Szymon jest uczestnikiem tegorocznej Akademii Liderów - programu wspierającego rozwój zaangażowanej społecznie młodzieży w Polsce. W ramach Akademii uczestnicy realizują autorskie projekty społeczne, historyczne, edukacyjne, artystyczne, na rzecz środowiska naturalnego, poznają innych młodych aktywistów z całej Polski, ale przede wszystkim mogą zyskać nowe umiejętności podczas Szkoły Letniej, zrealizować swój pierwszy autorski projekt, a także skorzystać z indywidualnego wsparcia profesjonalnych tutorów oraz całorocznego stypendium.
Szymon uczy się w klasie maturalnej w liceum ogólnokształcącym w Piotrkowie Trybunalskim. Jest osobą pełną życia, otwartą i pewną siebie. Harcerstwo, do którego Szymon należy od 2016 roku, jest jego wielką pasją i sposobem na życie. Zbiórki harcerskie i wspólne przedsięwzięcia dają Szymonowi ogromną satysfakcję, a jego zaangażowanie wyrabia wiele potrzebnych umiejętności i kształtuje charakter. Dwa lata temu, w wieku zaledwie 15 lat, Szymon założył gromadę zuchową – jak sam przyznaje, było to eksperymentalne doświadczenie i duże wyzwanie.
Zarówno osobiste doświadczenia rodzinne, jak i rozmowy z podopiecznymi sprawiły, że Szymon zainteresował się pogłębiającym się problemem osłabionych więzi między rodzicami i ich dziećmi oraz braku bliskości między nimi. Zauważył, że rodzice coraz częściej wysyłają dzieci na wiele zajęć pozalekcyjnych, a jednocześnie sami – w natłoku obowiązków – spędzają z nimi coraz mniej czasu i w rezultacie tracą z dziećmi kontakt. Postanowił coś zrobić z tą sprawą.
Jako odpowiedź na ten problem Szymon opracował projekt „Olimpiada Pokoleń” i z tym pomysłem zgłosił się do Fundacji Świętego Mikołaja w ramach rekrutacji do Akademii Liderów. Ideą projektu było umożliwienie rodzicom spędzenia większej ilości czasu ze swoimi dziećmi, pokazanie kreatywnych sposobów na spędzanie wspólnego czasu oraz pogłębienie relacji w rodzinach. Rodzice mogli doświadczyć, że czas spędzany z dziećmi może być dla nich naprawdę radosny i budujący, poznać aktywne formy spędzania czasu. To właśnie wspólny czas jest kluczem i to poprzez realizację projektu chciał przekazać Szymon.
Efektem końcowym projektu był otwarty piknik rodzinny zorganizowany w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas pikniku Szymon z grupą wolontariuszy angażował dzieci i rodziców we wspólne gry i zabawy. Doświadczenia w pracy z dziećmi oraz organizowaniu zbiórek sprawiły, że dla Szymona nie było problemem zarówno zorganizowanie pikniku, jak i wymyślanie angażujących międzypokoleniowych zabaw. Dużym wyzwaniem okazała się promocja wydarzenia i dotarcie do odbiorców. Informacje o organizowanym wydarzeniu znalazły się w Internecie, były tez podawane w lokalnym radiu oraz na informacyjnych plakatach.
Największym zaskoczeniem okazały się reakcje ludzi, którzy nie kryli swego poparcia dla projektu „Olimpiada Pokoleń”. Szymon spotkał się z bardzo dużą hojnością oraz chęcią pomocy. Do tej pory z entuzjazmem wspomina, jak dwóch właścicieli restauracji bez wahania i oczekiwania jakiejkolwiek zapłaty zgodziło się wypożyczyć termosy na herbatę oraz stoły do zorganizowania bufetu podczas pikniku. Odbiór wydarzenia był bardzo pozytywny. Jak wspomina sam Akademista – ludzie byli zaskoczeni, że tak młoda osoba dostrzegła tego rodzaju problem i postanowiła szukać sposobów na zmianę.
Jak stwierdza Szymon, jedno wydarzenie, choć odbyło się znakomicie oczywiście nie rozwiązuje problemu relacji pomiędzy dziećmi, a rodzicami, ale stanowi inspirację, uświadamia, że warto małymi krokami dążyć do znajdowania dla siebie nawzajem więcej czasu.
Nasuwa się pytanie – jak siedemnastoletni chłopak może stać się liderem i organizatorem dużego przedsięwzięcia?
- Jestem dość pewny siebie – odpowiada Szymon. Jego charakter sprawia, że nie musi przełamywać się do otwartości, ma w sobie dużo charyzmy, lubi pracować nad koncepcją projektu, szukać nieszablonowych rozwiązań, dbać o staranność wykonywania zadań, ale także angażować wolontariuszy do podejmowania mniejszych odpowiedzialności podczas wydarzenia.
Czy jesteś zadowolony z projektu? Co Ci on dał? - pytamy. W odpowiedzi słyszymy, że przyniósł dużo nowych znajomości oraz doświadczeń. Po raz pierwszy Szymon organizował wydarzenie na szczeblu miejskim, musiał wykonać telefony do dyrektorów firm czy ośrodków, pozyskać dużych sponsorów oraz koordynować działania na wielu obszarach – fundraisingu, dofinansowania, organizacji miejsca, sprzętu oraz reagowania w przypadku różnych nagłych wypadków. Jest to doświadczenie, którego nie ma większość nastolatków. Jesteśmy przekonani, że Szymon będzie liderem kolejnych ważnych przedsięwzięć w swoim mieście, a może w przyszłości i na większą skalę.
Szymon należy do grona 29 uczestników Akademii Liderów w 2022 roku. Program możemy prowadzić dzięki hojności naszych darczyńców. Fundatorem stypendiów i tutoringu dla Akademistów w tym roku jest GrupoLar.
Rekrutacja do kolejnej edycji programu ruszy w marcu 2023 roku.