Akademię Liderów prowadzimy od 2016 roku. Każdego roku zapraszamy grupę wybranych wybitnych, młodych społeczników do wzięcia udziału w programie rozwojowym. Uczestnicy realizują własne autorskie projekty historyczne, kulturalne, lub społeczne. Biorą udział w 10 dniowej szkole letniej, 4 dniowej szkole zimowej i otrzymują roczne stypendium i wsparcie tutora.
Szkoła letnia Akademii Liderów odbywa się w tym roku w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu w terminie 1 - 10 lipca. Dla uczestników zaplanowaliśmy szereg warsztatów, szkoleń i spotkań, dzięki którym młodzi liderzy będą gotowi do przeprowadzenia jesienią swoich pierwszych projektów.
W planie tematy takie jak: badanie potrzeb odbiorców, stawianie realnych celów, budowanie harmonogramów projektowych, zarządzanie, motywowanie zespołu i dzielenie pracy, komunikacja i negocjacje, tworzenie prezentacji i wystąpienia publiczne, a także fundraising.
Aby wszechstronnie rozwijać młode osoby, które własny czas i talenty chcą poświęcić na służbę potrzebującym czy dbanie o dobro wspólne zaprosiliśmy również wyjątkowych, inspirujących gości, z którymi liderzy będą mogli porozmawiać o solidarności, odpowiedzialności i możliwości zmieniania świata.
W Akademii weźmie udział 31 osób wyłonionych w rekrutacji wiosną.
Wśród nich między innymi:
Marta i Maciek z Katowic, którzy chcą przypomnieć rówieśnikom historię powstań śląskich. W ramach projektu zostanie przygotowane przedstawienie teatralne, w którym historia powstań ma zostać powiedziana z perspektyw młodych ludzi, zarówno tych którzy walczyli o niepodległość, jak i żyjących współcześnie.
Emilka z Nowej Sarzyny, która za cel postawiła sobie budowanie relacji pomiędzy seniorami, a młodzieżą. Liderka projektu dostrzegła ogromny potencjał w historiach opowiadanych przez seniorów i dlatego postanowiła stworzyć okazję do ich spisania i zaprezentowania. W ramach projektu planowana jest także sesja fotograficzna dla osób starszych.
Antek i Janek z Grodziska Mazowieckiego chcą upowszechniać wśród młodzieży wolontariatu w hospicjum. Liderzy chcą podzielić się własnymi doświadczeniami i zachęcą do spróbowania takiej formy zaangażowania w pomoc osobom chorym.
Projekty młodych liderów będą realizowane od 1 sierpnia do 30 listopada. A na ich podsumowanie spotkamy się w Warszawie w grudniu podczas 4-dniowej szkoły zimowej.
Uczestnicy otrzymają także całoroczne stypendia, dzięki którym będą mogli rozwijać swoje pasje i talenty, a na czas realizacji projektów wsparcie profesjonalnych tutorów.
W ramach Akademii Liderów od 2016 roku przeszkoliliśmy już 236 młodych osób z różnych stron Polski. Akademiści zrealizowali wspólnie 163 projekty angażując do współpracy kolejny tysiąc młodych osób w wolontariat. Udało się także zbudować środowisko młodych osób, dla których ważne są wspólne sprawy i nie boją się brać za nie odpowiedzialności. Zawiązało się masę pięknych przyjaźni na całe życie, absolwenci angażują się we wspólne działania i wspierają się nawzajem.
Dla wielu osób udział w Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja jest wydarzeniem przełomowym i formującym na resztę życia, czego dowodem mogą być takie wypowiedzi naszych absolwentów:
"Stypendium, które otrzymałem doceniam, że jest. Akademia jako doświadczenie jest bezcenna!"
"Akademia Liderów to jedno z najlepszych przeżyć jakie mnie spotkało w życiu. Otwartość ludzi, którzy zostali tu zakwalifikowani i atmosfera budowana przez wolontariuszy, opiekunów i tutorów sprawiła, że nie chce się stąd wyjeżdżać."
W 2023 roku Akademia Liderów dofinansowana jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".
Akademię Liderów możemy prowadzić także dzięki naszym darczyńcom, dla których tak jak dla nas ważny jest rozwój kolejnych pokoleń Polaków potrafiących i chcących być liderami wspólnych i ważnych spraw. Bardzo dziękujemy za to wsparcie!
Chcesz pomóc? Przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja
nr konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Akademię Liderów”.