Pierwsze dni Akademii Liderów upłynęły bardzo intensywnie. Za nami pierwsze wykłady, spotkania z gośćmi i zadania terenowe. Zobaczcie relację!
Od 2 sierpnia uczestnicy 2. edycji Akademii Liderów korzystają z uroków ośrodka Emaus w Białobrzegach, gdzie spotkali się, aby dowiedzieć się jak zdobywać świat. Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja przekonywał młodzież, że nie ma rzeczy niemożliwych i że przyszłość jest w ich rękach. Trzeba tylko w siebie uwierzyć.
"Nie obawiajcie się, że nie dacie rady! Trzeba iść za marzeniami! Dlaczego by nie robić rzeczy wielkich? Te małe podejmowane w swojej lokalnej społeczności są wielkie. Nie ma czasu, aby czekać! Jeżeli rozeznam, że to jest ważne, to trzeba iść za tym, podjąć działania, wziąć odpowiedzialność i nie czekać!"
Najlepszym potwierdzeniem tych słów było wystąpienie Alicji, uczestniczki zeszłorocznej Akademii:
"Idąc do Akademii byłam pełna obaw. Nie wierzyłam, że to może się udać. Przyszłam z pomysłem na projekt, który w trakcie warsztatów musiałam przeformułować. Akademia dała mi rzetelny warsztat i śmiałość oraz wiarę w moc sprawczą, że pomimo obaw można zrobić dużo dobra. W trakcie wartsztów z tutorem dowiedziałam się wielu rzeczy, które okazały się kluczowe dla powodzenia mojego projektu. Uwierzyłam w siebie. Wróciłam stąd z nową energią. Udało się zrealizować projekt, pozyskać sponsorów i zaangażować ludzi. To najlepsza szkoła życia!"
Program Akademii Liderów składa się z czterech bloków. Uczestnicy biorą udział w warsztatach, gdzie zdobywają wiedzę na temat praktycznych aspektów realizacji projektów. Podczas wykładów gości specjalnych - publicystów, polityków, historyków - dowiadują się, dlatego warto pielęgnować tożsamość lokalną. Pochodzenie jest powodem do dumy, a nie przyczyną kompleksów - przekonywał podczas inauguracji Dariusz Karłowicz.
Ważnym elementem są indywidualne zajęcia z tutorami, podczas których uczestnicy dopracowują szczegóły swoich projektów. Ostatnim, ale niemniej ważnym elementem Akademii jest integracja. Podczas wspólnych gier terenowych uczą się pracy w grupie, a dzięki kajakom i wieczorom przy ognisku mają okazję lepiej się poznać i nawiązać nowe przyjaźnie.
Ahoj przygodo!