Trwa rekrutacja do 3. edycji Akademii Liderów. Licealiści, którzy interesują się historią i chcieliby zarazić swoją pasją innych, mają niepowtarzalną okazję, aby zrealizować własny projekt lokalny. Uczestnicy Akademii wezmą udział w bezpłatnym wakacyjnym wyjeździe, gdzie wspólnie z tutorami i wybitnymi gośćmi będą przygotowywać się do przeprowadzenia swojej inicjatywy. Otrzymają również stypendium na kolejny rok szkolny. Projekty można zgłaszać do 15 maja przez formularz dostępny na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia.
Projekty historyczne Akademii Liderów przeznaczone są dla młodzieży, która wykorzystując swoją wiedzę i kompetencje, chce inspirować innych do udziału w inicjatywach lokalnych. Do Akademii Liderów, poprzez formularz dostępny na stronie, zgłosić się mogą osoby w wieku 16-20 lat, które mają wiele pomysłów na to, jak pokazać historię Polski w swoich małych ojczyznach, ale potrzebują wskazówek i wsparcia, by wdrożyć je w życie.
Zobacz i posłuchaj co o Akademii mówią jej uczestnicy:
Uczniowie w ramach Akademii mogą zrealizować własny projekt historyczny, który przybliży mieszkańcom dzieje swojego narodu. Celem projektu jest pokazanie społecznościom lokalnym historii Polski (historii politycznej, gospodarczej, historii nauki i techniki, a także historii społecznej i życia codziennego), w tym przypomnienie ważnych wydarzeń, których rocznice są obchodzone w 2017 roku, poprzez autorskie projekty realizowane przez młodych liderów wywodzących się z tych społeczności i interesujących się historią.
Fundacja Świętego Mikołaja zapewnia letni wyjazd szkoleniowy, wsparcie tutorów i stypendia na rok szkolny 2017/18 dla wszystkich uczestników projektu. Podczas Szkoły Letniej, która odbędzie się w pierwszej połowie sierpnia, uczestnicy nauczą się koordynowania grupą wolontariuszy oraz zarządzania własnym projektem historycznym. Poznają ludzi sukcesu, którzy od wielu lat tworzą życie publiczne Polski.
Dotychczas w Akademii Liderów udział wzięło blisko 100 uczniów, którzy zorganizowali kilkadziesiąt lokalnych wydarzeń, angażując w udział całe społeczności. Tylko w zeszłym roku powstały takie inicjatywy jak ,,Panie, Panowie! Do Mazura…!’’, gdzie uczniowie z Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach wzmacniali poczucie tożsamości historycznej i promowali kulturę poprzez taniec narodowy. We Wrześni odbył się uroczysty koncert z okazji 11 listopada zorganizowany w ramach projektu „Skazani na (nie)pamięć”, a w Brodnicy gra miejska pt. Kryptonim Pamięć, w której udział wzięło aż 17 zespołów.
Projekt będzie współfinansowany ze środków pozyskanych od słuchaczy Programu Trzeciego Polskiego Radia.