Akademia Młodych Liderów Historii

Akademia Młodych Liderów Historii to projekt przygotowujący młodych aktywistów do prowadzenia samodzielnie lokalnych projektów historycznych. Celem projektu było udzielenie merytorycznego wsparcia młodym osobom, które chcą pielęgnować historię – zarówno tę powszechną, jak i lokalną.

Podstawą wszystkich projektów uczestników Akademii była polska historia i tożsamość. Tematy podejmowane przez młodzieżowe projekty były różnorodne i prowadzone w 5 kategoriach: projekty dotyczące pielęgnowania pamięci i tożsamości lokalnej; projekty upamiętniające wybitnych Polaków lub wybitne postaci dla danej społeczności lokalnej; projekty dotyczące obchodzonych ważnych rocznic w 2024 r; projekty dotyczące wzmacniania więzi międzypokoleniowych, projekty dotyczące dziedzictwa innych narodów i grup etnicznych zamieszkujących tereny Polski.


W ramach projektu wyłonionych zostało 10 młodych osób, które w sumie zrealizowały 7 młodzieżowych autorskich projektów (część projektów była realizowana samodzielnie, część – w parach projektowych)promujących historię, polską tożsamość i tradycje w swoich miejscowościach.

Nikodem Pawlowski i Jakub Malecki 2 v2

Wyłonieni w procesie rekrutacji uczestnicy zostali zaproszeni na szkołę letnią Akademii Liderów. Szkoła to odbyła się w miejscu o wyjątkowej historii – klasztorze ojców Pallatynów w Karczówce. Podczas zorganizowanych tam zajęć liderzy nabywali praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania projektem, a także uczestniczyli w spotkaniach z inspirującymi gośćmi. Tematyka spotykań była dobrana w taki sposób, aby młodzi ludzie mogli podjąć refleksję nad różnymi aspektami polskiego dziedzictwa kulturowego.

Profesor Marek Cichocki w wykładzie inauguracyjnym ukazał na przykładzie Rafała Lemkina, twórcy pojęcia „ludobójstwo”, jak odwaga i poświęcenie dla wartości mogą zmieniać świat. Zachęcał liderów do działania z jasnym celem, przekraczającym egoistyczne motywacje.

Bp. prof. Jacek Grzybowski podjął temat idei solidarności, opisując ją jako moralną rewolucję i wyjątkowe polskie doświadczenie społeczne. Przywołał definicje solidarności jako etycznej więzi wokół prawdy i dobra (prof. Z. Stawrowski) oraz solidarności sumień (ks. J. Tischner). Wskazał na historyczne wydarzenia, takie jak protesty w Trójmieście w 1970 roku, które kształtowały ruch „Solidarności”.

Ambasador Irlandii, prof. Arkady Rzegocki, opowiedział o pracy dyplomaty, dzieląc się anegdotami i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi kariery w dyplomacji. Podczas sesji networkingowej uczestnicy mogli zadawać pytania i zdobywać cenne porady zawodowe.

Gabriela Dzierżanowska poprowadziła dyskusję na temat przyjaźni według Arystotelesa i dobra wspólnego w myśli Świętego Tomasza z Akwinu. Spotkanie inspirowało do refleksji nad współpracą i działaniem na rzecz innych.

Program uzupełniono elementami integracyjnymi i krajoznawczymi. Uczestnicy wzięli udział w spływie Czarną Nidą, który był okazją do relaksu, kontaktu z naturą oraz budowania relacji w grupie.

Szkoła letnia dostarczyła młodym liderom nie tylko wiedzy i praktycznych umiejętności, ale także inspiracji do działania z myślą o wspólnym dobru.

Młodzi Liderzy Historii opuścili Karczówkę z konkretnymi umiejętnościami, zainspirowani i zmotywowani do działania w swoich lokalnych społecznościach. Przez kolejne trzy miesiące były przygotowywane, a następnie realizowane projekty historyczne.

W rezultacie zostały zrealizowane poniższe projekty:

Martyna i Nina z Warszawy – projekt „Historia wokół nas - spacer ku niepodległej Polsce”

Dziewczyny są uczennicami klasy humanistycznej w elitarnym liceum im. Tadeusza Czackiego postanowiły w aktywny sposób pojąć temat historii odzyskiwania przez Polskę niepodległości i zorganizowały grę miejską dla uczniów szkół podstawowych z klas 7-8. Gra odbywała się w Łazienkach Królewskich i okolicach, a punkty gry rozmieszczone były przy okolicznych pomnikach, w tym m.in.: Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego. Wspólnie z wolontariuszami, których zaangażowały do projektu przygotowały szereg aktywizujących zadań. Dzieci mogły układać wycięte fragmenty z gazet, odgrywać scenki przyjazdu Piłsudskiego do Warszawy z użyciem rekwizytów, rozwiązywać rebusy. Wolontariusze prowadzący zadania na punktach byli odpowiednio ubrani w stroje wypożyczone z teatru lub koszulki z logotypem projektu. Uczestnicy otrzymali zalaminowane mapy, dzięki czemu mogli trafiać na odpowiednie punkty.  Liderkom udało się pozyskać patronat Muzeum Łazienki Królewskie, Prezydenta m. st. Warszawy i Muzeum Wojska Polskiego, a także zdobyć niewielki grant z Klubu Inteligencki Katolickiej aby wyprodukować materiały potrzebne do gry i poczęstunek dla uczestników. Wydarzenie bardzo dobrze wypadło, dziewczyny zebrały bardzo pozytywne odpowiedzi zwrotne od uczestników, zaangażowanych wolontariuszy, a także nauczycieli, którzy przyszli z uczniami. Do tego stopnia udało im się osiągnąć sukces, że dyrekcja liceum im. Czackiego poprosiła je aby grę powtórzyć dla uczniów 1 klas.  Projekt dużo nauczył także same liderki, które po raz pierwszy w życiu organizowały grę miejską i same doświadczyły jak można w inny sposób poznawać historię i doświadczać przygód.

 Mateusz z Wielunia – projekt „Muzyczna Jedność "

Matusz prócz nauki w liceum ogólnokształcącym jest uczniem szkoły muzycznej. Liceum, do którego uczęszcza ma ponad 100 letnia tradycję, jednak jak zauważył Mateusz rzadko ostatnio sięga się do historii i tradycji. Świadomy jaką więziotwórczą moc ma muzyka postanowił zorganizować międzypokoleniowy koncert dla emerytowanych nauczycieli swojego liceum. Do przygotowania koncertu zaangażował lokalny Chór i Zespół Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu,  oraz dwa młodzieżowe lokalne zespoły. Do organizacji wydarzenia włączyło się 15 wolontariuszy, a na koncert przyszło 60 osób. Na stolikach rozłożone były stare kroniki i zdjęcia, a spotkanie prócz kulturalnego i więziotwórczego wymiaru było także okazją na budowanie łączności między dawnymi a młodszymi pokoleniami, dla których Wieluń i liceum Kościuszki  są ważnym punktem na mapie świata.

 Amelia ze Zduńskiej Woli – projekt „Most Pokoleń”

Amelia w lokalnym domu kultury zorganizowała szereg wydarzeń wspierających budowanie więzi lokalnych i promujących historię i tożsamość Zduńskiej Woli. Wśród zorganizowanych przez nią wydarzeń był m. in. wystawa lokalnych artystów, wystawa fotografii, debata na temat historii miasta wraz z omówieniem wizji jego przyszłości z zaproszonymi gośćmi. Wśród gości znalazł się zastępca prezydenta miasta, dyrektor Miejskiego Domu Kultury oraz dyrektor muzeum historii miasta. W wydarzeniach wzięło udział 50 mieszkańców, a Amelii pomagało 4 młodych wolontariuszy. Po projekcie młodzież zainicjowała powstanie nieformalnej grupy inicjatywnej i są już w kontakcie z lokalnym Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Rodzin im. Św. Maksymiliana Kolbe oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Wspólnie planują organizację szeregu wydarzeń z okazji 200-lecja miasta, które będą świętować w 2025 roku.

Zuzanna z Jakimowic – projekt „Muzyka Łączy Pokolenia”

Zuzanna postanowiła zorganizować muzyczne spotkanie łączące różne pokolenia. Główną grupą odbiorców byli seniorzy z gminy Jakimowice. W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej odbył się wyjątkowy koncert. Muzykami byli przede wszystkim młodzi ludzie, a na widownie osoby w starszym wieku, które wg Zuzi nie mają żadnej oferty kulturalnej i powodu aby wyjść z domu. Na koncercie wykonane zostały pieśni patriotyczne, muzyka ludowa i biesiadna. Samo wydarzenie było także okazją do spotkania osób w różnym wieku i rozmów o lokalnych sprawach i lokalnej historii. Było dużo wzruszeń i radości. Na spotkanie przybyli też przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i media. 

 Janek i Ryszard z Murowanej Gośliny – projekt „Więzy ponadczasowe”

Janek i Ryszard zorganizowali grę terenową i wieczornicę z okazji Święta Niepodległości w swojej gminie. Sama gra skierowana była do rodzin, odbywała się rano i była powiązana ze ścieżką historyczną w Parku Dzieje, który udało się chłopakom zaprosić do współpracy. Punkty przygotowane zostały przez wolontariuszy, którzy przygotowywali się  do organizacji gry poprzez kwerendę w Poznańskim oddziale IPN i prowadząc wywiady ze starszymi mieszkańcami gminy. Poprzez aktywną formułę udało się opowiedzieć historię lokalnych bohaterów walczących o niepodległość. W godzinach wieczornych odbyła się wieczornica ze śpiewankami patriotycznymi w lokalnej szkole. Wolontariusze upiekli na spotkanie rogale Marcińskie. W śpiewankach wzięło udział 100 osób.

Kuba i Nikodem z Poznania  – projekt "Ziemskie Opowieści"

Kuba i Nikodem widząc problem braku relacji pomiędzy pokoleniami postanowili zorganizować lokalne spotkanie międzypokoleniowe. Spotkanie odbyło się na terenie parafii. Zaproszeni zostali zarówno seniorzy jak i młodzież. Udało się przeprowadzić wyjątkowo ciekawą moderowaną rozmowę o doświadczeniu życia w PRL Starsze osoby miały też przestrzeń do zadawania pytań młodym ludziom o ich perspektywę patrzenia na sprawy współczesne. Spotkanie zakończyło się śpiewankami patriotycznymi. Spotkanie było sukcesem i chłopcy chcą kontynuować ich organizację w kolejnych miesiącach. Przekonani są, że opowieści żywych świadków historii są bardzo ciekawe, inspirujące i dla młodzieży mogą być szansą na realne poznawanie minionych czasów, a dla osób starszych możliwością budowania relacji z młodymi i pełnienie ważnej roli w lokalnej społeczności. 

Amelia z Wysokiego Mazowieckiego – projekt „Wolontariat na plus”

Amelia jest liderką szkolnego koła wolontariatu. W ramach projektu zorganizowała międzypokoleniowe spotkania kulinarne. Do udziału w spotkaniach zostali zaproszeni uczniowie z dwóch szkół podstawowych i seniorzy. Wspólnie lepili pierogi, dzięki czemu dzieci mogły uczyć się od starszych lokalnej sztuki gotowania, a na koniec spotkania odbywał się międzypokoleniowy quiz.

prezentacje
Historia Wokol nas
pdf
13 MB
Most pokolen
pdf
15 MB
Muzyczna Jednosc
pdf
14 MB
Wolontariat na PLUS
pdf
8.9 MB

Przekaż darowiznę, a my zamienimy ją w Stypendium św. Mikołaja

zima 15 v4
Przekaż cegiełkę na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
70
buzka 2 v2
Zostań Patronem rocznego stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
3000
lato 7 v5
Ufunduj miesięczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny i wpłać
300
buzka 3 v4
Wpisz poniżej kwotę wpłaty na stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny
Operator płatności - Przelewy24 Operator płatności - Blik Operator płatności - PayPal
Przyjaciele Fundacji Świętego Mikołaja:
darczyncy indywidualni v2
logo Mikolaj
Radio357 logo kontra
LOGO M
MHP logoty dobry
ikea v2
PLD LOGO COLOR3x
pobrane
polska pomoc logo
Pepco logo RGB TAB
Logo OMEGA Pilzno v2
MHP logo 1
logo GrupoLAR v2
fondation de france 1
pepco AT
logoFDNT.png
flow logo turkusowe tlo
accenture logo
orange
PLAY S
tvp info male
T logo carrier surface rgb n
logo Heyah BK
logotypyplusipolsat 1
Gazeta Kongresy logo
2
Active citizens fund4x
AMS RED
promark serwis R
islogo
sks
Gold Aesthetic Minimalist Beauty Logo
HSBC logo
logo IG
Logo full kolor RGB
logo 2
muzeum powstania warszawskiego
logo MKiDN
Struktura360 KulturaDostepna lifting LOGO kolor
LOGOTYPY POWER v2
NIW PROO v2
logotypMSZ A kolor
Active citizens fund4x v2
dar serca wersja podstawowa v2
Fundacja ARP rgb
frse v2
LOGO LIBRUS poziome duze v2
OCEN.logotyp na www
KMS logoOpt
kantar
Logo white JPEG TAK
widoczni logo
CF BLUE v2
77production v3
zpapieru 01
aria logo1
logovgi
librus logo
bos bank
bos fundacja
komitet pomocy dzieciom polskim
dyrektor szkoly winieta
Brewa logotyp
Filia czarny 300
literatura logo
logo Mamy Spiewamy
IMAS Logo 884 456px
3.2 CA Together supported by CA Foundation Logo
logo majewski v2
Polskie radio logo
Program 3 PR
logo radio new
logo PRK
logo radio lublin
logo radio lodz
Logo Polskie Radio Olsztyn
111 154741892710
pik
logo radio rzeszow
Radio Szczecin logotyp
logo v2
banner kampus
radio centrum logo czarne 01
logo muzyczne radio
Logo telezlom
Eyzee logo red black v2
logo euforma
81746010 1029034474118597 553683909372542976 o
positive red Wyjatkowy Prezent
SDA Znak Podstawowy
NAFTOR LOGO ZBIORNIK KOLOR
logo PAYTEL
logo
wprost logo bez obrysu rgb
SPAR H RGB 2
PLD LOGO COLOR3x v2
ursa
zielona sowa
gadzety reklamowe logo main 1 1
logo v3
redgetechblack
logo black sm
nwg logo2x
STABILO Logo 2019 RGB
TWB logo v2
PIB logo pion
STORCK Logo ab25mm RGB PM logo
logologo
insignis logo nowe final
thisisbio
unum logo
prevoir
logo GrupoLAR
JDP Logo v2
logo pve dobra energia kwadrat cmyk
pobrane v2
SONNEDIX COL RGB
JBL 3300x2550pix color22
Pekao Fundacja Pole Ochronne CMYK 1
Fundacja BNPP BL Q
logo rpm basic
allegro logo
novonordisk
bosch v2
NCK logo poziom kolor RGB
LOTOS logo fundacja
MUFU
ZENTIVA LOGO
CDP SA Logo Horizontal Black RGB
Allegro Charytatywni v3