Rusza nabór do 3. edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Program skierowany jest do młodych, zaangażowanych społecznie uczniów, którzy chcą zrealizować własny projekt dla społeczności lokalnej. Uczestnicy wezmą udział w bezpłatnym wakacyjnym wyjeździe, gdzie wspólnie z tutorami i wybitnymi gośćmi – przedstawicielami życia publicznego – będą przygotowywać się do przeprowadzenia swojej inicjatywy. Każdy uczestnik Akademii otrzyma również stypendium na kolejny rok szkolny.
Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy mają pomysł na projekt skierowany do lokalnej społeczności i chcieliby się dowiedzieć jak go skutecznie przeprowadzić. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń, fundacja wybierze autorów najlepszych pomysłów, których zaprosi do udziału w wakacyjnej „szkole letniej”, gdzie uczestnicy poznają tajniki zarządzania projektami. W programie m.in. indywidualne warsztaty z trenerami i edukatorami rozwoju osobistego oraz spotkania z wybitnymi gośćmi. Przygotowane podczas wakacyjnego kursu projekty zostaną zrealizowane jesienią. Projekty można zgłaszać do 15 maja przez formularz dostępny na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia
Na Akademię Liderów przyjeżdżają ludzi z całej Polski, ale nawet nie zdawałam sobie sprawy jak wiele jest osób takich jak ja. Przyszłam do programu, bo chciałam wraz z koleżanką, aby osoby niepełnosprawne poczuły się ważne, żeby wiedziały, że komuś na nich zależy i że są bardzo wartościowi. Pomysł pojawił się już dawno, ale nie wiedziałyśmy czy damy sobie radę z taką wielką inicjatywą. Na szczęście ktoś wyszedł nam naprzeciw. To Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja – mówi Paulina z Lipna, uczestniczka 2. edycji programu, która wraz z koleżanką zrealizowała projekt „Nasi (nie)pełnosprawni przyjaciele”.
Poznaj projekty Akademii Liderów:
Do programu można zgłaszać projekty społeczne i historyczne dotyczące promocji kultury i tożsamości lokalnej, działań charytatywnych, aktywności na rzecz rodziny i samopomocy oraz nawiązujące do wydarzeń historycznych Polski.
Dotychczas w Akademii Liderów udział wzięło blisko 100 uczniów, którzy zorganizowali kilkadziesiąt lokalnych wydarzeń, angażując w udział całe społeczności. Tylko w zeszłym roku powstały takie inicjatywy jak ,,Panie, Panowie! Do Mazura…!’’, gdzie uczniowie z Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach wzmacniali poczucie tożsamości historycznej i promowali kulturę poprzez taniec narodowy. We Wrześni odbył się uroczysty koncert z okazji 11 listopada zorganizowany w ramach projektu „Skazani na (nie)pamięć”. Brodnicę opanowała „Cyrkowa epidemia”, w ramach której dzieci niepełnosprawne brały udział w zajęciach z elementami sztuki cyrkowej. W mieście odbyła się również gra miejska pt. Kryptonim Pamięć, w której udział wzięło aż 17 zespołów.
Zobacz i posłuchaj co o Akademii mówią jje uczestnicy:
Projekt będzie współfinansowany ze środków pozyskanych od słuchaczy Programu Trzeciego Polskiego Radia.