Spotkanie z Jadwigą Guerrero van Der Meijden na szkole letniej

Mamy zwyczaj na szkołę letnią Akademii Liderów zapraszać wybitnych naukowców i osoby publiczne, które z młodymi liderami dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Celem spotkania jest pogłębienie refleksji nad istotą społecznego zaangażowania i służby publicznej. W tym roku wśród gości Akademii znalazła się filozofka dr Jadwiga Guerrero van Der Meijden.

Istota zaangażowania społecznego wychodzi od przekonania, że każdy człowiek ma wartość, że każdemu należy się szacunek. Zainteresowanie tematem praw człowieka objawiło się po koszmarze II Wojny Światowej i zostało ujęte w formie Deklaracji Praw Człowieka, jednak rozważania o godności mają swoje korzenie w myśli chrześcijańskiej. Myśl ta powinna być przypominana i pielęgnowana także dziś, ponieważ chrześcijański egalitaryzm budował tożsamość Europy i może być lekarstwem na współczesne zagrożenia dla ludzkiej godności.

Doktor Jadwiga Guerrero van Der Meijden wygłosiła wygład na temat rozpoznania godności ludzkiej w czasach późnego antyku. Podczas wykładu przedstawiła siedem postaci, które miły znaczenia w procesie kształtowania się pojęcia godności człowieka. Aby zobaczyć wkład przedstawionych na wykładzie myślicieli, trzeba było wyjść od refleksji nad późnym antykiem i powszechnie przyjmowanymi w tym czasie postawami. W świecie starożytnym panowała powszechna akceptacja niewolnictwa. Niewolnicy byli własnością swoich panów, którzy sprawowali nad nimi absolutną władzę. U Cyceron można przeczytać, że ludźmi są tylko ci, którzy spełniają wysokie wymagania moralne, są dobrze urodzeni, mają pozycję społeczną i wykształcenie, niewolnicy natomiast są narzędziami, podobnymi do przedmiotów.

PXL 20230706 174658061.MP

W świecie starożytnym pojawiali się nieliczni, którzy mieli nieco łagodniejszy stosunek do niewolników (np. Seneka), jednak powszechnie akceptowano stosowanie wobec niewolników tortur, czy aranżowanie małżeństw. Paradygmatem kultury starożytnej była siła, która wzbudzała szacunek.  Pogląd głoszący równość wszystkich ludzi pojawi się w stoicyzmie i epikureizmie, jednak ma niewielkie przełożenia na faktyczne postawy ludzi. W Ewangelii, a szerzej także w innych księgach Pisma Świętego,  głoszona jest równość wszystkich ludzi. Z mocą wybrzmiewa zdanie, że Bóg nie ma względu na osoby. Również w listach św. Pawła ujawnia się nowotarskie, egalitarne myślenia – dla chrześcijanina wszyscy ludzie są braćmi, także niewolnik i prześladowca.

Wawrzyniec Rzymski, diakon Kościoła w dobitny sposób okazał swoim życiem, że ubodzy, pozbawieni statusu społecznego są godni wielkiego szacunku. Gdy rzymianie nakazali mu zgromadzić wszystkie skarby Kościoła, on zebrał na placu biedotę rzymską, ujawniając w ten sposób, że bogactwem Kościoła jest każdy człowiek.

Praktyczna troska o najbiedniejszych ujawniła się także w działalności Bazylego z Cezareii. To on założył dom dla ubogich, chorych, umierających i przybyszów, który stał się pierwszym w historii hospicjum – miejscem zinstytucjonalizowanej, bezinteresownej opieki dla potrzebujących.

Brat Bazylego, Grzegorz Wielki (z Nyssy) jako pierwszy zakwestionował pojęcie niewolnictwa, dowodząc w swoich pismach absurdu jakim jest sprzedaż i przedmiotowe traktowanie ludzi. Grzegorz z wielkim przekonaniem podjął odważną dyskusję z powszechnie przyjmowanym poglądem o nierówności ludzi.

Również Ambroży z Mediolanu, mimo swojego arystokratycznego pochodzenia, z wielkim szacunkiem odnosił się do ubogich, a w swoim dziele o stworzeniu świata, podkreślał równość ludzi objawiająca się w ich śmiertelności i przemijalności dóbr doczesnych.

Samo pojęcie godności (dignitas) zastosował po raz pierwszy w odniesieniu do człowieka Hieronim. Nadanie nazwy, utworzenie pojęcia godności człowieka miało ogromny wpływ na filozofię. Rozpoznana wartość człowieka zostało ujęta za pomocą konkretnego terminu, tym sposobem weszło do filozoficznego języka pojęć.

Kolejnym krokiem na drodze do coraz większego uszanowania wartości każdej osoby, były kazania głoszone przez papieża Leona Wielkiego. Nastąpiło w nich przewartościowanie pojęcia własności – człowiek posiada naprawdę tylko to, co oddał innym. Dobroczynność, miłosierdzie okazywane innym są niezbędnym warunkiem moralności, bez nich wszystkie cnoty są nic nie warte.

Wreszcie w przejmującym dziele „O pocieszeniu jakie daje Filozofia” Boecjusz zauważa, że szlachetne postępowanie ma niezbywalną wartość, nawet w sytuacji, gdy trzeba za nie zapłacić najwyższą cenę. Dobre postępowanie jest samo w sobie nagrodą, niezależną od uznania i bogactw, natomiast odejście od moralności samo w sobie jest karą dla człowieka, który się na nie decyduje.

Zarysowane powyżej siedem postaw reprezentowanych przez siedmiu mędrców zachęca do odważnego sprzeciwiania się powszechnie przyjmowanym poglądom, do stawania w obronie słabszych, łączenia refleksji z twórczym działaniem na rzecz innych.

Spotkanie było wyjątkowo inspirujące. Wielu uczestników Akademii Liderów zostało dłużej aby porozmawiać z panią doktor na temat godności i rewolucyjnego podejścia do tego tematu, które Światu przyniosło chrześcijaństwo. 

W 2023 roku Akademia Liderów dofinansowana jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra". 

Akademię Liderów możemy prowadzić także dzięki naszym darczyńcom, dla których tak jak dla nas ważny jest rozwój kolejnych pokoleń Polaków potrafiących i chcących być liderami wspólnych i ważnych spraw. Bardzo dziękujemy za to wsparcie!

Chcesz pomóc? Przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja
nr konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Akademię Liderów”.

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
30
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB