W grudniu miną dwa lata od kiedy w Iwano-Frankiwsku działa Świetlica Świętego Mikołaja. Po rosyjskiej napaści i zniszczeniu Świetlicy w Mariupolu, w marcu 2022 roku, Fundacja Świętego Mikołaja przeniosła Świetlicę w nowe, bezpieczniejsze miejsce, by nadal służyła dzieciom. Świetlica niesie pomoc psychologiczną i wsparcie edukacyjne dzieciom pokrzywdzonym przez wojnę.
Konsul RP we Lwowie Krzysztof Łukjanowicz złożył oficjalną wizytę w Świetlicy Św. Mikołaja. Wizycie towarzyszyło spotkanie z przedstawicielami władz miejskich i lokalnej społeczności, wśród których był także biskup Nikola Semenyshyn.
"Ośrodek w Iwano-Frankiwsku kontynuuje misję Świetlicy św. Mikołaja powołanej przed laty w Mariupolu, która w 2022 roku, w wyniku działań wojennych, została zniszczona. Podczas wizyty zaprezentowano prowadzone działania, rozmawiano o aktualnej sytuacji, potrzebach i zapoznano się z dokonaniami podopiecznych Świetlicy, a także z lokalnymi liderami, którzy tworzą to wyjątkowe miejsce – ważny ośrodek na mapie społecznej Iwano-Frankiwska, działający dzięki pomocy z Polski" - napisał Konsul Krzysztof Łukjanowicz na oficjalnym profilu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie --> POST GENERALNEGO KONSULATU RP WE LWOWIE DOTYCZĄCY WIZYTY W SWIETLICY ŚW. MIKOŁAJA
Tego dnia w Świetlicy trwał "Dzień Marzeń". Dzieci wypisywały na kartkach swoje marzenia, a te największe układały z koralików tworząc bransoletki. Cały dzień w Świetlicy trwała zabawa - rysunek, taniec, szycie, majsterkowanie, muzyka i towarzyszący jej beztroski śmiech dzieci. Tak wygląda w każdy dzień w Świetlicy dzięki cudownemu zespołowi opiekunów, którzy każdego dnia pracują, by dać dzieciom radość, nadzieję, przyjaźń. By pomóc odnaleźć światło w ciemności świata.
Świetlica oferuje ponad 20 różnych rodzajów zajęć i warsztatów, w tym malarstwo, stolarstwo, szycie, muzykę, aktorstwo, kurs pierwszej pomocy, programowanie, zajęcia wyrównawcze, korepetycje i wiele innych.
Ważnym elementem pracy Świetlicy jest poradnia psychologiczna. Każdego miesiąca w Świetlicy odbywa się ponad 40 indywidualnych spotkań z psychologiem, z których mogą skorzystać dzieci w kryzysie. Cyklicznie spotyka się grupa wsparcia dla dzieci osieroconych. Organizowane są grupowe warsztaty psychologiczne i arteterapeutyczne.
Od otwarcia Świetlicy w nowym miejscu w grudniu 2022 roku miejsce odwiedziło ponad 1500 dzieci i odbyło się w nim ponad 1500 godzin zajęć i warsztatów. Świetlica organizuje każdego roku kilka turnusów wakacyjnych półkolonii, latem odbywają się obozy, a jesienią wycieczki weekendowe w góry.
Świetlica odpowiada na bieżące potrzeby bytowe podopiecznych, organizując wyprawki szkolne dla dzieci w potrzebie.
"Głęboko wierzymy, że Świetlica pełni bardzo ważną rolę na mapie Ukrainy i przyczynia się do budowania dobrych relacji pomiędzy Polską a Ukrainą. A co najważniejsze jest miejscem świadczącym bardzo ważną, niezwykle potrzebną pomoc dla dzieci i młodzieży, pomaga im w wychodzeniu z traum, wspiera w budowaniu relacji rówieśniczych, rozwija, otwiera na lepszą przyszłość." - powiedziała podczas spotkania Joanna Paciorek, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.
Goście odwiedzający Świetlicę byli pod dużym wrażeniem organizacji i efektywności pracy świetlicy, a także wyjątkowo ciepłej atmosfery, którą tworzą dzieci, wolontariusze oraz cały zespół. Dzięki temu w warunkach wojennych podopieczni mają prawdziwą oazę spokoju i możliwość realizowania swoich zainteresowań oraz talentów.
OBEJRZYJ RELACJĘ Z WIZYTY W ŚWIETLICY
Wspomnienie Joanny Paciorek z wizyty w Iwano-Frankiwsku:
"Jak to jest, że w Was jest tak ogromnie dużo radości?" – pytam Romana, z Maltańskiej Służby Pomocy Iwano-Frankiwska, która organizuje działanie Świetlicy.
"Wiesz, Joanna… my, po prostu, cieszymy się z tej chwili, że jesteśmy razem. Bo to jest radość móc być razem."
A gdy idziemy głównym deptakiem miasta i mijamy ciągnącą się po horyzont galerię z portretami tych, którzy zginęli, przystaje co chwilę:
"To mój sąsiad… To tata kolegi mojego syna... A to był nasz wolontariusz... To też mój sąsiad…" – uśmiechnięte twarze patrzą na nas. Mieszkali tu, w tym mieście. W innych też są takie galerie. Z każdym dniem dłuższe.
Tu radość i smutek mieszają się bezustannie. Szczęście z bycia tu i teraz z tęsknotą za tymi, których już nie ma i z lękiem, co będzie jutro. Nie ma planów, bo jak planować, gdy jutra może nie być. Gdy uda się spotkać, jest śmiech, wspólny śpiew, gwar rozmów. Jest smutek w oczach wdowy. Jest wazon w prezencie wykonany z mosiężnej łuski po pocisku z misternie wymalowanymi kwiatami i ptakami - symbolami życia. Są opowieści z drogi na wschód z dostarczaną pomocą do wioski, której dziś już nie ma. Nadzieja i beznadzieja. I ogromna wdzięczność za pomoc. Przy pożegnaniu, przytulamy się. Mocno. Długo. Dłużej. Z każdym.
***
"Co jest na tym rysunku?"
"Czołg" – mówi dziewczynka.
"A Ci ludzie, to co oni robią?"
"Oni są zdmuchnięci. Z tego czołgu tak dmuchnęło, że on ich zdmuchnął."
"Zdmuchnął?"
"Tak. Ja widziałam jak ich zdmuchnął. O tak" - opowiada i pokazuje jakby zdmuchiwała świeczki na urodzinowym torcie…
***
To właśnie dla tej dziewczynki i dla wielu innych dzieci, których dzieciństwo mija w cieniu wojny prowadzimy Świetlicę Św. Mikołaja. Działanie Świetlicy możliwe jest dzięki wsparciu Darczyńców naszej Fundacji. Dzieci w Ukrainie wciąż potrzebują pomocy.
Dziękujemy za każdą wpłatę!
W 2024 roku działanie Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano–Frankiwsku jest współfinansowane z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach projektu „Zapewnienie pomocy psychologicznej dzieciom pokrzywdzonym przez działania wojenne w Ukrainie”.