Spotkanie akademistów z biskupem Jackiem Grzybowskim

W przedostatni dzień Akademii Liderów uczestnicy mogli spotkać się z Jackiem Grzybowskim, biskupem pomocniczym diecezji warszawska-praskiej, filozofem i profesorem UKSW. Podczas swojego wykładu, Grzybowski, przybliżył postać Jana Marii Bocheńskiego i jego myśl dotyczącą cywilizacji, następnie uczestnicy zadawali pytania z czego wypłynęła dyskusja otwierające kolejne przestrzenie do namysłu.

Ksiądz biskup uzasadniając wybór tematu skierowanego do uczestników przywołał maksymę „Patrz globalnie, działaj lokalnie”. Szeroka perspektywa namysłu nad zagadnieniem cywilizacji była dopełniającym tłem przygotowywanych przez młodych liderów projektów. Na samym początku uczestnicy zapoznali się z łacińskim źródłosłowem cywilizacji, żeby zdefiniować ją jako całokształt dorobku człowieka związanego ze sferą praktycznej inteligencji – dorobku technicznego, politycznego, naukowego. Dla lepszego zrozumienia co to znaczy, ksiądz biskup przedstawił aspekty cywilizacji, zaproponowane przez Jana Bocheńskiego, podmiotowy, materialny i moralny. Pierwszy aspekt wskazuje na sprawności człowieka zrozumienia i korzystania z wartości. Cytując słowa, które padły podczas wykładu, chodzi o asymilacje treści cywilizacji. Materialna część odnosi się do tego, co człowiek wytworzył. Jest nośnikiem cywilizacji podmiotowej. Z tego powodu niezrozumienie dzieł sztuki jest wyrazem większego kryzysu niż niszczenie tychże dzieł, co przeważnie jest konsekwencją niezrozumienia. Bez zawarcia osiągnięć człowieka w materialnej sferze kolejne pokolenia musiałyby odkrywać wszystko na nowo, od początku. Stąd potrzebujemy opieki nad osiągnięciami człowieka żeby nie cofać się w rozwoju. W tym miejscu rozważań Grzybowski wtrącił swoją refleksję z czasu pandemii. Wskazał, że szkoła to instytucjonalny przymus replikowania cywilizacji. Gdyby nie to, młodzi ludzie, jak to często było podczas pandemii, nie chcieliby przyjmować wiedzy. Nic dziwnego, ponieważ refleksja i zrozumienie ważności przychodzi w późniejszym okresie życia człowieka.

PXL 20210803 084004147.MP

Wraz z podejmowaną refleksją i przyjmowaniem treści cywilizacji następuje wżycie się w cywilizację, dzięki czemu człowiek wciąż może się rozwijać. Trzecim aspektem cywilizacji jest wzorzec, ideał. To właśnie tego wciąż szuka człowiek. Jan Maria Bocheński mówił, że „cywilizacja etyczna jest tym wyższa, im większe jest wyczucie rozumem i wolą ideałów etycznych”. W dziełach materialnych, takich jak traktat matematyczny, obraz, czy powieść, odkrywamy prawdę, próbujemy ukazać piękno, szukać postaw moralnych. Te wartości istnieją i człowiek chce mieć w nich udział. Czy kiedykolwiek mieliśmy do czynienia z taką cywilizacją? Według Bocheńskiego tak. To cywilizacja łacińska, czy inaczej europejska, bądź chrześcijańska. Wyróżniają ją bowiem trzy cechy. Pierwsza to grecki stosunek do czystej formy – pragnienie wiedzy dla niej samej i piękna dla niego samego. Drugą jest rzymski ethos prawa i ujęcie w nim spraw społecznych. Trzecim natomiast żydowsko-chrześcijańskie podejście do praw moralnych – wskazanie miłości bliźniego i nieprzyjaciół. Zatem od Greków mamy szczególny stosunek do nauki i sztuki. Od Rzymian organizację społeczną według prawa opartego na sprawiedliwości i własności. Chrześcijanie natomiast wnieśli do kultury kategorię osoby z jej niepowtarzalnością i godnością. Ten element jest kluczowy dla naszej cywilizacji i jest tak naprawdę obecny od początku zapisanej myśli, czyli już od Platona. Opiera się na uznaniu nieśmiertelności duszy. Biskup Grzybowski po krótce przedstawił Platońską koncepcję świata idei i wynikającego z niej wniosku o nieśmiertelności duszy. Podkreślił, że to dzięki niej człowiek nigdy nie może zostać podporządkowany, zawsze musi być chroniony przed uprzedmiotowieniem, przez państwo, czy przez inną jednostkę. Innymi słowy, nie może być tylko narzędziem, ale zawsze musi być celem. "My, Europejczycy, i my tylko, wytworzyliśmy, wskutek uznania tej tezy, naukę bezosobową i obiektywną" – słowami Bocheńskiego biskup Grzybowski zakończył tę część wykładu.

W kolejnej części wykładu biskup prowadził rozważania nad kryzysem cywilizacji w ujęciu Bocheńskiego. Z pięciu cywilizacji, turańska (rosyjska), arabska, indyjska, chińska, europejska, Bocheński jedynie ostatnią uznaje za chorą, pozostałe za umierające. Zasadniczo Bocheński wskazuje brak woli obrony i brak woli rodzenia dzieci za symptomy śmierci cywilizacji. Powodem takiego stanu rzeczy uznaje zanik religii i degradacja prawa. Brak wiary pozostawia człowieka bez wskazówek wobec pytań egzystencjalnych, a sam człowiek nie potrafi sam sobie wyznaczyć celów przekraczających świat doczesny, a tym samym, nie ma wewnętrznego przekonania do prowadzenia życia prawego i sensownego. Na zakończenie Grzybowski odniósł się krytycznie to oceny umierających cywilizacji i wskazał na Chiny jako „przedziwny” przypadek cywilizacji niepasującej do naszych kryteriów i prężnie się rozwijającej. Cechy szczególne dla tej cywilizacji to, tak jak w przypadku łacińskiej, pragnienie wiedzy, ale poza tym już niepasujące swoiste wyróżnienie wspólnoty i kultu cywilizacji. Żeby uczestnicy sami mogli eksplorować ten „przedziwny” świat ksiądz biskup polecił trzy książki: "Chiny 5.0" Kai Strittmatter, "Niewidzialna wojna" Robert Spalding, "Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa" Kai-Fu Lee.

Gdy skończyła się część wykładowa przyszła pora na pytania uczestników. Na początku pytanie skierowało uwagę na podziale cywilizacji i cechach cywilizacji indyjskiej. Potem dłuższą chwilę uczestnicy debatowali z biskupem Grzybowskim na temat sprawiedliwości, jej rozumienia i stosowania. Na koniec rozważana była kwestia relacji i wpisanego w nią napięcia między państwem, a gospodarką i państwem, a jednostką. Całość rozmowy była wyjątkowo inspirująca, a także wysoko oceniona przez uczestników Akademii Liderów.

Opracował Michał Wojtczyk

W 2021 roku projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Finansowanego z Funduszy EOG. 

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
30
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
pobrane v2
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
unum logo
JDP Logo v2
flow logo turkusowe tlo
prevoir
bosch v2
SONNEDIX COL RGB
Fundacja BNPP BL Q
allegro logo
MUFU
NCK logo poziom kolor RGB
JBL 3300x2550pix color22
novonordisk
LOTOS logo fundacja
logo GrupoLAR
logo rpm basic
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
ZENTIVA LOGO