Solidarne stypendia

Każde dziecko ma marzenia. Jedni w przyszłości pragną być konstruktorami, inni lekarzami, jeszcze inni chcą reprezentować Polskę na olimpiadzie. Nie każde dziecko ma jednak szansę zrealizować swoje plany. Wynika to niestety często z braku pieniędzy potrzebnych aby rozwijać swoje talenty, ćwiczyć, szlifować zdolności i próbować swoich sił w nowych dyscyplinach.

Według badań prowadzonych przez Millward Brown na zlecenie Fundacji Świętego Mikołaja aż 80% polskich rodziców uważa, że to właśnie brak pieniędzy jest jedną z głównych barier w rozwoju talentów dzieci. Badane osoby wskazują, że sfinansowanie dodatkowych zajęć poprawiłoby wyniki edukacyjne dzieci. Wśród najczęściej wymienianych udogodnień mających wpływ na poziom edukacji dzieci, rodzice wskazują możliwość opłacenia dodatkowych lekcji języka obcego (47%), zajęć sportowych (30%) oraz kursów rozwijających wiedzę (28%).

7264

Przytoczone wyżej wyniki badania pokazały, że wciąż potrzebne są różnorodne formy wsparcia dzieci w Polsce. Wyjątkowo efektywnym mechanizmem pozwalającym wyłaniać i pomagać zdolnym potrzebującym wsparcia dzieciom jest dedykowane stypendium. I to właśnie o stypendiach będzie poniższa opowieść.

Dobro rodzi się z marzeń
„Naszym marzeniem jest by w Polsce nie było ani jednego dziecka, które ze względu na sytuację finansową nie może rozwijać swoich pasji i talentów. Wierzymy, że może się to udać jedynie dzięki solidarnemu zaangażowaniu społeczności szkolnych” – mówi Dariusz Karłowicz prezes Fundacji Świętego Mikołaja. Z tego marzenia narodził się program Stypendia św. Mikołaja, który jest jedynym programem stypendialnym w Polsce angażującym zarówno szkoły, absolwentów i środowisko lokalne na rzecz wybitnie zdolnych choć ubogich młodych osób.

Pierwsze szkoły przystąpiły do solidarnego działania w 2010 roku. Dziś wspólnie z Fundacją Świętego Mikołaja program tworzy już kilkaset szkół, w których przyznanych zostało ponad 2 400 stypendiów dla zdolnych uczniów.
Do idei stypendiów przekonuje nestor polskiego aktorstwa Franciszek Pieczka: „Stypendia są bardzo potrzebne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy rozwarstwienie ekonomiczne jest tak ogromne. Dzieci z biednych rodzin, nawet jeżeli są zdolne, nie pójdą dalej się uczyć. Nasze państwo nie jest zbyt prężne we wspieraniu słabszych. Trzeba wyrównać te szanse i pomagać jak kto może. Nie trzeba fundować całego stypendium, ale gdyby tak skrzyknęło się parę osób to wtedy grosz do grosza i uzbiera się spora sumka.”

Stypendia św. Mikołaja trafiają do dzieci z rodzin o niewysokich dochodach, które już wykazały się wysokimi osiągnięciami naukowymi, sportowymi lub artystycznymi, a także potrafią uwagę poświęcaną na własny rozwój łączyć z zaangażowaniem społecznym na rzecz innych. To dlatego aby zostać stypendystą trzeba być także aktywnym wolontariuszem w swojej szkole, parafii, czy społeczności lokalnej. Uczniowie, którzy otrzymują stypendia mogą przeznaczyć je na rozwój pasji i talentów, w tym opłacenie zajęć dodatkowych, zakup sprzętu sportowego czy materiałów plastycznych.
Historie stypendystów Świętego Mikołaja są wyjątkowe. To dzięki co miesięcznemu stypendium dzieci mogą kupić pierwsze odpowiednie buty sportowe aby wziąć udział w zawodach, opłacić kurs angielskiego, wyjazd na międzynarodowy festiwal piosenki, czy bilet autobusowy do wymarzonej szkoły licealnej z autorską klasą biologiczną. Są to historie większych i mniejszych sukcesów, które nie doszłyby do skutku gdyby nie solidarne działanie i pomoc społeczności szkolnej.

Poznajcie Gabrysie z Obrytego (województwo Mazowieckie): „Od czterech lat uczęszczam na zajęcia plastyczne, na których uczę się rysunku i malowania obrazów techniką olejową. Pieniądze otrzymane ze stypendium przeznaczyłam na zakup potrzebnych do tego materiałów. Moje sukcesy to przede wszystkim zwycięstwa w konkursach plastycznych, a moim największym marzeniem jest zostać w przyszłości architektem i konsekwentnie będę dążyła, by to marzenie się spełniło.”

Stypendium ma szansę zmienić życie młodych twórców, sportowców czy naukowców. Jest również inwestycją i nadzieją, na to że wyjątkowy potencjał drzemiący w dzieciach i młodzieży nie zostanie stracony, ale wykiełkuje aby w przyszłości służyć milionom Polaków. Dowodem na to mogą być słowa Kacpra, alumna programu Stypendia św. Mikołaja, który obecnie studiuje na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym: „Stypendium to nie jest tylko określona kwota pieniędzy, to bagaż zaufania osób, które brały udział w zbiórce. Dzięki niemu uczymy się odpowiedzialności, ponieważ ludzie, którzy nam zaufali, liczą teraz na nasz sukces i nie możemy ich zawieść.”

Trwała zmiana wyrasta z silnej wspólnoty
Przedstawiciele Fundacji Świętego Mikołaja powołując program stypendialny chcieli aby był on trwałym narzędziem wsparcia dzieci w potrzebie. To dlatego serce programu Stypendia św. Mikołaja leży w lokalnych szkołach.
Joanna Paciorek wiceprezes Fundacji Świętego Mikołaja mówi: „Chcemy budować trwałe i silne więzi między uczniami, szkołami i absolwentami. Tak aby dzieci potrzebujące pomocy otoczone zostały troską tych, którzy ich znają bezpośrednio, którym naprawdę zależy na ich powodzeniu i realizacji marzeń.”

Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi szereg działań wspierających szkoły w prowadzeniu programu stypendialnego. Z jednej strony ze szkół zdjęty zostaje bagaż formalny i administracyjny, z drugiej odpowiedzialność za wybór stypendystów i za pozyskiwanie środków finansowych spoczywa właśnie na szkolnej społeczności, a więc najbliższym środowisku dzieci. Każda szkoła przystępująca do programu otrzymuje dedykowane subkonto bankowe i dostęp do internetowego portalu usprawniającego zarządzanie programem stypendialnym. Może również liczyć na zastrzyk wiedzy o tym jak prowadzić zbiórki pieniędzy, jak rozmawiać ze sponsorami, aktywizować absolwentów oraz otrzymuje potrzebne materiały, w tym puszki kwestarskie, plakaty i ulotki. Fundacja prócz tego wsparcia prowadzi także system dopłat dla szkół działający w formule matching-fund, a więc zebrane przez szkołę środki zostają pomnożone przez Fundację.
Program Stypendia Świętego Mikołaja zmienia nie tylko życie konkretnych potrzebujących dzieci, ale także całe społeczności wzmacniając kulturę solidarności i odpowiedzialności za siebie nawzajem.

„Udział w programie powoduje zmianę w nastawieniu ludzi do samych siebie i otaczającego świata. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu się w akcje młodzież staje się agentami społecznej zmiany. Docenione dzieci i młodzież są dla innych wzorem do naśladowania. Udział uczniów pokazuje, że można skutecznie działać na rzecz poprawy życia swojej rodziny czy swojej szkoły oraz, że można skutecznie pracować w środowisku lokalnym” – dzieli się swoim doświadczeniem Barbara Sałosz, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustrzykach Dolnych.

A gdyby tak każda szkoła w Polsce przyznawała stypendia swoim uczniom w potrzebie?
Do programu Stypendia Świętego Mikołaja póki co przystąpiło 300 szkół. Joanna Paciorek wiceprezes Fundacji Świętego Mikołaja zachęca: „Jeżeli również wierzysz, że dzięki solidarnym więziom między uczniami, nauczycielami, rodzicami, absolwentami i całą społecznością lokalną można umożliwić rozwój talentów i pasji dzieciom, którym brakuje na to środków finansowych przekonaj szkołę w swojej miejscowości do przystąpienia do programu Stypendia Świętego Mikołaja!”
Więcej informacji o programie Stypendia Świętego Mikołaja można znaleźć na stronie internetowej: www.mikolaj.org.pl/stypendia-sw-mikolaja

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
70
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
logo GrupoLAR v2
bialy prostokat v2
pepco AT
logoFDNT.png
fondation de france 1
flow logo turkusowe tlo
accenture logo
orange
tvp info male
PLAY S
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
Gazeta Kongresy logo
logotypyplusipolsat 1
Active citizens fund4x
2
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
HSBC logo
logo IG
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Logo full kolor RGB
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
logo Nowa Era standard
unum logo
prevoir
logo GrupoLAR
JDP Logo v2
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
pobrane v2
SONNEDIX COL RGB
JBL 3300x2550pix color22
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
Fundacja BNPP BL Q
logo rpm basic
allegro logo
novonordisk
bosch v2
NCK logo poziom kolor RGB
LOTOS logo fundacja
MUFU
ZENTIVA LOGO
CDP SA Logo Horizontal Black RGB