Wsparcie IKEA i Fundacji Świętego Mikołaja pozwoliło młodzieży z Rucianego-Nidy na realizację swojej pasji, jaką jest hodowla pszczół. Zaradni uczniowie połączyli swoje zainteresowania z edukacją i z powodzeniem uczą dzieci i młodzież, jak ważne są owady w życiu człowieka.
Wsparcie IKEA i Fundacji Świętego Mikołaja pozwoliło młodzieży z Rucianego-Nidy na realizację swojej pasji, jaką jest hodowla pszczół. Zaradni uczniowie połączyli swoje zainteresowania z edukacją i z powodzeniem uczą dzieci i młodzież, jak ważne są owady w życiu człowieka.
Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie postanowili przekazać swoją wiedzę na temat pszczół i pszczelarstwa innym. W ramach konkursu grantowego programu „Na Rodzinę Można Liczyć” zrealizowali projekt, którego celem jest propagowanie pszczelarstwa oraz ochrona pszczół i dzikich zapylaczy. Pierwszym punktem programu była budowa domków dla dzikich zapylaczy, które zostały rozwieszone na drzewach na terenie Zespołu Szkół Leśnych. Kolejnym działaniem był zakup sprzętu pasiecznego, który jest wykorzystywany do prowadzenia zajęć o tematyce pszczelarskiej, a także do pracy przy pszczołach. Młodzi ludzie organizują pokazy dla dzieci w świetlicy środowiskowej w Rucianem-Nidzie i w planach mają prelekcje w kolejnych takich miejscach. Aby szerzej propagować swój pomysł, uczniowie stworzyli stronę na Facebooku: „Pasieka Edukacyjna w Rucianem-Nidzie”, gdzie osoby zainteresowane mogą dotrzeć do wielu ciekawych informacji na temat pszczelego życia.
Dlaczego ten projekt jest taki ważny? W ciągu ostatnich kilku lat populacja pszczół znacznie się zmniejszyła, czego powodem jest chemizacja rolnictwa i rozwój chorób wśród owadów. Niezwykle istotne jest, aby młodzi ludzie dbali o ochronę środowiska i troszczyli się także o te najmniejsze zwierzęta – mówi Krzysztof, lider projektu.
Projekt „Pasieka Edukacyjna” to jeden z dziesięciu projektów przygotowanych przez stypendystów IKEA w ramach ogólnopolskiego programu „Na Rodzinę Można Liczyć”. Zwracają one uwagę mieszkańców na ważne aspekty społeczne i ekologiczne. Autorzy zwycięskich pomysłów otrzymali na ich realizację granty w wysokości do 5 000 zł, które umożliwią dalszy rozwój tej pasji. Uczniowie mają w planach zasadzenie roślin miododajnych, z których skorzystają pszczoły oraz zakup trzech pszczelich rodzin. Dzięki nim uczniowie będą mogli prowadzić zajęcia przy ulach dla osób, które będą chciały poznać bliżej te ważne dla człowieka owady. W ramach projektu chcą także rozdać mieszkańcom regionu nasiona roślin miododajnych z logo projektu i wskazówką, jak można pomóc pszczołom.
Program „Na Rodzinę Można Liczyć” jest realizowany przez IKEA oraz Fundację Świętego Mikołaja od 2012 roku. Jego celem jest między innymi budowa aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, w tym wsparcie uzdolnionej i wrażliwej społecznie młodzieży. W pięciu edycjach programu ze stypendiów skorzystało 729 uczniów z blisko 200 szkół.
Więcej informacji o programi "Na Rodzinę Można Liczyć" dostępnych jest na IKEA.pl/Stypendia