Niestety wakacje dobiegają końca. Powoli kończy się czas odpoczynku, przyjemności, wyjazdów, nowych wrażeń i nowych znajomości. Również w czterech naszych Przystaniach, dzięki darczyńcom, udało się zorganizować letnie aktywności dla dzieci i młodzieży.
- Lato powoli zmierza ku końcowi, jednak w naszej sprężynowej przystani wakacje trwają jeszcze w najlepsze! - napisała do nas parę dni temu Aneta Markus, koordynatorka naszej Przystani w Kluszkowcach zorganizowanej przy Stowarzyszeniu „Sprężyna” Centrum Edukacji Nieformalnej. Tym razem 30-osobowa grupa młodzieży polsko-ukraińskiej zacumowała żagle (dosłownie!) na przystani Yacht Klub Polski w Maniowach, gdzie uczyła się podstaw żeglugi. Tygodniowe zajęcia obejmowały m.in. pływanie żaglówkami optimist, naukę wiązania węzłów, wędkowanie, wspólne śpiewanie szant oraz gry i zabawy terenowe. Codziennie uczestnicy półkolonii brali również udział w spotkaniach z psychologiem nt form komunikacji i ćwiczyli swoje umiejętności społeczne. Żeglarski tydzień zakończył się wspólnym kinem plenerowym na przystani.
Natomiast w Bielsku-Białej jeszcze z początkiem lipca Przystań prowadzona przez Fundację Prowadź Mnie Światło Łagodne zorganizowała dwutygodniowe półkolonie. Od poniedziałku do piątku przez 5 godzin dziennie 20-ro dzieci mogło uczestniczyć w różnego rodzaju atrakcjach.
- Zależy nam na tym, aby dzieci były zaopiekowane szczególnie w godzinach, kiedy ich rodzice pracują – tłumaczy Małgorzata Kunicka, prezes Fundacji.
Podopieczni Przystani mogli uczestniczyć w 4 wycieczkach wyjazdowych m.in. do Funzeum w Gliwicach, gdzie zobaczyli, w jaki sposób powstają kolory; odwiedzili również Studio Filmów Rysunkowych – Centrum Oko, gdzie poznali tajniki powstawania filmów rysunkowych, a także mogli samodzielnie stworzyć własną bajkę. Integrację pogłębiły z pewnością wspólne wyjścia do kina i do parku zabaw „Park w Dechę”. Każdego dnia dzieci miały zapewniony ciepły posiłek i poczęstunek, a na zakończenie wspólnie spędzonych 2 tygodni dostały upominki.
Również w lipcu Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa” z Warszawy na Ochocie zorganizowało dla swoich podopiecznych 12-dniowy obóz edukacyjno-wypoczynkowy nad morzem w Żelistrzewie k. Pucka. Celem obozu, w którym wzięło udział blisko 40-ro dzieci (17 z Ukrainy) było wspieranie ich prawidłowego rozwoju szczególnie w zakresie umiejętności społecznych, a wśród najmłodszych uczestników - adaptacji i samodzielności. Poza codziennymi kąpielami w morzu i zabawami w lesie dzieci miały okazję odwiedzić Trójmiasto: zwiedziły gdańską Starówkę, port w Gdyni, molo w Sopocie. Odbyły rejs tramwajem wodnym, odwiedziły Zamek Krzyżacki w Malborku. Miały okazję bawić się w Parku Dinozaurów w Łebie i Parku Wodnym w Redzie. W programie obozu znalazła się nauka jazdy konnej, quady, gry terenowe, warsztaty twórcze, olimpiada sportowa, karaoke, ognisko i inne kolonijne imprezy. Wszystko to sprzyjało kształtowaniu pozytywnych wzorców spędzania wolnego czasu, odporności emocjonalnej na sytuacje nowe i trudne, rozwijaniu pasji i zainteresowań, pogłębiało integrację. Z przyznanej dotacji zapłacono za zakwaterowanie dzieci, ich transport i wyżywienie.
W wielu przypadkach wyjazd do Żelistrzewa był jedynym wyjazdem wakacyjnym dla dzieci z Przystani.
Członkowie UKS Orlik z Przemyśla również odpoczywali nad morzem. Orlik Summer Camp Gdańsk to nazwa wyjazdu sportowo-rekreacyjnego do Gdańska zorganizowanego przez naszą przemyską Przystań. W tym 10-dniowym sierpniowym obozie wzięło udział blisko 50-ro dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy. Młodzi sportowcy zakwaterowani w profesjonalnie urządzonym ośrodku treningowym mogli codziennie korzystać z sali gimnastycznej, siłowni, rowerów i boiska piłkarskiego. Podczas obozu rozegrali kilka sparingów z miejscowymi drużynami m.in.: z Jaguar Gdańsk, Stoczniowiec Gdańsk, KSP Kartuzy oraz wzięli udział w meczu Ekstraklasy Lechii Gdańsk i Arki Gdynia. Poza zajęciami sportowymi młodzież miała również zapewniony program rekreacyjny – było plażowanie, pływanie kajakami i na deskach oraz zwiedzanie Trójmiasta i pobliskich miejscowości. Uczestnicy wyjazdu mogli zwiedzić gdańską Starówkę, Westerplatte, molo w Sopocie, port w Gdyni, uczestniczyli w Jarmarku Dominikańskim i w wycieczkach do zamku w Malborku, na Hel, do Władysławowa i Pucka.
Program „Przystanie Świętego Mikołaja” możemy prowadzić dzięki hojności naszych darczyńców. W 2024 roku wsparli nas Radio 357, Pepco, Fundacja PVE Dobra Energia, Fondation de France, darczyńcy indywidualni. Letnią edycję sponsorowali Allegro i Nivea.
Jeżeli uważasz, że dalsza pomoc dzieciom z Ukrainy, które przed wojną schroniły się w Polsce, jest ważna, pomóż nam pomagać i przekaż darowiznę!
Darowizna na pomoc dzieciom z Ukrainy:
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna
DZIĘKUJEMY!