 dni w Dąbkach, gdzie wzięły udział w profesjonalnym obozie sportowym Academy Hasten. Obóz pływacki pełen różnorodnych atrakcji stał się dla nich doskonałą okazją do integracji z polskimi rówieśnikami. Ich wyjazd mogliśmy sfinansować dzięki darowiznom od osób prywatnych.
28 czerwca z Ustki wystartowała wycieczka dla 18 dzieci z Ukrainy, które wspólnie udały się na wypoczynek w malowniczej miejscowości Tęgoborze w woj. małopolskim. Wycieczka obejmowała wspólny rejs po Jeziorze Rożnowskim, przygotowany specjalnie dla dzieci koncert, pokaz umiejętności psów służbowych Straży Granicznej i wizytę w aquaparku. Mogliśmy ufundować dzieciom ten wyjazd dzięki darowiznom od osób prywatnych.
W dniach 20-29 sierpnia trzydzieścioro dzieci z Ukrainy, które zatrzymały się w Szczecinie i w okolicach, miało szansę wziąć udział w profesjonalnym obozie tenisowym z kompleksową opieką trenerów i pedagogów. Nadmorska atmosfera, dużo czasu na świeżym powietrzu, a do tego kompleksowa opieka psychologa, miały olbrzymi wpływ na fizyczną i psychiczną formę dzieci. Oprócz sportu nie zabrakło czasu na naukę języka polskiego i dodatkowe zajęcia integracyjne. Obóz dla dzieci sfinansowała firma Sonnedix.
Ukraińskie dzieci mieszkające w gminie Pomiechówek pojechały na "wakacje w kajaku" dzięki naszej współpracy z firmą IKEA. Każdy z turnusów na rzece trwał 3 dni, łącznie odbyły się trzy wyjazdy, w których udział wzięło 45 dzieci z Ukrainy. W czasie wyjazdu dzieci miały także zapewnione lekcje języka polskiego, pozwalające na praktyczne wykorzystanie języka w sytuacjach codziennych. Dzieci odwiedziły także park "Dolina Wkry" gdzie mogły zrelaksować się na łonie przyrody, dowiedzieć się ciekawostek o faunie i florze parku oraz bawić się na naturalnym placu zabaw.
Nasza wakacyjna pomoc działa również w Aleppo. Odbudowane przez nas boisko przez całe lato było w stałym użytku, dzieci miały zapewnione także takie atrakcje jak np. wizyta strażaków, zajęcia sportowe, robotykę, ale również wycieczki - m.in. do muzeów czy do wesołego miasteczka. Codziennie na zajęcia przychodziło ok. 70 dzieci. Dziękujemy firmie C&F za wsparcie dzieci z Aleppo.
54 dzieci z Polski mogło wyjechać na kolonie lub obóz wakacyjny. Wśród nich był Igor z Ostrowii Mazowieckiej, który pierwszy raz w życiu mógł pojechać na obóz w góry. Igor jest sportowcem i piłkarzem. Bez pomocy finansowej nie mógłby rozwijać swoich umiejętności razem z chłopcami z drużyny, do której należy. Oliwka z Trzemeszna wyjechała na treningowy obóz tenisowy w Gdańsku. Oliwka cały rok ćwiczy tenis dzięki stypendium. Ma pierwsze sukcesy na powiatowych i wojewódzkich rozgrywkach. Klara z Jedlicza pierwszy raz w życiu mogła wyjechać na obóz w czasie wakacji i spędziła niezapomniany czas nad morzem, gdzie wzięła udział w obozie językowym w Darłówku.
Łącznie mogliśmy sfinansować 127 jednodniowych wycieczek, 6 półkolonii i 13 obozów wakacyjnych dla dzieci z Ukrainy,
54 polskich uczniów z niezamożnych rodzin mogło opłacić kolonie lub obozy wakacyjne, a każdego dnia w zajęciach w Aleppo mogło uczestniczyć 70 dzieci. Dziękujemy wszystkim darczyńcom indywidualnym i firmom, które przekazały darowiznę na wakacje dla dzieci w potrzebie.