Uczestnicy Akademii Liderów spotkali się z redaktorem Janem Maciejewskim. Było to niezwykle poruszające spotkanie, wywołujące sporo dyskusji wśród młodzieży, które toczyły się do późnych godzin nocnych.
Spotkanie z redaktorem Janem Maciejewskim w formie wykładu obracało się wokół istoty zagrożeń, jakie współczesny świat stawia przed liderami. Jako największe zagrożenie Gość wymienił potrzebę nieustannego wzrostu i ekspandowania charakterystyczną dla kultury zachodu. Idea ta zdaniem Maciejewskiego charakteryzuje się niezaspokojonym nigdy głodem eksploracji. By dostosować się do paradygmatu nieustannego wzrostu i postępu lider zamiast kreatywności kierowany jest wyłącznie koniecznością przewidywania trendów. Gość przyrównał to zjawisko do rozcieńczanego w wodzie barwnika, który im dłużej się w niej znajduje, tym bardziej rzednie. Równocześnie przyrównał obecnie uznany model liderowania do bluszczu, którego celem życia jest jedynie rozrost sam dla siebie.
Jako przeciwwagę do zaobserwowanych zagrożeń Maciejewski zaproponował paradygmat zgłębiania własnego wnętrza. Obrazowo przedstawił to jako przeciwieństwo ekspansji – koncentrację. Wskazał przy tym, że miejscem, które odwiecznie w swojej istocie skupia się na zgłębianiu człowieka są klasztory. Z uznaniem zauważył paradoks, że szkoła letnia Akademii Liderów, odbywa się w Tyńcu w najstarszym polskim klasztorze.
Jednocześnie zwrócił uwagę na naturę człowieka jako gatunku, który jako stworzenie ma problem sam ze sobą. Duchowy wzrost człowieka w definicji Maciejewskiego to proces cywilizowania się. Autor rozumie przez to zgłębianie siebie, poszukiwanie wewnętrznej zwierzęcej natury, nazwanej mroczną gwiazdą. Paradoksalnie chwycenie się owej gwiazdy to klucz do ucywilizowania człowieka. Jako przeciwieństwo człowieka cywilizowanego Maciejewski podał barbarzyńcę. To osoba, która snuje się, jest miotana wiatrami przeznaczenia. Słowem cywilizowany człowiek to ten, który zna swoje miejsce w świecie, stara się zrozumieć sam siebie. Według redaktora Maciejewskiego taki właśnie powinien być lider.
Gość zwrócił również uwagę na problem postępu technicznego, za którym nie nadąża rozwój cywilizacyjny. Jako przykład płynących z tego zjawiska zagrożeń przedstawił nadmiar informacji, których nie sposób zweryfikować. Zdaniem Maciejewskiego wkrótce natłok nieistotnych danych doprowadzi do rozkwitu zawodu cenzora, któremu ludzie będą płacić za wynajdywanie cennych wiadomości. Ponadto krytycznie odnosił się do zjawiska ideologów nauki. W ten sposób określił naukowców, którzy autorytarnie wypowiadają się na tematy nienależące do dziedziny ich zainteresowań badawczych, ale uzurpują sobie prawo do wyjaśnienia wszystkich tajemnic i opisu rzeczywistości. Jako skrajny przykład podano fizyków wypowiadających sądy na tematy teologiczne. Na koniec spotkania Maciejewski zadał retoryczne pytanie, czy człowiek istotnie dąży do penetracji kosmosu, by pogłębić wiedzę o wszechświecie, czy też dlatego, że lot w kosmos w istocie stanowi ucieczkę od ziemskich problemów.
Wystąpienie Redaktora Maciejewskiego spotkało się z dużym zainteresowaniem młodych liderów, którzy zadawali Gościowi liczne pytania. Szczególne zaciekawienie wywołało spojrzenie Redaktora na rolę nauki we współczesnym świecie, oraz relacje nauki i wiary. Panel dyskusyjny trwał około trzy godziny, w czasie których członkowie Akademii Liderów ścierali swoje poglądy na liczne tematy. Żarliwa dyskusja pomiędzy uczestnikami Akademii, już bez gościa, trwała następnie do późnej nocy.
W 2023 roku Akademia Liderów dofinansowana jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".
Akademię Liderów możemy prowadzić także dzięki naszym darczyńcom, dla których tak jak dla nas ważny jest rozwój kolejnych pokoleń Polaków potrafiących i chcących być liderami wspólnych i ważnych spraw. Bardzo dziękujemy za to wsparcie!
Chcesz pomóc? Przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja
nr konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Akademię Liderów”.