Ania licealistka z Krościenka zauważyła, że młodzi ludzie i dzieci mają coraz mniej kontaktu z lokalną kulturą, nie znają jej, a większość swojego czasu spędzają w Internecie. Aby to zmienić, Ania postanowiła przybliżyć dzieciom i młodzieży ze swoich okolic unikatowe rzemiosło powstające w tym zakątku Pienin.
Krościenko nad Dunajcem to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Słynie nie tylko z pięknych gór oraz znanej ze spływów rzeki, ale także z unikatowej sztuki ludowej. Chociaż lokalnych twórców nie brakuje, a rzemiosło jest na tych terenach bardzo żywe, to młodzi ludzie są nim coraz mniej zainteresowani.
Ania zorganizowała serię spotkań pod tytułem „Warsztaty z Pieninami”. Podczas tych wydarzeń lokalni twórcy przedstawiali swoje dzieła, a także uczyli młode pokolenie tajników swojej sztuki. Na warsztatach można było nauczyć się cyfrowania, czyli tradycyjnego góralskiego haftu, czy malowania na szkle. Uczestnicy odwiedzili też galerię Państwa Olesiów, w której mogli podziwiać wypchane według tradycyjnej metody zwierzęta.
Warsztaty zorganizowane przez Anię stały się okazją do odkrywania talentów, uczenia się nowych rzeczy, poznawania lokalnej kultury i historii. Były też okazją do nawiązania międzypokoleniowych relacji – starsi ludzi dzieli się swoją wiedzą i mistrzostwem w dziedzinie rzemiosła, przekazując kolejnym pokoleniom góralskie tradycje, a młodzi mogli odkryć piękno swojej miejscowości, usłyszeć wyjątkowe opowieści i zafascynować się lokalnym folklorem.
W 2023 roku Akademia Liderów dofinansowana jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"