Co za radość i duma! Kolejny rok współpracy Fundacji Świętego Mikołaja z Wydawnictwem Nowa Era!
Nasz Partner przekazuje środki ze sprzedaży książki „Przygoda w Emotilandzie” na rzecz młodych społeczników, którzy w ramach prowadzonego przez naszą fundację programu Akademia Liderów realizują swoje autorskie, projekty społeczne, środowiskowe i historyczne. Tę wyjątkową książkę, której autorami są dzieci - laureaci 8. edycji największego w Polsce konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, polecamy nie tylko młodym czytelnikom, ale też rodzicom i nauczycielom. Dzięki niej dowiadujemy się, jak młodzi twórcy oswajają emocje, jak o nich piszą i ile w tym dobrej zabawy. Zapraszamy wszystkich do wizyty w Emotilandzie, do krainy, w której mieszkają emotki.
Na ósmą edycję „Popisz się talentem” nadesłano 1532 opowiadań. Młodzi ludzie po raz kolejny pokazali, że kreatywność to ich mocna strona, a pomysłowość to ich drugie imię. Możliwość twórczego wyrażenia uczuć okazała się czymś niezwykle oczekiwanym i zaowocowała różnorodnymi tekstami na bardzo wysokim poziomie. Mówienie o emocjach jest trudne dla dorosłych, a tym bardziej dla dzieci i młodzieży. Twórcy znaleźli jednak sposoby, żeby wyrazić to, co im w duszy gra. Bawili się formą i wyobraźnią. Przyjmowali różne punkty widzenia.
Każdy z nich odkrywał Emotiland na swój własny sposób, gdzie przygoda mieszała się
z refleksją, humor z zamyśleniem, a szczerość z odrobiną dystansu. Jury w składzie: Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Monika Hałucha (PS IBBY), Barbara Kosmowska (pisarka), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) oraz Rafał Witek (pisarz, przewodniczący jury) wybrało
30 zwycięskich opowiadań.
Ukazanie się książki „Przygoda w Emotilandzie” jest sygnałem dla innych młodych twórców, społeczników, aktywistów, że warto mieć marzenia, pracować nad ich spełnieniem, wierzyć w siebie i próbować. Właśnie takie postawy pokazują również młodzi uczestnicy Akademii Liderów, która prowadzona jest przez Fundację Świętego Mikołaja od 2016 roku. Każdego roku zapraszamy grupę wybranych wybitnych, młodych społeczników do wzięcia udziału
w programie rozwojowym. Uczestnicy realizują własne autorskie projekty historyczne, kulturalne lub społeczne. Biorą też udział w 10 dniowej szkole letniej, 4 dniowej szkole zimowej i otrzymują roczne stypendium i wsparcie tutora.
Poznajcie tegorocznych Akademistów i ich projekty:
Julka postanowiła wesprzeć dzieci z Oddziału Onkologii i Hematologii. Julka razem z koleżanką przeprowadziły dla chorych dzieci szereg warsztatów kreatywnych. Dzieci tworzyły jesienne ozdoby, robiły sensoryczne zabawki i lalki z drewnianych łyżek. Dzięki Julce i jej wolontariuszom dzieci przeżyły chwile pełnej beztroskiej radości i na chwilę oderwały się od przygniatającej szpitalnej rzeczywistości. Największą nagrodą były uśmiechy na twarzach małych pacjentów oraz ich rodziców. Julka odbyła szkolenie, które dało jej przygotowanie do wejścia na oddział szpitalny. Zmobilizowała także kolegów z Liceum do zbiórki i kiermaszu na rzecz projektu, dzięki którym udało się zakupić materiały potrzebne do przeprowadzenia warsztatów. Dzięki Julce i jej kolegom świat małych pacjentów stał się na chwilę lepszym i przyjaźniejszym miejscem.
Blanka zorganizowała dla młodzieży ze swojego miasta cykl warsztatów wzmacniających umiejętności miękkie i kompetencje liderskie. Zauważyła, że młode przedsiębiorcze osoby nie mają wsparcia, gdy podejmują się działań w obszarze społecznym. Przy okazji zapragnęła stworzyć platformę do poznania się inspirujących ludzi. Co ważne – do projektu została zaproszona młodzież ukraińska po to, by ułatwić jej asymilację i integrację z młodzieżą polską. Dzięki Blance i wolontariuszom odbyło się 7 spotkań, w trakcie których aktywna, chcąca się rozwijać młodzież mogła się spotkać, poruszyć ważne, ciekawe tematy, zwiększyć kompetencje i zintegrować. Blanka i jej zespół zadbali o otwartość na kolegów z Ukrainy do projektu zapraszając eksperta i wolontariusza pochodzenia ukraińskiego.
Tematem tegorocznej edycji konkursu „Popisz się talentem” były emocje dzieci i młodzieży. Wydawnictwo Nowa Era od czasu pandemii wspiera dobrostan uczniów i nauczycieli przygotowując eksperckie materiały dostępne na stronie internetowej. Wybór tematu tegorocznej edycji konkursu był kolejnym krokiem w diagnozowaniu spotykających ich trudności i rozpoznawaniu potrzeb. Cel i tematyka kampanii są też szczególnie ważne dla naszej fundacji. Wspieramy młodych, jak również szkoły, głównie w mniejszych miejscowościach, aby mogły objąć uczniów pomocą terapeutyczną i profilaktyką, a także umożliwić działania interwencyjne, w sytuacji kiedy dziecko pilnie potrzebuje pomocy psychologa, a jego rodzice nie mają możliwości opłacenia terapii.
Z całego serca dziękujemy Wydawnictwu Nowa Era za zorganizowanie tej wyjątkowej akcji! Dzięki niej nasi akademiści mogą rozwinąć skrzydła i realizować autorskie projekty.
Jeśli chcieliby Państwo dołączyć do grona darczyńców i wesprzeć młodych zachęcamy do przekazania darowizny:
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
tytułem: Akademia Liderów - darowizna