W Świetlicy św. Mikołaja odbył się cykl szkoleń liderskich dla młodzieży, których celem jest nauczenie młodych ludzi, jak brać odpowiedzialność za innych, jak działać wspólnie i zmieniać rzeczywistość wokół. Wolontariusze włączają się w współtworzenie świetlicy, dbanie o siebie nawzajem i swoje zdrowie (także psychiczne). Celem cyklu spotkań było przygotowywanie przez młodzież własnych mini-projektów społecznych skupionych wokół promocji zdrowego stylu życia z naciskiem na zdrowie psychiczne. Młodzi uczestnicy opracowali projekty pod okiem trenerów, a następnie będą realizowali projekty w Iwano- Frankiwsku.
Już na pierwszym spotkaniu uczestnicy rozpoczęli planowanie swoich autorskich inicjatyw.
Jednym z pierwszych pomysłów było zorganizowanie Dnia Dziecka. Solomija, która dwa lata temu uczęszczała do Świetlicy, a obecnie studiuje na uniwersytecie pedagogicznym, zaproponowała, aby dzień ten poświęcić tematyce praw dziecka. Wraz z grupą uczestników i przy wsparciu pracowników Świetlicy przygotują to wydarzenie, planując m.in. spotkanie z psychologiem, aby w przystępny sposób przekazać dzieciom ważne dla nich treści.
Jewa, stypendystka i wolontariuszka Fundacji Świętego Mikołaja, obecnie mieszkająca w Winnicy i studiująca w Kijowie, postanowiła dołączyć do kursu – planuje zostać animatorką podczas jednego z turnusów półkolonii oraz wziąć udział w obozie w Karpatach jako wychowawca.
Katja – wychowanka Świetlicy i aktywna wolontariuszka Maltańskiej Służby Pomocy Iwano-Frankiwska– zaplanowała w ramach szkolenia miniprojekt „Dzień rowerowy” dla starszych wychowanków i wolontariuszy. Wydarzenie zaplanowano na lipiec, a Katja już aktywnie działa na rzecz realizacji wydarzenia, chcąc promować ruch i aktywny sposób spędzania czasu jako profilaktykę wielu problemów dotykających dzisiejszą młodzież.
Angelina – również wychowanka Świetlicy i wolontariuszka, córka wolontariuszki Maltańskiej Służby Pomocy i członka Klubu "Romantycy" zrzeszającego osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich – zaproponowała powrót do organizacji sportowego dnia Klubu, który był cykliczną imprezą i regularnie odbywał się przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Angelina wraz z zespołem młodych wolontariuszy planują serię spotkań, aby lepiej przygotować się do pracy z osobami korzystającymi z wózków inwalidzkich. Chcą normalizować obecność osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej i edukować dzieci i młodzież na temat wspierania osób będących zmuszonych korzystać na co dzień z wózków inwalidzkich.
Kolejna grupa uczestników szkolenia zdecydowała się dołączyć do obozu w Karpatach, organizowanego dla podopiecznych Świetlicy św. Mikołaja i wziąć na siebie organizację wieczornych punktów programów.
Szkolenia liderskie mają na celu pozyskiwanie młodzieży do współpracy i wzmacnianie jej. Nabywanie kompetencji liderskich ma sprawić, że młodzi ludzie będą w przyszłości przejmować odpowiedzialność za lokalną wspólnotę i trwałość działań adresowanych do dzieci i młodzieży. W działaniu wzięło udział ok. 15 osób, dzięki czemu zachowały warsztatowy charakter.
Partner lokalny (Maltańska Służba Pomocy Iwano-Frankiwska) ma opracowany i przetestowany program szkolenia wzmacniającego poczucie sprawczości i postawy liderskie wśród młodzieży. Młodzież - wolontariusze angażują się w życie społeczności lokalnej i prowadzenie projektów społecznych i biorą udział w wielu akcjach prowadzonych przez Maltańską Służbę Pomocy Iwano-Frankiwska, np. akcję "Św. Mikołaj idzie do sierot", a zwłaszcza w działania w Świetlicy św. Mikołaja, która kieruje pomoc psychologiczną i edukacyjną do dzieci pokrzywdzonych przez wojnę.
Dzięki darczyńcom Fundacji Świętego Mikołaja udało się pomóc tysiącom dzieci w potrzebie. Nie wolno nam jednak zapomnieć, że wojna wciąż trwa, a morze potrzeb się powiększa. Apelujemy o pomoc i prosimy o Państwa hojność. Jak pomóc?
1) Wpłać darowiznę on-line na stronie mikolaj.org.pl/Ukraina
2) Przekaż darowiznę:
Fundacja Świętego Mikołaja
Volkswagen Bank Polska S.A
37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: darowizna na pomoc dzieciom na Ukrainie
W 2025 roku działanie Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano–Frankiwsku jest współfinansowane z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach projektu „Zapewnienie pomocy psychologicznej dzieciom pokrzywdzonym przez działania wojenne w Ukrainie” w kwocie 493 400 zł.