Czy młodzi ludzie na Śląsku znają historię powstań śląskich? Czy pamiętają o swoich dziadkach i pradziadkach, którzy brali udział w tamtych walkach? Zdaniem Marty i Macieja z Katowic historia powstań śląskich jest wśród młodzieży z regiony prawie zupełnie zapomniana. Jednocześnie zdaniem Marty i Macieja stanowi ona ważny element tożsamości regionalnej, może być także inspiracja dla młodych ludzi do odważnego życia i wrażliwości na los tych, którzy teraz cierpią z powodu wojny.
Jak opowiedzieć historię młodym ludziom, by mogła ich poruszyć? Marta i Maciej stwierdzili, że językiem przemawiającym do młodzieży może być sztuka i dlatego postanowili przygotować autorskie przedstawienie teatralne. Tak właśnie powstał „Sen o powstaniu” sztuka napisana i wyreżyserowana przez licealistów dla licealistów. Dzięki zaangażowaniu szkolnej grupy teatralnej oraz zespołu muzycznego (Marta i Maciej należą do obydwu tych grup) powstał wyjątkowy spektakl łączący współczesność z historią.
Głównym bohaterem sztuki jest młody mężczyzna, który ma wkrótce zostać ojcem, zamierza także wyjechać do pracy za zachodnią granicę. Po rodzinnym spotkaniu zasypia i we śnie przenosi się do czasów powstańczych. Tam poznaje swojego dziadka – dowódcę powstańczego oddziału. Główny bohater odkrywa swoją tożsamość, dowiaduje się o heroicznych dokonaniach swojego dziadka, a pod wpływem rozmów z nim zmienia swoje podejście do życia. Młody, bezimienny mężczyzna nieświadomy swojej historii i pochodzenia może stać się alter ego współczesnej młodzieży. Jego przemiana może zachęcać do poszukiwania informacji o swoich przodkach.
Przedstawienie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem – zostało dwukrotnie wystawione w szkole, której uczniami są Marta i Maciej, a także znalazło się w repertuarze lokalnego Domu Kultury. Planowane są kolejne spektakle. Nie tylko odbiorcy przedstawienie mogli rozwinąć swoją wiedzę o historii, także aktorzy z grupy teatralnej zapoznali się bliżej z wydarzeniami z przeszłości, a nawet odwiedzili Muzeum Powstań Śląskich, by lepiej przygotować się do odgrywania swoich ról.
Marta i Maciej są uczestnikami tegorocznej Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Akademia Liderów prowadzona jest przez Fundację Świętego Mikołaja od 2016 roku. Każdego roku zapraszamy grupę wybranych wybitnych, młodych społeczników do wzięcia udziału w programie rozwojowym. Uczestnicy realizują własne autorskie projekty historyczne, kulturalne, lub społeczne. Biorą udział w 10 dniowej szkole letniej, 4 dniowej szkole zimowej i otrzymują roczne stypendium i wsparcie tutora.
W 2023 roku Akademia Liderów dofinansowana jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".