Zakończyliśmy realizację 5. edycji programu Przystań Świętego Mikołaja, poprzez który wspieraliśmy integrację, dobrostan i rozwój dzieci i młodzieży z Ukrainy. Pomocą objęliśmy 450 dzieci z Ukrainy i drugie tyle z Polski. W tym czasie narodziły się nowe przyjaźnie, ujawniły młode talenty, wiele dzieci odzyskało równowagę psychiczną i swoje nowe miejsce na ziemi. To wszystko co od stycznia wydarzyło się w naszych Przystaniach Świętego Mikołaja okazało się bezcenne.
Program Przystań Świętego Mikołaja zaczęliśmy prowadzić już w kwietniu 2022 roku, a więc zaraz po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Finansowaliśmy w całej Polsce punkty, które wspierały rozwój dzieci uciekających do Polski przed wojną. W Polsce przebywa około 300 tys. ukraińskich dzieci. Ponad połowa (53 proc.) z nich jest poza systemem szkolnym i brakuje danych o informacji co się z nimi dzieje. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szacuje, że od 50-80 tys. dzieci ukraińskich nie uczęszcza tak naprawdę do żadnej szkoły.
W 5. edycji Przystani Świętego Mikołaja, prowadzonej od stycznia do czerwca 2024 roku, postawiliśmy na pomoc psychologiczną, w tym prowadzenie psychoterapii indywidualnej i grupowej, treningi umiejętności społecznych, hipoterapię, dogoterapię, arteterapię i inne. W programie wzięło udział 15 zaprzyjaźnionych lokalnych podmiotów (lokalnych stowarzyszeń, bibliotek i domów kultury). Naszym celem była także integracja dzieci z Polski i Ukrainy. W sumie pomoc dotarła do blisko 900 dzieci, w tym ok. 450 z Ukrainy. W sumie udzielono ok. 750 godzin różnego rodzaju terapii, które objęły blisko 200 osób. 650 dzieci uczestniczyło w różnego rodzaju zajęciach integracyjnych – wspólnych wyjściach, wyjazdach i wydarzeniach. Tylko w trakcie tej edycji programu 18 dorosłych osób z Ukrainy mogło podjąć pracę w charakterze tłumaczy, opiekunów, terapeutów i nauczycieli. Koszty udzielonego wsparcia zostały w całości pokryte przez naszych darczyńców i wyniosły ponad 650 000 zł.
W Przystani Świętego Mikołaja w Szczecinku prowadzono wsparcie psychologiczne dla nastolatków, pogotowie lekcyjne dla dzieci mierzących się z trudnościami w nowych szkołach, zajęcia taneczne, a także cykl integracyjnych wycieczek. W Przystani w Bielsku-Białej odbywał się Trening Umiejętności Społecznych, warsztaty skutecznego uczenia się, zajęcia świetlicowe, oraz arte-terapeutyczne z wykorzystaniem ceramiki, filcu, i innych form rękodzieła.
Na wyróżnienie zasługuje działalność Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy, która powstała w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Tu 20-ro dzieci miało dodatkowe lekcje z jęz. polskiego – w sumie odbyło się 76 godzin zajęć. Odbywały się też regularne spotkania z psychologiem, w których wzięło udział 30 dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszyły się integracyjne warsztaty artystyczne. „Papierowy bestiariusz… Legendarne i mityczne – oswajamy papierowe stwory” - warsztaty z papieroplastyki i tworzenie rzeźb z papieru; „Dobre ziółko! Warsztaty zielarskie dla Dzieci”; „Pierwszy Dzień Wiosny - ma być radosny! Szmaragdowy Dzień!” czy „Zorza znad morza - warsztaty artystyczne - pejzaże malowane piaskiem” to tematy tylko niektórych z nich. W sumie odbyło się 8 spotkań warsztatowych. Ponadto Przystań zorganizowała Maskowy Bal Karnawałowy, Noc Bibliotek, spektakl teatralny z udziałem dzieci, wydarzenie „Powitanie lata”, 3 wyjścia do kina i 2 wycieczki: do kopalni soli w Bochni i do zamku w Łańcucie. We wspólnych wydarzeniach brało udział 60 dzieci z Polski i Ukrainy.
Ogromną liczbę dzieci w przedziale wiekowym od 5 do 19 lat zaangażowała w swoje działania Przystań Świętego Mikołaja z Przemyśla (UKS Orlik Przemyśl). W przeciągu ostatniego pół roku odbyło się tam 250 godzin zajęć sportowych, dla chłopców z piłki nożnej, a dla dziewczynek głównie z tańca. W okresie ferii zimowych Przystań zorganizowała dwa turnusy półkolonii sportowych. Odbywały się tu warsztaty plastyczne, spotkania z psychologiem, wspólne wycieczki i wyjazdy na mecze, a także turnieje piłki nożnej - w Drohobyczu na Ukrainie i Międzynarodowy Turniej Twierdzy Przemyśl. W sumie udało się w różnym stopniu pomóc i dotrzeć do 200 młodych uchodźców. Grupa dzieci, która stale uczestniczyła w zajęciach, objęła 100 osób.
W Przystani Świętego Mikołaja w Katowicach swoje miejsce znalazło 13-ro maluchów z Ukrainy w wieku od 3 do 6 lat. Przedszkolaki miały zarówno zajęcia dydaktyczne i psychologiczne, jak i lekcje jęz. polskiego i kółka zainteresowań o różnej tematyce np. „W świecie dinozaurów”, „W krainie muzyki”, „Teatr uczy, bawi i wychowuje”. Zorganizowano również bal karnawałowy, warsztaty „Spotkanie z Afryką”, wycieczkę do agro-gospodarstwa i Dzień Rodziny. W trakcie codziennych zajęć i atrakcji przedszkolakom zawsze towarzyszyli opiekunowie ukraińskojęzyczni.
Program „Przystań Świętego Mikołaja” po dwóch latach musimy już wygasić. Mamy wielką wdzięczność w sercach za całe dobro, które mogło przez ten czas się wydarzyć. W sumie współpracowaliśmy przez ten czas z ponad 62 lokalnymi podmiotami, a pomoc trafiła do 13 000 dzieci.
Wiemy, że niektórzy z naszych lokalnych partnerów już na własną rękę, organizują nadal spotkania dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Trudno jest porzucić pracę, która przyniosła tyle dobra i nadziei dla najmłodszych uchodźców. Tym bardziej, że potrzeba ich wsparcia i integracji nadal jest bardzo duża. Wszystkim, którzy kontynuują takie działania życzymy powodzenia i wierzymy, że ich wysiłki przyniosą w przyszłości piękne owoce.
Obecnie w czterech lokalizacjach trwają jeszcze wakacyjne terapeutyczne i integracyjne przedsięwzięcia dla dzieci z Ukrainy i Polski.
Program „Przystanie Świętego Mikołaja” możemy prowadzić dzięki hojności naszych darczyńców. W 2024 roku wsparli nas Radio 357, Pepco, Fundacja PVE Dobra Energia, Fondation de France oraz darczyńcy indywidualni.
Jeżeli uważasz, że dalsza pomoc dzieciom z Ukrainy, które przed wojną schroniły się w Polsce, jest ważna, pomóż nam pomagać i przekaż darowiznę!
Darowizna na pomoc dzieciom z Ukrainy:
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna
DZIĘKUJEMY!