Wiele osób marzy o tym, żeby uratować komuś życie i choć wydaje się, że trzeba być do tego lekarzem, czy strażakiem, tak naprawdę wielu osobom ratuje życie profesjonalna i udzielona w odpowiednim momencie pomoc psychologiczna. Dzieci i młodzież, które przybyły z Ukrainy do Polski potrzebują bezpieczeństwa, wartościowego czasu w gronie rówieśników, a także szansy na rozwój swoich pasji. Jednak po traumatycznych wojennych przeżyciach część z nich pilnie potrzebuje profesjonalnej psychologicznej pomocy, bez której kolejne kroki na drodze integracji i rozwoju, nie są możliwe. Terapeutyczna Przystań Świętego Mikołaja prowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Intra w Warszawie już od roku pomaga dzieciom, młodzieży, a także ich rodzicom w zmierzeniu się z bolesnymi doświadczeniami.
Głęboko poruszył nas list wysłany przez ojca dwóch dziewczynek, które korzystały z pomocy psychologicznej w ramach Przystani Świętego Mikołaja. „Wasz psycholog uratował życie moim dzieciom. Ich mama zmarła na zawał serca latem w Polsce, a ja zostałem samotnym ojcem z dwójką dzieci. Psychika moich dzieci została zniszczona. Pani psycholog Marianna pracowała za darmo z dwójką moich dzieci przez ponad pół roku i teraz dzieci w końcu zaczęły wychodzić z domu i się uśmiechać. Niech Bóg Was wszystkich strzeże za dobre serce i nieocenioną pomoc dzieciom. Będę Wam wdzięczny przez całe życie” – napisał.
Z oferowanej przez Przystań pomocy korzystały dzieci już od 8 roku życia, chociaż największą część podopiecznych stanowili nastolatkowie i młodzi dorośli. Cierpienie wywołane wojną prowadziło do bardzo różnych zachowań, w anonimowej ankiecie uczestnicy udzielili odpowiedzi na pytanie, z jakimi trudnościami przyszli. Wśród najczęściej wymienianych problemów pojawiał się lęk, ataki paniki, trudności w nawiązywaniu kontaktów z grupą rówieśniczą, problemy ze snem, obniżony nastrój, apatia, samookaleczenia. Część osób mierzyła się także z lękiem o pozostałych w Ukrainie członków rodziny - walczących ojców, starszych braci, dziadków. U innych miejsce lęku zajmowała żałoba po śmierci bliskich.
W Przystani Świętego Mikołaja zaproponowano terapię indywidualną, grupową, a także naukę technik relaksacyjnych. Terapeutki w Przystani Świętego Mikołaja w Warszawie przeprowadziły już 1587 godzin terapii dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które borykają się z trudnościami. W samym okresie od lutego do maja 2023 przeprowadzono 540 godzin terapii indywidualnej oraz 66 godzin terapii grupowej.
100% ankietowanych rodziców zauważyła poprawę związaną z udzielonym wsparciem. Jedna z mam, której dziecko uczestniczyło w terapii pisze: Dziecko przestało bać się samolotów, głośnych dźwięków, przestało bać się policji i strażaków podróżujących z syrenami, inna stwierdza: Moje dwoje dzieci nie używa już antydepresantów ani nie kaleczy swoich ciał. Najmłodsza córka nie mówi już o samobójstwie i wreszcie się śmieje.
Również 100% ankietowanych rodziców stwierdziło, że korzystanie z terapii przełożyło się na wzrost dobrostanu u dziecka. Pomoc wpłynęła pozytywnie na różne obszary życia, uczestnicy zaczęli lepiej spać, poprawił się nastrój i relacje z bliskimi. Nie była to tylko poprawa, ale, jak określiła to jedna z uczestniczek - reanimacja. Jedna z mam stwierdziła, że zauważyła Ogromne zmiany w zachowaniu. Dziecko zaczęło żyć.
Z całego serca dziękujemy Fondation de France – dzięki której możemy prowadzić nieodpłatnie terapię dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. To właśnie dzięki ich pomocy dzieją się ważne i niezwykłe rzeczy, konkretni ludzie odzyskują poczucie sensu i zaczynają mieć nadzieję.
Pomoc psychologiczna przynosi bardzo dobre, konkretne zmiany w życiu dzieci i młodzieży z Ukrainy. Wciąż jest niezwykle potrzebna, dlatego bardzo prosimy o dalsze wsparcie finansowe na ten cel. Wierzymy, że dzięki mądrej i profesjonalnej pomocy możemy wspólnie przywrócić dzieciom wiarę w lepsze jutro, a może nawet wspólnie uratować życie.
>> POMÓŻ RAZEM Z NAMI DZIECIOM Z UKRAINY
darowizna na pomoc dzieciom z Ukrainy:
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna