Przystanie Świętego Mikołaja to miejsca tworzone przez nas wraz z lokalnymi partnerami, których zadaniem jest pomoc dzieciom z Ukrainy w odnalezieniu poczucia bezpieczeństwa, w integracji i nauce języka polskiego. Dziś zapraszamy do odwiedzenia siedmiu Przystani, które działają w różnych miastach Polski dzięki wsparciu Fundacji BNP Paribas.
Przystań Świętego Mikołaja w Chełmnie
Partner lokalny: Stowarzyszenie Przyjaciół Kaniowa
Przystań w Chełmnie działa przez całe wakacje. Przychodzi do niej regularnie 10 dzieci z Ukrainy w wieku 7-14 lat. W Przystani codziennie obywają się półkolonie integracyjne. Dzieci mają wspólne zajecia także z polskimi rówieśnikami, żeby lepiej się poznać i zaprzyjaźnić. W Przystani zatrudniona jest pani psycholog z Ukrainy, co pozwala dzieciom na swobodną komunikację i daje im poczucie bezpieczeństwa w tej trudnej sytuacji, w jakiej się znalazły. Integracyjne zajęcia sportowe odbywają się przez trzy godziny od poniedziałku do piątku, codziennie dzieci mają też godzinną lekcję języka polskiego, a także uczą się go podczas zabaw przez cały dzień. Dzieci wyjeżdząją z opiekunami na basen do Świecia, wychodzą do muzeum, zwiedzają zamek i poznają inne lokalne atrakcje. Wyposażyliśmy Przystań w akcesoria i sprzęt sportowy: piłki, skakanki, gry, badminton, hula-hop, karty. Każde dziecko otrzymuje w Przystani drobny poczęstunek i ciepły posiłek. Pod koniec wakacji każde dziecko dostanie wyprawkę szkolną z podstawowymi materiałami, typu: plecak, piórnik, materiały piśmiennicze i papiernicze.
Przystań organizuje czas wolny dzieciom z Ukrainy poprzez aktywny wypoczynek, pomoc w nauce języka polskiego i nawiązaniu przyjaźni z koleżankami i kolegami z Polski. Poprzez regularne spotkania z panią psycholog dzieci uczą się, jak radzić sobie z trudnymi emocjami związanymi z przeżyciami wojennymi. Wycieczki po okolicy i zwiedzanie miejscowych zabytków mają na celu pomoc dzieciom w odnalezieniu się w nowym miejscu i zwiększenie poziomu ich wiedzy na temat kultury miejsca nowego pobytu.
Naszym partnerem lokalnym w tej Przystani jest Stowarzyszenie Przyjaciół Kaniowa. Prezeską stowarzyszenia jest pani Viktoriia Gajevska, Ukrainka mieszkająca od kilkunastu lat w Polsce. W Przystani pracują z dziećmi także panie z Ukrainy, które schroniły się przed wojną w Polsce i mają odpowiednie kwalifikacje pedagogiczne.
ZOBACZ RELACJE Z PRZYSTANI W CHEŁMIE I KLIKNIJ TU I TU I TU i TU
Przystań Świętego Mikołaja w Żabiej Woli
Partner lokalny: Dom Kultury w Żabiej Woli
Przystań działa od połowy kwietnia i będzie prowadzić działania dla dzieci z Ukrainy do końca sierpnia. W Przystani organizane są warsztaty plastyczne i zajęcia ruchowo-tanecznych, swoista terapia dzieci ukraińskich poprzez ruch i taniec. W ramach Przystani organizowane są także wycieczki do ciekawych miejsc w gminie Żabia Wola. Dzieki nim dzieci poznają najbliższą okolicę i jej walory. Dzieci biorą także udział w zajęciach z hioterapii w lokalnych stadninach koni, wspólnie z polskimi kolegami i koleżankami oglądają po polsku bajki i filmy familijne – jest to jeden z elementów wspomagających naukę języka polskiego. Dzieci mają oczwyście także tradycyjne lekcje z języka polskiego polskiego, które odbywaja się w trzech grupach wiekowych. Pod koniec wakacji uczestnicy pókolonii będą mogli zaprezentować swoje talenty w ramach wystawy w Domu Kultury najlepszych prac plastycznych, występu tanecznego i muzycznego. W zajęciach w Przystani uczestniczy grupa 30-70 dzieci z Ukrainy. Zajęcia muzyczno-taneczne oraz plastyczne prowadzą panie Ukrainki, które przyjechały do gminy Żabia Wola po wybuchu wojny i mają odpowiednie kwalifikacje pedagogiczne i doświadczenie w prowadzeniu takich zajęć z dziećmi.
Przystań Świętego Mikołaja w Łańcucie
Partner lokalny: I Liceum Ogólnokształcące im H. Sienkiewicza w Łańcucie
Pod koniec marca w I Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie został utworzony oddział przygotowawczy dla ukraińskiej młodzieży (uchodźców) chcącej kontynuować dalszą naukę w polskim systemie edukacji. Zostały zatrudnione także dwie osoby z Ukrainy – psycholog i nauczyciel wspierający polskich nauczycieli w realizowaniu programów nauczania i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ucząca się w szkole ukraińska młodzież jest w różnym wieku (15-17 lat), z dość słabą znajomością języka polskiego i wiedzą o Polsce. Pochodzą m.in.z Kijowa, Charkowa, Odessy, Równego i Lwowa.
W ramach działań Przystni Świętego Mikołaja w liceum w Łańcucie sfinansowaliśmy wyjazd na wycieczkę do Warszawy uczniom z Ukrainy. Przed wyborem miejsca wycieczki została przeprowadzona ankieta wśród młodzieży. Wyniki pokazały, że uczniowie z Ukrainy najbardziej chcą zobaczyć i zwiedzić Warszawę. Swój wybór uzasadnili tym, że jest to stolica Polski, a historia tego miasta stanowi dla nich dowód na to, iż zniszczone wojną miasto może powrócić do swojej dawnej świetności. Wielu z uczniów z Ukrainy mówiło, że historia Warszawy to dla nich symbol nadziei na przyszłość. Podczas czterodniowej wycieczki cała grupa zwiedziła najważniejsze zabytki, muzea i atrakcje turystyczne. Wieczorami odbywały się zabawy, gry i spacery integracyjne. Obiad w dniu wyjazdu odbył się w restauracji ukraińskiej. Przez cały wyjazd wszystcy uczniowie z Ukrainy objęci byli opieką psychologiczną przez panią psycholog, która również przyjechała do Polski z Ukrainy po wybuchu wojny. Rolę tłumacza pełniła druga osoba zatrudniona w szkole, która także jest uchodźcą, a z zawodu jest nauczycielem historii. Grupie ukraińskiej towarzyszyło czterech uczniów I LO w Łańcucie, którzy jako wolontariusze pełnili rolę animatorów różnych zabaw integracyjnych i animacji językowych służących rozwinięciu znajomości języka polskiego (koszty wyjazdu wolontariuszy były pokrywane z dotacji). Przystań Świętego Mikołaja w Łańcucie skupia się przede wszystkim na działaniach integracyjnych i adaptacyjnych uczniów ukraińskich pochodzących z różnych rejonów Ukrainy i będących w różnym wieku. Wizyta w Warszawie wzmocniła w ukraińskiej młodzieży przekonanie, że miasto może się odbudować z ruin po wielkich zniszczeniach wojennych.
ZOBACZ RELACJĘ Z PRZYSTANI W ŁAŃCUCIE I KLIKNIJ TU i TU
Przystań Świętego Mikołaja w Bydgoszczy
Partner lokalny: Stowarzyszenie Wspierające Rodziców oraz Opiekunów Dzieci z Niepełnosprawnościami "MY TEŻ"
W ramach Przystani Świętego Mikołaja w Bydgoszczy działa przestrzeń do zabawy, zajęć plastycznych i kreatywnych oraz odpoczynku dla dzieci z Ukrainy i ich mam. Co istotne, przestrzeń została tak zaplanowana, aby w czasie gdy dzieci się bawią, ich mamy mogły spokojnie wypić kawę, porozmawiać, wspierać się wzajemnie. W ramach działań Przystani odbywają się także zajęcia rytmiczno-muzyczne oraz zajęcia sportowe. Jeden dzień w tygodniu dużuruje w Przystani psycholog mówiąca płynnie po ukraińsku (pani uchodźczyni). W Przystani odbywa się także nauka języka polskiego dla dzieci i młodzieży.
ZOBACZ RELACJE Z PRZYSTANI W BYDGOSZCZY I KLIKNIJ TU I TU
Przystań Świętego Mikołaja w Warszawie
Partner lokalny: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego
W ramach Przystani Świętego Mikołaja na warszawskiej Pradze działa punkt opieki nad małymi dziećmi czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-17.00 Punkt ten jest miejscem pomocy doraźnej i aklimazytazji w naszym kraju. Na terenie Przystani znajduje się boisko do gier zespołowych, placyk zabaw oraz miejsca zielone do rekreacji. Bezpośrednio do nieruchomości przylega publiczny plac zabaw. W Przystani pracują panie z Ukrainy. Każdego dnia przychodzi do niej od 30 do 70 dzieci.
Przystań Świętego Mikołaja w Przemyślu
Partner lokalny: UKS Orlik Przemyśl
Przystań Świętego Mikołaja w Przemyślu założyliśmy z miejscowym Uczniowskim Klubem Sportowym. Od początku istnienia klub UKS Orlik ściśle współpracuje z z klubami i szkółkami piłkarskimi z terenu Ukrainy. Młodzi zawodnicy z obydwu krajów razem jeździli na zawody sportowe. W ramach Przystani Świętego Mikołaja uruchomiono program zajęć sportowych i regularnie ćwiczy na nich około 30 dzieci z Ukrainy. Z okazji Dnia Dziecka Przystań zorganizowała festyn integracyjny dla dzieci z Ukrainy i z Polski. W sierpniu dzieci z Ukrainy pojadą na 7-dniowy obóz sportowy z pełnym wyżywieniem oraz wieloma atrakcjami. Po koniec sierpnia każde dziecko otrzyma wyprawkę szkolną (piórniki, plecak, art. papiernicze). Dzięki działaności Przystani w Przemyślu wiele dzieci, które w Ukrainie trenowało piłkę nożną nadal może to robić – bezpłatnie i pod okiem dobrych trenerów. Dla dzieci, które mają za sobą wojenne przeżycia zajęcia sportowe i ruch ma ogromne znaczenie w powrocie do równowagi emocjonalnej i psychicznej. W Przystani zatrudniony jest ukraiński tłumacz.
ZOBACZ RELACJE Z PRZYSTANI W PRZEMYŚLU I KLIKNIJ TU I TU I TU I TU I TU I TU
Przystań Świętego Mikołaja w Toruniu
Partner lokalny: Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży WĘDKA im. każdego Człowieka
Przystań Świętego Mikołaja w Toruniu to przestrzeń integracji z rówieśnikami z Polski dla 50 dzieci i młodzieży z Ukrainy. Przystań działa cztery godziny dziennie od poniedziałku do piątku oraz w sobotę i w tym czasie oferuje dzieciom naukę, zabawy, rozwój zainteresowań, wyjścia i wycieczki. W ramach Przystani odbywają się także cztery autorskie programy edukacyjne: 1. Program wzmacniający świadomość swoich emocji, ich rozpozawnaia i radzenia sobie z nimi. 2. Bezpieczeństwo cyfrowe dzieci w dobie fakenews,tiktoka i innych zagrożeń. 3. Zaangażowanie w życie społeczności lokalnej. 4. Podstawy zdrowego żywienia – dzieci i młodzież wspólne przygotowywać będą potrawy polskie i ukraińskie. W każdą sobotę obdywać się będą wyjścia integracyjne (np. do kina, na basen, na kręgle, do parku trampolin i do Młynu Wiedzy) i wycieczki po Toruniu. Dzieci i młodzież w ramach Przystani wyjeżdżać będą też na jednodniowe wycieczki na wieś w okolicę Torunia, żeby spędzić czas na łonie natury ze zwierzętami.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tych Przystani, a Fundacji BNP Paribas gorąco dziękujemy za wsparcie.