Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku działa sześć dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku popołudniami po szkole oraz w soboty dzieci z Iwano-Frankiwska i te, które tam osiadły uciekając przed działaniami wojennymi na wschodzie Ukrainy, mogą odetchnąć i spędzić czas na rozwijających zajęciach.
W Świetlicy czeka na dzieci szeroka oferta. Czego uczą się dzieci przychodzące do świetlicy? Języka angielskiego i programowania. Mogą wziąć udział w kursie gry w szachy, kursie malarstwa, próbować swoich sił aktorskich w teatrze lalek, lepić naczynia ceramiczne oraz śpiewać w chórze.
W Świetlicy Świętego Mikołaja pracują też terapeuci, którzy codziennie prowadzą zajęcia arteterapeutyczne, wykorzystujące różnego rodzaju formy sztuki (muzyka, plastyka, taniec, teatr). Arteterapia jest formą pracy terapeutycznej, która łączy w sztukę i proces twórczy z psychoterapią. Działania arteterapeutyczne mają szerokie pole oddziaływań, wpływają na kilka poziomów rozwoju jednocześnie: manualny, sensomotoryczny oraz przede wszystkim emocjonalny. Arteterapia opiera się na założeniu, że proces twórczy pomaga dzieciom rozwiązywać problemy i konflikty, rozwijać umiejętności interpersonalne, redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość.
Dzieci, pod okiem terapeutów uczestniczą w muzykoterapii, psychodramie i arteterapii różnymi technikami manualnymi. W świetlicy odbywa się 100 godzin arteterapii miesięcznie.
Podopieczni świetlicy uczestniczą także w terapii grupowej i mogą skorzystać z indywidualnych konsultacji terapeutycznych w osobnej, specjalnie w tym celu przygotowanej salce.
W październiku odbył się także kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.
Świetlica, która jest kontynuatorką otwartej w 2019 roku Świetlicy w Mariupolu, zniszczonej w wyniku działań wojennych, oferuje dzieciom i młodzieży piękną zieloną przestrzeń do aktywności na świeżym powietrzu w scenerii pobliskiego parku i jeziora, z czego podopieczni korzystali w miesiącach letnich w trakcie półkolonii.
Podopieczni Świetlicy w sierpniu, październiku i listopadzie wyjeżdżali na weekendowe jesienne wycieczki w pobliskie Karpaty, gdzie spędzali czas na górskich wędrówkach i wzmacniali się w trakcie warsztatów terapeutycznych.
Choć w Iwano-Frankiwsku nadal zdarza się, że powietrze przeszywa dźwięk alarmów, dzieci mogą zawsze znaleźć w Świetlicy ciepło, opiekę, wsparcie i wytchnienie od niepokoju.
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.