Już 2 sierpnia rozpoczyna się Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Uczestnicy dowiedzą się, jak zrealizować swoje autorskie projekty, które zainspirują najbliższe otoczenie do zmian na lepsze. Wiedzą dzielić się będą tutorzy oraz zaproszeni goście, a wśród nich prof. Jan Żaryn, prof. Marek Cichocki, Jan Ołdakowski, Piotr Dardziński oraz Paweł Kowal.
Są młodzi, pomysłowi i chętni do działania – tak najkrócej można opisać nastolatków, którzy wezmą udział w II edycji Akademii Liderów. To uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, autorzy najlepszych pomysłów na projekty z dwóch obszarów tematycznych: społecznego i historycznego, który związany jest z obchodami 1000-lecia chrztu Polski 50 lat później. Z tej okazji uczniowie z Warszawy chcą zrealizować projekt „Stare dzieje, historia nadal aktualna”, a zespół z Częstochowy przeprowadzi „Rekonstrukcję Chrztu Polski”.
W ramach projektu społecznego „Kolory świata – wielokulturowość w XXI wieku” młodzież z Działdowa chce zwrócić uwagę na kwestię tolerancji, a uczniowie z Lipna zrealizują projekt „Nasi (nie)pełnosprawni przyjaciele”. Zespół z Leska będzie promować zdrowy tryb życia zgodnie z hasłem „1:0 dla zdrowia”, a ich koleżanki ze Stąporkowa przekonywać, że „Żyć znaczy pomagać – czyli nie boję się udzielać pierwszej pomocy”.
W sumie w ramach Akademii zrealizowanych zostanie 29 projektów, które mają zaangażować lokalne środowisko i spowodować zmianę w życiu najbliższego otoczenia. Wszystkie projekty można poznać na stronie https://www.mikolaj.org.pl/Akademia
„To wielka satysfakcja patrzeć na młodzież, która jest tak świadoma lokalnych potrzeb i problemów, a jednocześnie chętna, aby je rozwiązywać. Mamy nadzieję, że dzięki Akademii Liderów uwierzą w swoją siłę sprawczą i utwierdzą w przekonaniu, że chcieć znaczy móc. Zebraliśmy kadrę, która z pewnością przybliży uczestnikom praktyczne aspekty realizacji takich projektów, ale także natchnie energią do działania i nauczy społecznej odpowiedzialności.” – mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja.
Uczniowie będą przygotowywać swoje projekty podczas szkoły letniej Akademii Liderów. To dwutygodniowy bezpłatny wyjazd, gdzie uczestnicy dowiedzą się jak zaplanować projekt, stworzyć harmonogram i kosztorys takiego przedsięwzięcia oraz podszlifują swoje zdolności przywódcze, aby skutecznie kierować zespołem i nadzorować przebieg projektu. Indywidualne warsztaty poprowadzą tutorzy – trenerzy i edukatorzy rozwoju osobistego i programów młodzieżowych – m.in. Bartosz Fingas, Beata Master, Damian Godlewski, Monika Czyżewska.
W części historycznej, nawiązującej do obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, swoje wykłady poprowadzą goście – politycy, historycy, publicyści, a wśród nich Marek Cichocki, Paweł Kowal, Grzegorz Górny, Bartłomiej Noszczak oraz Phillip Steel.
Z uczestnikami Akademii Liderów spotkają się także senator prof. Jan Żaryn, Jan Ołdakowski - dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Piotr Dardziński – podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Zbigniew Pawłowski, twórca gry planszowej „Ale Historia”.
W kolejnym etapie, od września do listopada, uczestnicy będą realizować swoje projekty, a wnioski i efekty z ich przebiegu omówią z tutorami podczas szkoły zimowej, która odbędzie się pod koniec roku. Uczestnikom przez cały czas trwania Akademii towarzyszyć będą ubiegłoroczni finaliści, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i opowiedzą o zrealizowanych projektach.
Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.